شهری

فرماندار مشهد: ۳۵ هزار فرد بی هویت در این شهر شناسایی شده‌اند

کد خبر : 41256

فرماندار مشهد گفت: ۳۵ هزار فرد بی هویت در این شهر شناسایی شده‌اند که عامل بروز بیشترین درگیریها و نزاع های دسته جمعی و ایجاد برخی مشکلات در مشهد هستند.

صبح مشهد– سید محمدرضا هاشمی روز پنجشنبه در نشست ستاد بازآفرینی شهری خراسان رضوی افزود: از سوی دیگر چهار هزار و ۸۰۰ معتاد متجاهر در ۱۷ نقطه از شهر مشهد وجود دارند که ۲۱ درصد از آنان اهل شهرهای خارج از استان و ۳۰ درصد اهل شهرهای دیگر خراسان رضوی هستند.

وی اضافه کرد: برای ساماندهی معتادان متجاهر ۱۳ سالن ورزشی را به کار گرفته ایم اما مردم مشهد از این که سالنهای ورزشی در اختیار معتادان قرار گیرد ناراضی هستند لذا باید برای اسکان آنان تدبیر کرد و در این راستا با هماهنگی سایر فرمانداریها در حال بازگرداندن تعدادی از معتادان به محل زندگیشان هستیم.

فرماندار مشهد گفت: محله اسماعیل آباد در حاشیه شهر مشهد کلکسیونی از آسیبهای اجتماعی است با این حال با اقناع‌سازی، ۱۲۸ واحد غیرمسکونی در آن را پاکسازی و آباد کردیم.

هاشمی افزود: در صورتی که معتادان متجاهر و افراد بی هویت در مشهد ساماندهی شوند، بخش زیادی از آسیبهای اجتماعی و ناامنی ها کاهش می یابد.

سهم ناچیز مشهد از اعتبارات کاهش آسیبهای اجتماعی

مدیر کل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: قربانی اصلی حاشیه نشینی، حوزه اجتماعی است و کمترین توجه در حوزه تخصیص اعتبارات به این بخش می شود.

سید حمید موسوی افزود: میانگین اعتبار سالانه اختصاص یافته برای کاهش آسیبهای اجتماعی حاشیه شهر مشهد با وجود چندین دفتر تسهیلگری در آن، حدود چهار تا پنج میلیارد تومان است که رقم بسیار ناچیزی است.

وی اضافه کرد: هرچند در ظاهر انجام فعالیتهای عمرانی برای رشد حاشیه نشینی انگیزه ایجاد می کند اما در عین حال اگر اعتبار برای کاهش آسیبهای اجتماعی هزینه شود، ثمرات آن کل شهر را دربرمی گیرد لذا لازم است که مجلس شورای اسلامی به کاهش آسیبهای اجتماعی توجه ویژه داشته باشد.

مدیر کل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی گفت: هر سال شورای اجتماعی تشکیل شده و سازمان اجتماعی وزارت کشور نیز در حوزه کاهش آسیبهای اجتماعی نقش خود را ایفا می کند اما آن اتفاقی که لازم است نمی افتد.

موسوی افزود: امام جمعه مشهد چندین سال است که نسبت به ساماندهی فرهنگی حاشیه شهر مشهد ورود کرده و موضوع را مدیریت می کند و نشستهای مستمری نیز در این خصوص برگزار می شود و دستگاه های اجرایی نیز به سهم خود در این بخش نقش آفرینی لازم را دارند.

وی ادامه داد: هر چند شهرداری ها دستگاه تخصصی حوزه اجتماعی نیستند اما برای این حوزه تلاش زیادی می کنند با این حال جنس فعالیت شهرداریها کالبدی و عمرانی است و دستگاه تخصصی مسائل اجتماعی، سازمان امور اجتماعی وزارت کشور و برخی ادارات مرتبط با این مسائل هستند و این پراکنده کاریها و موازی کاری دستگاه ها بدون در نظر گرفتن سیاستهای کلان در حوزه اجتماعی، تبعات منفی دارد و لازم است در این زمینه مدیریت واحدی شکل گیرد.

هویت دار شدن افراد هویت دار ظرف یک سال

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: وجود افراد بی هویت فقط به مشهد مقدس اختصاص ندارد بلکه شامل تهران نیز می شود از این رو با هماهنگی وزارت کشور و سایر نهادهای امنیتی، برای افراد بی هویت از کشورهای دیگر در منطقه “چم” تهران سیستمی در وزارت کشور به ریاست وزیر تعریف شد تا برای آنان اوراق هویتی صادر کند، از این طریق این افراد هویت دار شدند و حتی فرزندان آنان نیز با در دست داشتن کارتهای هویتی توانستند در مدارس حضور یابند.

مهدی عیسی زاده افزود: افراد بی هویت در مشهد نیز قابل ساماندهی هستند و این کار در اولویت کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی قرار می گیرد و از این پس تمامی افراد بی هویت در کشور ظرف یک سال هویت دار می شوند.

او ادامه داد: این کمیسیون متولی کمک رسانی به ۴۵ میلیون نفری است که در کل کشور از بافتهای فرسوده گرفته تا حاشیه نشینان و سکونتگاه های غیررسمی ساکن یا در نقاط دیگر با آسیبهای اجتماعی درگیر هستند.

وی اضافه کرد: همه مولفه ها برای کاهش آسیبهای اجتماعی به صورت تخصصی در کمیسیون اجتماعی مجلس دیده شده و اعتبارات لازم برای آن در بودجه امسال لحاظ شده اما اگر موردی در حوزه آسیبهای اجتماعی حاشیه نشینان از قلم افتاده، برای بودجه سال ۱۴۰۱ قابل پیگیری و بازبینی است و می توان آن را در قالب ردیف اعتباری حاشیه نشینی گنجاند.

پنج میلیون دانش آموز ایرانی از نظر سلامت روانی مشکل دارند

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت:کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۱۴۰۰ برای همه اقشار آسیب پذیر اجتماعی از زندانیان و خانواده های آنان، مددجویان بهزیستی و کمیته امداد ردیف اعتباری در نظر گرفت و حتی ردیف اعتباری برای سلامت روان دانش آموزان هم تعریف شد چون از ۱۳ میلیون دانش آموز در سراسر کشور، پنج میلیون دانش آموز از نظر سلامت روانی مشکل دارند و باید ردیف اعتباری ویژه ای برای آنان در نظر گرفته می شد.

عیسی زاده افزود: زمان پیگیری برای لحاظ کردن ردیف اعتباری ویژه حاشیه نشینان در بودجه سال آینده از هم اکنون تا مهرماه است تا کمیسیون اجتماعی از طریق سازمان برنامه و بودجه و وزارت کشور آن را مطرح و پیگیری کند.

وی تاکید کرد: لازم است مشکلات شهر مشهد طی بازه زمانی پنج تا ۱۰ سال سرشماری و در قالب دفترچه ای به کمیسیون اجتماعی مجلس ارسال شود تا بتوان ردیف اعتباری برای آنها در بودجه سال ۱۴۰۱ در نظر گرفت.

منبع: ایرنا خراسان رضوی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن