اقتصادی

نوسان ۸ ساله قیمت خودرو از ۹۲ تا ۱۴۰۰!

کد خبر : 41677

هر کدام از خودروهای داخلی ۸ سال پیش چه قیمتی داشتند و حالا با چه قیمتی به دست مردم می رسند؟

صبح مشهد– پراید ۱۸ میلیونی، تیبا ۲۰ میلیونی، پژو پارس ۳۵ میلیونی را یادتان می آید؟ یادش بخیر! ۲۹ تیرماه ۱۳۹۲ که دولت دهم، آخرین روزهایش را طی می‌کرد، قیمت خودرو در بازار آزاد در سطحی بود که هیچ کسی فکرش را نمی‌کرد ۸ سال بعد در پایان دولت روحانی، همه حسرت آن روزها را بخورند! حالا دولت سیزدهم به زودی کار خود را آغاز می‌کند و این در حالی است که همزمان با قرار گرفتن اقتصاد ایران در شرایطِ نافرم دهه‌های اخیر خود، بسیاری از دارایی‌هایِ مالی (همچون مسکن، خودرو، طلا و ارز) که به قصد دوام آوردن در شرایط بحرانی از سوی مردم «انبار شده‌اند»، ممکن است خیلی سریع در کفه فروش قرار بگیرند. ۸ سال ریاست جمهوری روحانی دستاورد خوب و مناسبی برای صنعت خودروی کشور به همراه نداشت و آمارها گویای این امر است. برخی مشکلات بازار خودرو را به طور مستقیم به تحریم ها ربط می دهند اما عده ای می گویند افزایش قیمت خودرو به تحریم‌ها ربطی ندارد و به مدیریت مجموعه برمی‌گردد. به هر ترتیب با وجود وعده های رنگین روحانی در زمان انتخابات برای سامان دهی بازار اما نه تنها قیمت خودرو در این ۸ ساله کاهش پیدا نکرده بلکه رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است. به عنوان مثال، پراید ۱۳۲ که در سال ۱۳۹۲ حدود ۱۷ میلیون تومان قیمت داشت در سال ۱۴۰۰ به ۱۱۲ میلیون تومان افزایش یافته است و… در گزارش امروز می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم به تغییرات قیمت خودروهای داخلی طی ۸ سال گذشته. قیمت هر کدام از خودروهای داخلی ۸ سال پیش در چنین روزی چند بود و حالا با چه قیمتی به دست مردم می رسد. هر کدام از خودروها چند درصد افزایش قیمت داشته اند؟

پراید ۱۳۲

قیمت در تیر ۹۲ چقدر بود؟ ۱۷ میلیون و ۲۰۰هزارتومان
قیمت الان چقدر است؟ ۱۲۳ میلیون
چند درصد افزایش داشته است؟ ۷۱۲ درصد
اردیبهشت ماه ۹۹ بود که مدیرعامل سایپا از توقف خط تولید دو مدل خودروی پراید خبر داد و گفت: تولید دو مدل ۱۳۲ و ۱۱۱ از مجموع سه مدل خودروهای سواری پراید، برای همیشه از سبد محصولات سایپا در بازار ایران خارج شد. آن زمان، قیمت پراید در کارخانه با این قیمت به فروش می رسید که البته بین بازار و کارخانه هم آن چنان اختلافی وجود نداشت. حالا اما خودروی پراید در کارخانه وجود ندارد و قیمت بازار معیار افزایش قیمت بوده است. در خانواده این خودروی پرحاشیه، پراید ۱۱۱ اکنون با ۱۳۹ میلیون تومان فروخته می شود که ۷۸۰ درصد گران تر شده است. پراید ۱۳۱ با قیمت ۱۲۶ میلیون فروخته می شود که ۷۳۲ درصد افزایش قیمت داشته است.

پژو پارس
قیمت در تیرماه ۹۲ چقدر بود؟ ۳۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
قیمت الان چقدر است؟ ۲۵۰ میلیون
چند درصد افزایش داشته است؟ ۷۱۰ درصد
پژو پارس معمولی این روزها در بازار به قیمت ۲۵۰ میلیون فروخته می شود اما این خودرو در کارخانه با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان به دست مصرف کننده می رسد. یعنی اگر خوش شانس باشید و در قرعه کشی ایران خودرو یک پژو پارس بخرید حدود ۱۰۰ میلیون تومان سود می کنید! پژو پارس اتوماتیک ۳۲۵ میلیون تومان در بازار قیمت دارد.

پژو ۴۰۵ جی ال ایکس
قیمت در تیرماه ۹۲ چقدر بود؟ ۲۷ میلیون
قیمت الان چقدر است؟ ۲۱۰ میلیون
چند درصد افزایش داشته است؟ ۷۷۷ درصد
هر چند که خرداد۹۹ اعلام شد تولید خودروی پژو ۴۰۵ جی ال ایکس بنزینی متوقف شده اما آن طور که برخی مردم می گویند این خودرو همچنان جزو پر فروش های این کارخانه است. جالب است بدانید که ۴۰۵ اس ال ایکس در سال ۹۲ حدود ۲۷ میلیون و نیم قیمت داشت و الان به ۲۴۰ میلیون رسیده است. یعنی ۸۷۲ درصد گرانی!

سمند ال ایکس
قیمت در تیرماه ۹۲ چقدر بود؟ ۲۷میلیون و ۸۰۰ هزارتومان
قیمت الان چقدر است؟ ۲۱۵ میلیون
چند درصد افزایش داشته است؟ ۷۷۳ درصد
سمند ای اف سون اکنون با ۲۳۷ میلیون در بازار به فروش می رسد که نسبت به ۸ سال پیش حدود ۶۷۷ درصد افزایش داشته است.

ام وی ام ۳۱۵ هاچ بک
قیمت در تیرماه ۹۲ چقدر بود؟ ۴۰ میلیون
قیمت الان چقدر است؟ ۲۸۰ میلیون
چند درصد افزایش داشته است؟ ۷۰۰ درصد

گراند ویتارا کلاس ۸ اتومات
قیمت در تیرماه ۹۲ چقدر بود؟ ۱۳۶ میلیون
قیمت الان چقدر است؟ یک میلیارد و ۵۰ میلیون
چند درصد افزایش داشته است؟ ۷۷۲ درصد

کیا اسپرتیج
قیمت در تیرماه ۹۲ چقدر بود؟ ۱۴۹ میلیون و ۵۰۰هزارتومان
قیمت الان چقدر است؟ یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون
چند درصد افزایش داشته است؟ ۱۰۰۰درصد

منبع: خراسان

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن