زندگی

خانمم بعد از بیکار شدن، کارهای خانه را هم انجام نمی‌دهد

کد خبر : 42188

مردی هستم ۳۷ ساله. خانمم از ابتدای زندگی مشترک‌مان در یک شرکت خصوصی، شاغل بود و کارش را خیلی دوست داشت. تا این‌که چند وقت پیش، تعدیل شد. ما مشکل مالی نداریم. حالا که او وقت آزادش بیشتر شده، توقع دارم بیشتر به کارهای خانه برسد اما همکاری نمی‌کند و به من می‌گوید که خودت انجام بده. من هم تا دیر وقت سرکار هستم. چه کنم؟

نویسنده : راهله فارسی | مشاور

صبح مشهد– مخاطب گرامی،به خاطر داشته باشید که همسر شما شاغل بوده است و احتمال دارد بیکاری باعث فشار روحی شده و ایشان به همدلی نیاز داشته باشد؛ اما به نظر می‌رسد شما همدلی کمی دارید و او احساس می‌کند درک نمی‌شود و برای همین با شما لجبازی می کند. بعضی از خانم‌های شاغل خیلی درگیر برابری زن و مرد هستند و وقتی بیکار می‌شوند، احساس ضعف می‌کنند و هنگامی که همسرشان خواسته‌ای را به صورت دستوری مطرح کند، آن‌ها حالت دفاعی به خود می‌گیرند. اگر احساس می‌کنید همسر شما از بیکاری‌اش خیلی ناراحت است و احساس غم دارد، بهتر است با ایشان همدلی کنید تا احساس کند که توسط شما درک می شود نه این که بیشتر احساس کند شما به عنوان مرد، نگاهی تحقیر آمیز به او دارید و به او دستور می‌‌دهید و از بیکاری او سوء استفاده می‌کنید.

خواسته‌هایتان را اصولی‌تر مطرح کنید
یکی از دلایلی که خواسته‌های ما توسط همسرمان بی‌پاسخ می ماند این است که شیوه مطرح کردن صحیح آن‌ها را نمی‌دانیم. بخش مهمی از خوب حرف زدن، کامل حرف زدن است.

نکته‌ای که دوست دارم خدمت‌تان بگویم این است که در گفت‌و‌گو و رساندن پیام به طرف مقابل‌تان سه موضوع خیلی مهم است:

۱-کلمات: در یک ارتباط ۱۰ درصد رساندن پیام به همسرتان بر عهده کلمات است که از چه واژه‌هایی استفاده کنید مانند عزیزم، همسرم و خانمم.

۲-لحن بیان: دومین مطلب لحن است. لحن بیان مطلب در رساندن منظور، ۳۰ درصد سهم دارد مانند این که شما خواسته‌تان را با لحن محبت آمیز یا محکم یا پرخاشگرانه بگویید.

۳-زبان بدن: سومین رکن، زبان بدن شماست که سهمش ۶۰ درصد است و وقتی خواسته‌تان را مطرح می‌کنید بدن شما چه پیغامی را به ایشان می‌دهد مانند این‌که احساس می‌کند شما پرخاش کردید و دستوری گفتید یا نه.

به این نکات برای بیان خواسته‌هایتان توجه کنید
بهتر است برای بهتر مطرح کردن خواسته هایتان ، دست به شناخت بیشتر همسرتان بزنید، مثلا همسرتان از چه کسی حرف شنوی دارد، مادر یا دوست؟ آن فرد چگونه خواسته‌هایش را مطرح می‌کند؟ سعی کنید به شیوه آن‌ها رفتار کنید. به بیان دیگر، نقاط ضعف عاطفی همسرتان را بیابید که چه چیزهایی باعث می‌شود حرف شنوی‌اش بیشتر شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن