اقتصادی

سهم نجومی زمین در قیمت مسکن

کد خبر : 38445

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی فاصله هزینه ساخت مسکن با قیمت فروش آن را حدود ۵۰۰ درصد اعلام کرد و این فاصله قیمت را ناشی از برخورد سرمایه ای با مسکن در کشور دانست.

صبح مشهد– محمود محمودزاده در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما، با اشاره به این که قیمت مسکن خوشبختانه در ماه‌های اخیر در حال تثبیت است، افزود: تنها دلیل فاصله زیاد قیمت ساخت و فروش مسکن، برخورد سرمایه‌ای با مسکن است، به همین دلیل از اواخر سال گذشته اقداماتی با عنوان «سامانه اسکان املاک»، برای شناسایی واحد‌های خالی انجام شد با این امید که مالکان واحد‌های خالی خود را به بازار عرضه کنند.وی اضافه کرد: زمانی که قیمت مسکن در حال افزایش بود بخشی از آن مربوط به خود مسکن و بخش دیگر ناشی از تاثیرپذیری از دیگر بازار‌های رقیب بود، زیرا وقتی جریان اقتصادی به یک سمت حرکت می‌کند، مسکن از آن مستثنا نیست.به نظر می رسد این آمار معاون وزیر راه از فاصله قیمت ساخت و فروش مسکن مربوط به تهران باشد که براساس آخرین آمارها، قیمت فروش هر متر مربع مسکن در تهران حدود ۲۷ میلیون تومان بوده است.

از سوی دیگر هزینه ساخت براساس آخرین آمارها بدون احتساب قیمت زمین و سود سازنده، حدود چهار میلیون تومان محاسبه شده است. به این ترتیب مشخص می شود که تا چه اندازه این فاصله قیمت سرسام آور به قیمت زمین اختصاص دارد و عملا هزینه ساخت فقط ۱۵ درصد قیمت فروش مسکن را شامل می شود و بقیه هزینه ها شامل قیمت زمین و سود سازنده مسکن است. بنابراین سیاست حذف قیمت زمین از طریق ساخت و ساز در شهرهای اقماری و شهرهای جدید که دارای حداقل قیمت زمین هستند می تواند در تعدیل قیمت سر به فلک کشیده مسکن موثر باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 13 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن