شهری

در جلسه مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی محقق شد؛

تقبل ایجاد ۶ کتابخانه عمومی جدید در خراسان رضوی

کد خبر : 38992

جلسه مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی با حضور خیران و نیک اندیشان استان در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد و با تقبل تجهیز ،تعمیر و ایجاد ۶کتابخانه عمومی در استان خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ جلسه مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی با حضور محمد حسین روشنک، خیر و مدیرعامل مجمع توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی، حجت الاسلام علی اکبر سبزیان،مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، رحمت الله فتاحی، استاد پیشکسوت علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد،مرتضی کرباسی، خیر و خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی و جمعی از خیران و نیک اندیشان و صاحبان صنایع استان در کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) مشهد برگزار شد.

مدیرعامل مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی در این جلسه توفیق خدمت در عرصه ترویج فرهنگ کتابخوانی را لطف خداوند دانست.

محمدحسین روشنک ادامه داد: از این که خداوند به ما آبرو و اعتبار و احترام اجتماعی عنایت کرده است تا از این احترام اجتماعی در حوزه ارتقای ساعت مطالعه و کتابخوانی استفاده کنیم خداوند را شاکر و سپاسگزاریم.

وی با گرامیداشت ایام الله دهه فجر و ورود به چهل و سومین سال پیروزی انقلاب اسلامی گفت :انقلاب اسلامی ایران در این ۴۲ سال سپری شده خدمات و آورده های ارزشمندی داشته است که متاسفانه این خدمات کمتر بیان شده است.

دبیر کانون کارآفرینان خراسان رضوی با بیان گوشه‌ای از محرومیت ها و کمبودها در دوران حکومت شاهنشاهی به آورده ها و پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های مختلف فرهنگی ،سیاسی و اقتصادی اشاره کرد که باعث شده است در برابر شیطانی ترین ابرقدرت جهان ایستادگی کنیم و اقتدار و صلابت خود را به جهانیان ثابت کنیم.

وی استان خراسان رضوی را در حوزه توسعه فرهنگی و کتابخانه‌ای پیشتاز دانست و از خدمات و فعالیت های انجام گرفته در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی در استان در سال های اخیر به نیکی یاد کرد.

روشنک افتتاح کتابخانه های سیار جدید در استان را که محصول مصوبات جلسه قبلی مجمع بود را مورد توجه قرار داد و ادامه داد: امیدواریم در جلسه آینده نیز شاهد آغاز به کار کتابخانه هایی باشیم که در این جلسه توسط خیران استان تعهد شده اند.

روشنک ابراز امیدواری کرد: در آینده شاهد اتفاقات مفید و ارزشمند بیشتری در حوزه کتاب و کتابخوانی با نیت خیر خیران و حامیان کتاب و کتابخوانی در استان خراسان رضوی باشیم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیزدر این جلسه با اشاره به اتفاقات بسیار خوبی که نیتهای خیر خیران کتابخانه ساز در استان رقم زده است گفت : با وجود مشکلات زیادی که به ویژه در مناطق محروم استان وجود دارد اما برای نمونه حضور کتابخانه سیار سردار شهید ابوالفضل روشنک در مشهد با صفوف پر تعداد کودکان و نوجوانان برای دریافت و مطالعه کتاب، شادی و نشاط و امید را به ارمغان آورده است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان ادامه داد: محمد حسین روشنک،مدیرعامل و رئیس هیات مدیره مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی استان در حال حاضر نیز با کمک یک میلیارد ریالی زمینه ایجاد سه کتابخانه سیار دیگر در مشهد مقدس تا پایان سال جاری را فراهم آورده است.

وی احداث کتابخانه های عمومی خیر ساز در استان خراسان رضوی را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد :احداث کتابخانه خیرساز زنده یاد فهیمه زینلی به همت خانواده نیک اندیش وی در کمتر از یک سال و ماندگاری نام مرحوم مهندس علی آبادی با نیت خانواده وی بعد از فقدان وی در یک حادثه رانندگی از نمونه‌ کتابخانه هایی است که در استان رضایت و امید و نشاط را به خانواده ها و کودکان و نوجوانان هدیه داده است .

وی احداث کتابخانه های عمومی مرحومه فرزانه گلدانی در سبزوار، مرحومه فرزانه جامع در مشهد مقدس در سالهای گذشته را مورد توجه قرار داد و ادامه داد: در ایام الله دهه فجر سال جاری در سالروز پیروزی انقلاب اسلامی دو کتابخانه خیرساز عمیدالملک کندری در شهر کندر خلیل آباد،کتابخانه مرحوم حاج غلامرضا داودی در بردسکن به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر نیز در شهر شادمهر مه‌ولات و روشناوند گناباد با نیت خیر خیران که آرزوی آنها دیدن فعالیت کتابخانه و حضورگرم کودکان و نوجوانان در فضای کتابخانه است آماده بهره برداری می باشد.

حجت الاسلام سبزیان استان خراسان رضوی را مهد خیران و نیک اندیشان عنوان کرد و یادآور شد: کتابخانه های عمومی در حال حاضر فرهنگسراهای اجتماعی و دانشگاه‌های فردی هستند و با مخاطب محوری زمینه‌ای برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و کمک به کاهش آسیب های اجتماعی هستند.

وی از ایجاد ایستگاه های دانایی در مراکز آتش نشانی مشهد و ایستگاه های کارگری شهرداری، ایجاد کتابخانه مدرن در دو ایستگاه قطار شهری مشهد، تفاهم نامه ایجاد کتابخانه در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد، ایجاد پیشخان کتاب در فضاهایی که امکان احداث کتابخانه در آنها نیست و تبدیل ۷ قرائت خانه شهرداری به کتابخانه عمومی و آغاز طرح احداث ۱۰کتابخانه عمومی در مناطق مختلف مشهد با همکاری شهرداری مشهد با عنوان اقدامات در حال اجرای اداره کل در ماههای آینده یاد کرد.

خزانه دار مجمع توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی نیز در این جلسه از اقدامات ارزشمند اداره کل کتابخانه های عمومی در حوزه ی ایجاد کتابخانه های عمومی جدید و تلاش درجهت ترویج فرهنگ کتابخوانی تقدیر کرد و از اینکه خیران و نیک اندیشان استان نیز در این اقدامات سهیم هستند ابراز خوشحالی کرد.

مرتضی کرباسی از افزایش گستره حوزه فعالیت مجمع خیران توسعه کتابخوانی و ترویج کتابخوانی از شهر مشهد مقدس به سطح استان خراسان رضوی به عنوان یکی از اتفاقات ارزشمند صورت گرفته یاد کرد و به ارائه گزارشی از اقدامات و کمک های انجمن در ایجاد کتابخانه و برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویجی در حوزه کتاب و کتابخوانی پرداخت.

وی از تامین منابع کتابخانه های عمومی، کمک در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در طی چهار دوره گذشته، مشارکت در برگزاری برنامه فرهنگی مانند جشن مادران کتابخوان، بهار مهربانی، مهربانی در مهر،پویش خانواده کتابخوان وبرنامه های هفته کتاب به عنوان بخشی از اقدامات مجمع یاد کرد.

در ادامه این جلسه خیرین حاضر در جلسه تجهیز، تعمیر و ایجاد ۶کتابخانه عمومی در سطح استان خراسان رضوی را تقبل کردند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست + 20 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن