اجتماعیاسلاید شواقتصادی

رئيس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی استان خراسان رضوی مطرح کرد:

سفره خالی بازنشسته کرامت ندارد!

کد خبر : 47042

رئیس کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی استان خراسان رضوی درگردهمایی که باحضورروسای شهرستان های کانون های استان خراسان رضوی بااشاره به اینکه درماه سوم سال شاهد افزایش بی رویه کالاهای اساسی هستیم،گفت:این درحالی است که بازنشستگان باحقوق سال ۱۴۰۰ فشار اقتصادی سختی راتحمل می کنندودولت بایدتوجه بیشتری به این قشر داشته باشد.

به گزارش صبح مشهد، علی اصغررضایی باتاکیدبراینکه ازرئیس جمهور درخواست دارم که به اکثریت جمعیت دهک های پایین وقشر ضعیف جامعه که بیشترین آنها بازنشستگان می باشند توجه ویژه ای صورت گیردافزود:انتظاروتوقع می رودهرچه سریع‌ترجامعه بازنشستگی تامین اجتماعی راازچشم انتظاری خارج وافزایش دستمزدمصوب شده برابربامصوبه شورای عالی کاروبرابربا ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی در هیأت محترم دولت مطرح و تصویب شود تا برای اجرا به سازمان تامین اجتماعی ابلاغ گردد.

قربانعلی رمضانی عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی استان خراسان رضوی نیزدرادامه با بیان اینکه بنده به عنوان نماینده این قشر شریف ازدولت درخواست می کنم هرچه سریع تر با رعایت عدالت و ابلاغ موارد فوق، به نگرانی های ایجاد شده پایان دهد. اظهار داشت:مصوبه اخیر اوج بی عدالتی در سطوح مزدی به شمار می رود و خواهان ورود مستقیم رئیس جمهور به این مسئله هستیم. رمضانی خاطر نشان ساخت: سفره خالی بازنشسته ها برکت ندارد و اگر تجمع و اتفاقی رخ دهد، مسئول مستقیم آن دولت و شخص وزیر کار می باشد! وی ادامه داد: از رئیس جمهور درخواست دارم به جامعه بازنشستگان که اکثریت آنان جزو دهک های پایین و قشر ضعیف جامعه هستند توجه ویژه ای صورت گیرد.

وی با اشاره به مصوبه ای که در انتظار تصویب نهایی و ابلاغ معطل مانده است اضافه کرد: طبق نظر کانون‌های بازنشستگان تامین اجتماعی مصوبه هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، کاملاً قانونی است؛ دولت نه سهمی در پرداخت آن دارد و نه اجرای آن بار مالی برای دولت دارد؛ مدیرعامل و هیات مدیره سازمان و وزیر کار با آن موافقت کرده و خواستار اجرای آن هستند.

وی در این رابطه ادامه داد: در آخرین پیگیری‌هایی که داشتیم، قرار شد مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان همین روز‌ها به تصویب هیات دولت برسد، اما باز خبر‌هایی از مخالفت برخی مقامات در سازمان برنامه و بودجه به گوش می‌رسد.

وی در ارتباط با مخالفت برخی مقامات دولت با افزایش حقوق بازنشستگان کارگری گفت: بودجه و اعتبار سازمان تامین اجتماعی ربطی به دولت ندارد؛ مدیریت منابع و مصارف در این سازمان غیردولتی، برعهده دولت نیست و دولت هیچ نقشی در پرداخت حقوق بازنشستگان این سازمان ندارد. در واقع دولت هیچ پولی بابت مستمری‌ها به سازمان تامین اجتماعی نمی‌پردازد و اتفاقاً بابت تعهدات انجام نشده به این سازمان و بیمه شدگان آن بدهکار است؛ بزرگ‌ترین بدهکار سازمان، امروز دولت است؛ حالا بدهکاری که به تعهداتش عمل نمی‌کند، مانع افزایش حقوق بازنشستگان شده و برای سازمان تعیین تکلیف می‌نماید، آیا این رویه درست است

رحمت الله پورموسی نیز اظهارداشت:«این سنگ اندازی‌ها جدید است و تاکنون سابقه نداشته و اصولاً در حیطه‌ی کار دولت و سازمان برنامه و بودجه نیست» دبیر کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی استان خراسان رضوی می‌گوید: سازمان برنامه و بودجه مسئول تخصیص اعتبار و نظارت بر خرج کرد آن در نهاد‌های دولت و زیرمجموعه‌های آن است؛ مدیریت منابع و مصارف سازمان برعهده مدیرعامل و هیات مدیره آن است؛ و این درحالیست که این مقامات مسئول پای مصوبه‌ی افزایش مستمری بازنشستگان امضا گذاشته‌اند

وی با تاکید بر اینکه باید هرچه زودتر افزایش حقوق سال جدید اعمال شود؛افزود: میلیون‌ها نفر از جمعیت کم درآمد کشور نباید گرفتار یک بدعت فراقانونی شوند بازنشستگان چیزی فراتر از قانون نمی‌خواهند؛وانتظار دارند مانند هر سال، افزایش مستمری‌ها توسط دولت امضا شود.

این فعال صنفی بازنشستگان تصریح می‌کند: دولت از یکسو دست به جراحی اقتصادی و آزادسازی قیمت‌ها زده و مهار قیمت‌ها را به دست بازار سپرده و از سوی دیگر، بخشی از آن با افزایش حقوق بازنشستگان کم درآمد مخالفت می‌کند؛ امروز یک بازنشسته چطور با حقوق پارسال از پس مخارج سنگین امسال بربیاید؛ بازنشستگان کارگری اندوخته و سرمایه‌ای ندارند که با آن شکاف سنگین دستمزد و هزینه‌های زندگی را پر کنند؛ عادلانه نیست در این شرایط، بازنشستگان از حق قانونی خود محروم باشند.

او تاکید می‌کند: وقتی مصوبه را هیات مدیره و مدیرعامل سازمان امضا کرده‌اند یعنی تامین اعتبار مالی انجام شده و همه زیرساخت‌ها فراهم است؛ تامین اجتماعی زیرمجموعه‌ی دولت نیست؛ بنابراین اجازه بدهند همین استقلال نیم بند سازمان پابرجا بماند

دلقندی عضوهیئت مدیره کانون بازنشستگان استان خراسان رضوی نیز با تاکید بر اینکه از شما می خواهیم تاخون به دل بازنشستگان نکنید افزود: ما بازنشستگان تامین اجتماعی دیگر از وعده‌های پوچ خسته شده ایم از شما می خواهیم تا با روح و روان ما بازی نکنید ؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن