اسلاید شوشهری

هزینه دارو در بخش سرپایی بیمه سلامت درمرداد ماه ۱۴۰۰ رشدی معادل۱۳۰درصد داشته است

کد خبر : 42259

با توجه به شیوع بیماری کرونا برخی اقلام دارویی و خدمات سلامت سرپایی و بستری در تعهد سازمان قرار گرفت که منجر به رشد فزاینده ای در هزینه های این اداره کل شد.

به گزارش صبح مشهد، مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی در گفتگو با خبرنگاران، مهتمرین اقدامات انجام شده توسط این اداره کل در شش ماهه اول سال۱۴۰۰ را تشریح کرد.

دکترعلیرضارمزی در خصوص اهم اقدامات این اداره کل در مبارزه با بیماری کووید۱۹گفت: از آبان ماه سال ۱۳۹۹ و با توجه به مصوبات شورای عالی بیمه سلامت داروی رمدسیویر صرفا برای بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان ها بستری شده اند در تعهد سازمان بیمه سلامت ایران قرار گرفته است و هزینه های پوشش این دارو در سطح استان ماهانه حدود۷ میلیارد و ۲۸۰میلیون تومان می باشد.

وی همچنین تاکید کرد: داروی فاویپیراویر تاپایان مرداد ماه سالجاری در تعهد این سازمان بود و به دلیل عدم اثربخشی و همچنین با تایید وزارت محترم بهداشت از ابتدای شهریور ماه۱۴۰۰ فاویپیراویر از تعهد بیمه ای سازمان بیمه سلامت خارج شده است.

وی افزود: از سایر اقدامات انجام شده توسط این اداره کل در دوران شیوع بیماری کرونا که با هدف تسریع و تسهیل در ارائه خدمات بیمه ای بیمه شدگان انجام شده است می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

– پاسخگویی ۲۴ساعته به بیمه شدگان و موسسات درمانی و بیمارستانهای استان از طریق سامانه تلفنی۱۶۶۶ و حل مشکلات ایشان

– با شیوع بیماری کرونا و با هدف ایجاد بستر مناسب ارائه خدمات حوزه سلامت به هم استانی های معزز این اداره کل مجموعابا ۵۲۳ موسسه و مرکز درمانی جدید قرارداد همکاری منعقد نمود(در شش ماهه اول ۹۹ تعداد ۸۸ قرارداد ، درشش ماهه دوم ۹۹ تعداد ۱۵۴ قرارداد و در شش ماهه اول ۱۴۰۰ تعداد ۲۸۱ قرارداد) و هم اکنون مجموعا این اداره کل با قریب به ۴۰۰۰ موسسه درمانی در سطح استان قرارداد همکاری منعقد نموده است.

– با توجه به شیوع بیماری کرونا برخی اقلام دارویی و خدمات سلامت سرپایی و بستری در تعهد سازمان قرار گرفت که منجر به رشد فزاینده ای در هزینه های این اداره کل شد.بعنوان نمونه هزینه دارو در بخش سرپایی درمرداد ماه ۱۴۰۰ رشدی معادل۱۳۰درصد داشته است که فقط هزینه تعهد داروی رمدسیویر برای این اداره کل بالغ بر ۲۲ میلیارد تومان بوده است. علاوه بر داروهای مذکوردر تاریخ ۱۸/۹/۱۳۹۹ داروی ریسیژن به صورت سرپایی جهت بیماران کرونا نیز در تعهدقرار گرفته بود.

همچنین بایست به این نکته نیز توجه داشت که علاوه برموارد فوق اقلام دارویی دیگری مانند دگزا متازون،پردنیزولون،سرم نمکی ،فاموتیدین، انوکساپارین،اتوروواستاتین به عنوان سایر داروها در نسخ سرپایی بیماران کرونا درج شده است که منجر به رشد قابل توجه هزینه های این اداره کل شده است.

همچنین از ابتدای شهریور ماه سالجاری نیز تست PCR درتعهد خدمات این سازمان برای بیمه شدگان قرار گرفت.دکتر رمزی ادامه داد:با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا پذیرش بیمه شدگان صندوق های بیمه سلامت همگانی و روستائیان در بیمارستان های جوادالائمه قلب،رضوی،امام زمان(عج)،مهر و موسی بن جعفر(ع) تا پایان شهریور ماه سالجاری تمدید شده است.

مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی در خصوص افزایش تعداد تخت ها آی سی یو برای بیماران مبتلا به کرونا گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تا کنون این اداره کل مجوز افزایش تعداد۳۰۰تخت جدید جهت تبدیل شدن از تخت عادی به آی سی یو در تمامی بیمارستان های سطح استان را صادر نموده است که بطور میانگین ماهانه در حدود۱۰میلیارد و ۲۳۰ میلیون تومان این افزایش ظرفیت تخت برای اداره کل بیمه سلامت خراسان رضوی هزینه ایجاد نموده است.

دکتررمزی در خصوص صدور دفترچه های بیمه سلامت همزمان با شیوع بیماری کرونا نیز گفت: آمار فرآیندهای صدور ، تعویض و تمدید دفترچه بیمه سلامت همگانی درسال۹۹ بالغ بر ۸۲۳۰۰۰ مورد و تا مرداد ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۶۲۰۰۰ مورد بوده است.همچنین در خصوص دفترچه های بیمه روستایی نیز در سال ۹۹ تعداد ۳۲۸۹۰۰ دفترچه ودر تا مرداد ماه ۱۴۰۰ تعداد ۷۵۰۰۰ دفترچه صادر،تمدید ویا تعویض شده است.

وی همچنین تاکید کرد: با عنایت به اتمام اعتبار پوشش بیمه بخشی از بیمه شدگان صندوق روستائیان و سلامت همگانی که پیشتر بصورت سیستمی و متمرکز از سوی ستاد سازمان تا تاریخ ۳۱‏/۰۶‏/۱۴۰۰ تمدید گردیده بود،و با عنایت به اهمیت صحت اطلاعات بیمه شدگان در زمان نسخه نویسی الکترونیک ضروری است بیمه شدگان این صندوق های بیمه ای در مهلت باقیمانده به دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد و یا سامانه های خدمات غیر حضوری سازمان بیمه سلامت ایران به آدرس  http://www.bimehsalamatiranian.ir
https://eservices.ihio.gov.ir/esc/
مراجعه و ضمن بررسی،تصحیح و تکمیل اطلاعات مندرج درآن آخرین وضعیت پوشش بیمه ای را بررسی نموده در صورت نیاز درخواست تمدید پوشش بیمه ای خود اعلام نمایند تا از بروز مشکلات احتمالی در زمان دریافت خدمات بیمه¬ای ممانعت بعمل آید.

دکتر رمزی در ادامه معرفی سرویس های الکترونیک خدمات شهروندی سازمان بیمه سلامت ایران گفت: از دیگر خدمات این می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
تصحیح شماره موبایل بیمه‌شدگان
فعال نمودن خدمات غیرحضوری
کنترل همپوشانی بیمه‌ای
اطلاعات هویتی و اطلاعات آخرین پوشش بیمه‌ای
تمدید اعتبار پوشش بیمه‌ای
تاریخچه خدمات دریافتی
شماره کد رهگیری نسخه
امکان ثبت شکایت از خدمت دریافتی در سامانه “پاسخگویی به شکایات” سازمان
جستجوی پزشک و مراکز و ……..

دکتر رمزی در خصوص هزینه های درمان بیمه شدگان تحت پوشش هم افزود: از ابتدای سالجاری ماهانه هزینه درمان بیمه شدگان مبلغی در حدود ۱۳۹ میلیارد تومان می باشد که از این مبلغ حدود ۱۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان برای بیماران کرونایی هزینه شده است که مبلغ ۱۸میلیارد و ۴۰۰ تومان در بخش دولتی دانشگاهی و بالغ بر ۹۰۰ میلیون تومان در بخش خصوصی ماهانه بابت خدمات بستری بیماران کرونایی استان هزینه ایجاد شده است.به عبارت بهتر می توان گفت در هر ۲۴ساعت بالغ بر ۴ میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان هزینه درمان بیمه شدگان برای اداره کل بیمه سلامت خراسان رضوی ایجاد می شود و در هر ۲۴ساعت حدود ۳۳ هزار بار مراجعه به مراکز درمانی استان صورت می پذیرد.

دکتر علیرضا رمزی مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی در خصوص آخرین وضعیت نسخه نویسی ونسخه پیچی الکترونیک در استان خراسان رضوی نیز گفت: در راستای اجرای بند«ج » ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور و بند « ز » تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و با توجه به ابلاغیه شماره ۱۷۹۰۰۵‏/۱ مورخ ۲۱‏/۱۰‏/۹۹ وزارت محترم ارتباطات و فنآوری اطلاعات ، سازمان بیمه سلامت ایران ملزم به اجرای کامل برنامه نسخه نویسی الکترونیک در کلیه مراکز درمانی طرف قرارداد در سطح کشور شده است و دراین رابطه وضعیت این اداره کل در بخش سرپائی دولتی و غیردولتی بشرح ذیل می باشد:

با توجه به ابلاغیه شماره ۱۳۴۳۶‏/۱۴۰۰ مورخ ۱۸‏/۰۱‏/۱۴۰۰ سازمان متبوع مقرر شد از ابتدای اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ چاپ دفاتر بیمه درمان بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی (رایگان) ، از ابتدای خرداد ماه چاپ دفاتر بیمه شدگان صندوق روستائیان و از ابتدای تیرماه ۱۴۰۰ چاپ دفاتر بیمه ای سایر صندوق های بیمه ای سازمان بیمه سلامت ایران در سطح استان خراسان رضوی متوقف شد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی تاکیدکرد:هم اکنون و با اجرای کامل طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک بیمه شدگان تحت پوشش این سازمان جهت مراجعه به پزشک نیاز به دفترچه بیمه نخواهند داشت و مراکز درمانی بر اساس کد ملی بیمار اقدام به نسخه‌نویسی الکترونیک و در صورت نداشتن زیرساخت الکترونیک در سربرگ مطب یا درمانگاه اقدام به تجویز دارو و خدمات برای بیمه‌شدگان معزز خواهند نمود .وی همچنین اداهم داد: در راستای اجرای بند “الف” تبصره ۱۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور و با عنایت به لزوم عمل به تکالیف قانونی از تاریخ ۰۱‏‏/۰۷‏‏/۱۴۰۰ طرح نظام ارجاع در صندوق¬های بیمه سلامت همگانی و سایر اقشار نظام ارجاع یک(مدد جویان کمیته امداد) در کشور آغاز خواهد شدکه بر اساس آن ارائه خدمات به بیمه شدگان این صندوق ها در قالب نظام ارجاع صورت خواهد پذیرفت.

وی تصریح کرد: کلیه بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت و نیز پزشکان و موسسات درمانی می توانند از طریق شماره گیری سرشماره
# ۱۶۶۶ * با گوشی همراه و ورود شماره کد ملی خود می توانند از اعتبار پوشش بیمه ای شان در این سازمان جهت دریافت خدمات درمانی و یا ارائه خدمات به بیمه شدگان مطلع شوند.

دکتر علیرضا رمزی در خصوص آخرین وضعیت پرداخت مطالبات به مراکز درمانی نیز گفت: در سال ۱۴۰۰ بابت مطالبات موسسات درمانی طرف قرارداد بالغ بر۹۳۰ میلیارد تومان جذب اعتبار در استان داشتیم که قریب به ۸۱۵میلیارد تومان آن بابت سطح ۲و۳ وحدود ۱۱۶میلیارد تومان بابت سطح یک روستائی بوده است.همچنین از محل اعتبار دریافتی بابت سطح ۲و۳ مبلغ ۳۰۲ میلیارد تومان آن بابت مطالبات سال ۱۴۰۰ ومبلغ ۵۱۳ میلیارد تومان تومان آن بابت مطالبات سال ۱۳۹۹ موسسات درمانی طرف قرارداد پرداخت شده است.

وی تصریح کرد: با پرداخت این مبالغ کل مطالبات موسسات دانشگاهی وغیر از دانشگاهی سال ۱۳۹۹و همچنین مطالبات نسخ غیر الکترونیکی موسسات طرف قرارداد غیر از دانشگاهی در دو ماهه اول سال ۱۴۰۰ تسویه گردیده.

همچنین موسساتی که نسخ آنها به صورت الکترونیکی ارسال می شود در حال حاضر مطالبات آنها به روز پرداخت می شود به طوری که طبق اسناد ارسالی موسسات، بخشی از مطالبات مرداد ماه ۱۴۰۰آنها نیز پرداخت شده است.

وی افزود: در مورد سطح یک روستائی نیز در سال ۱۴۰۰ تا کنون ۱۱۶میلیارد تومان جذب اعتبار داشتیم که کلا بحساب دانشگاههای علوم پزشکی واریز شده . عملا با پرداخت های انجام شده در بخش سطح یک روستائی پنج ماهه اول “صندوق” روستائی سال ۱۴۰۰ تسویه شده وبابت “یک درصد مالیات بر ارزش افزوده” هم دو مرحله جذب اعتبار داشتیم که آن هم معادل تسویه چهار ماهه اول سال ۱۴۰۰ دانشگاهها ودانشکده های علوم پزشکی می باشد.

از کل اعتباری که بابت سطح ۲و۳ در استان دریافت نمودیم مبلغ ۱۱میلیارد و۴۷۶ میلیون تومان مربوط به هزینه داروی رمدیسیویر دو ماهه اول دانشگاههای علوم پزشکی بوده که بحساب دانشگاهها واریز شده است.

مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی آخرین وضعیت جمعیت صندوق های بیمه ای تحت پوشش این سازمان در استان را اینگونه بیان نمود: در حال حاضر از جمعیت ۶ میلیون و ۴۰۰ هزار نفری استان خراسان رضوی بالغ بر ۳میلیون و ۶۷۰ هزار نفر از هم استانی های معزز در قالب صندوق بیمه کارمندی،سایر اقشار،روستائیان،ایرانیان و همگانی رایگان از خدمات بیمه ای و درمانی بهره مند می شوند و می توان گفت بالغ بر ۵۷ درصد جمعیت استان خراسان رضوی تحت پوشش خدمات سازمان بیمه سلامت ایران هستند.

مدیر کل بیمه سلامت استان در خصوص بیمه اتباع خارجی استان نیز گفت: قرارداد بیمه درمان اتباع و مهاجرین خارجی، با عنایت به توافقات صورت گرفته ،فیما بین وزارت کشور ،کمیساریای عالی پناهندگان وبیمه سلامت ایران برای پناهندگان افغانستانی و عراقی تحت سه عنوان اتباع خارجی آسیب پذیر ، اتباع بیماران خاص و غیر آسیب پذیر خدمات بیمه ای انجام می شود که این افراد پس از معرفی در گروه های آسیب پذیر و خاص بصورت رایگان و در گروه غیر آسیب پذیر با پرداخت حق بیمه مصوب ، در صندوق سایر اقشار از پوشش بیمه سلامت برخوردار می شوند.

این طرح در استان خراسان رضوی با همکاری ادارات کل امور اتباع،کمیساریای عالی پناهندگان و بیمه سلامت در مورخه ۹ /۰۹/۹۴ آغاز و کماکان ادامه دارد و تا کنون تعداد ۱۹۰۷۲ نفر از اتباع خارجی استان خراسان رضوی از خدمات بیمه ای این سازمان بهره مند گردیده اند که ۱۸۹۰۱ نفر آسیب پذیر،۱۲۰ نفر غیرآسیب پذیر و ۴۹ نفر نیز بیمار خاص بوده اند.

مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی در خصوص بیماران خاص تحت پوشش این اداره کل نیز گفت:در استان خراسان رضوی۲۲۲۳ بیمار ام اس،۱۰۷۷بیمار پیوند کلیه،۴۵۳ بیمار تالاسمی،۱۴۱ بیمار دیالیز صفاقی،۲۹۶۳ بیمار همودیالیز و۶۶۶ بیمارهموفیلی که در مجموع۷۵۲۳ نفر بیمارخاص می باشند تحت پوشش خدمات بیمه ای این اداره کل قرار دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن