پایتخت فرهنگ اسلامی

امام جمعه مشهد:پیشرفت علم و اقتدار کشور حاصل انقلاب اسلامی است

کد خبر : 38089

امام جمعه مشهد گفت: پیشرفت همزمان و در کنار یکدیگر علم و اقتدار حاصل ۴۲ سال گذشته انقلاب اسلامی ایران است.

به گزارش صبح مشهد، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه‌های نماز جمعه امروز مشهد که در حرم مطهر امام رضا (ع)‌ برگزار شد افزود: با گذشت بیش از چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران این ۲ رویداد مهم که همان پیشرفت علمی و اقتدار کشور در عرصه بین المللی است تحقق یافته است.

وی ادامه داد: از منظر پیشرفت علمی امروز ایران در عرصه فعالیت‌های دانش بنیان با تعالی و پیشرفت بالای علمی و فناوری رو به روست و این میزان پیشرفت و رشد در مقایسه با قبل از انقلاب بی سابقه و کاملا مشهود است.

امام جمعه مشهد اقتدار جمهوری اسلامی را در عالی‌ترین مرتبه دانست و گفت: در زمانی که مستشاران آمریکایی در کشور ما دارای مصونیت بودند اطلاع‌رسانی از کشته شدن پنج جوان توسط یک زن آمریکایی که در حین مستی رانندگی می‌کرد از سوی رسانه‌ها با برخورد و قلع و قمع رو به رو می شد اما اکنون در شرایطی قرار داریم که آمریکا از موشک ما هراس دارد.

علم الهدی افزود: پیشرفتهای فناوری ایران در عرصه هوا و فضا در عرصه تسلیحاتی موجب تحیر دنیا و تحول دیدگاه‌ها نسبت به ایران شده و این امر در شرایطی که اعمال تحریم‌های ظالمانه رخ داد محقق شد که جای بسی قدردانی دارد.

وی اضافه کرد: اقتدار امروز جمهوری اسلامی ایران امروز به گونه‌ای است که در منطقه حرف اول را می‌زنیم و ابرقدرتی در دنیا نیست که بتواند بر خلاف آنچه ما در منطقه تصمیم می‌گیریم و حرفش را می‌زنیم تصمیم بگیرد.

امام جمعه مشهد گفت: در رزمایش اخیر ارتش و سپاه پاسداران کشور هزار پهپاد با آخرین مدل فناوری به فضا پرتاب شد و این امر دنیای غرب را از این فناوری به وحشت انداخت.

علم الهدی با بیان این که تمامی این اتفاقات و پیشرفتها در سایه مدیریت حجت مسلم و برحق امام زمان (عج) و پیروی از ولایت محقق شده است افزود: در این میان برخی مشکلات هم در کشور وجود دارد که موجب بروز وضعیت سخت معیشتی و اقتصادی شده و باید برای آن راهکار جست.

وی با تاکید بر این که مشارکت مردم و اصل مردم سالاری به عنوان اصلی‌ترین اصل نظام مد نظر است و باید آن را حفظ کرد ادامه داد: مردم باید در عرصه مشارکت حضور فعال داشته باشند و همانند گذشته رییس جمهوری و نمایندگان و قانونگذاران را انتخاب کنند اما باید بدانیم برای حفظ اصل مردم سالاری و جمهوریت نظام هزینه هم باید داد.

امام جمعه مشهد گفت: این هزینه این است که در حوزه اجرا دولتی تشکیل می‌شود که به صورت طبیعی فرمول و مدیریت خود را دارد و همین امر در تضاد با برنامه‌ریزیها می‌تواند ایجاد نوسان و نشیب و فراز کند.

علم الهدی ادامه داد: نتیجه مدیریت در این قالب و با این نوسانات این می‌شود که در شرایطی که پیشرفت علمی و فناوری را داریم قادر به تولید برخی قطعات و لوازم یدکی نیستیم و همین وضعیت روز به روز قیمت خودرو در کشور را اضافه می‌کند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: با حفظ اصل مشارکت و مردم سالاری باید مردم را هوشیار کرد که فردی را انتخاب کنند که ۱۰۰ درصد مجذوب مقام ولایت فقیه باشد و پیروی از منویات و فرمایشات آن حضرت نماید.

علم الهدی افزود: ۶ سال است که رهبر انقلاب بر اقتصاد مقاومتی و ضرورت اجرا و تحقق آن در کشور تاکید دارند و فرمان آن را صادر کرده اند اما تا کنون به صورت یکپارچه این مهم در کشور محقق نشده که اگر محقق می‌شد هیچ کدام از فشارها و مشکلات معیشتی،مضیقه‌ها و مسائل اقتصادی امروز در جامعه و کشور رخ نمی‌داد.

امام جمعه مشهد افزود: باید به دنبال کسانی رفت که با رهبری آمیخته‌اند و رهنمودهای ایشان را خط مدیریتی و عمل خود قرار می‌دهند و باید مردم را از این حیث هوشیار نمود تا ضمن حفظ اصل جمهوریت و مردم سالاری به سمت اجرای واقعی برنامه‌ریزی‌ها در کشور هم برویم.

علم الهدی گفت: اگر در آینده شاهد حضور فردی دردولت باشیم که با رهبری زاویه‌دار باشد از این مسایل و سختیهای اقتصادی در آینده کشور کم نخواهیم داشت.

وی با اشاره به نزدیک بودن روز ۲۲ بهمن و سالگرد برگزاری راهپیمایی شکوهمند این روز گفت: امسال نیز به دلیل شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری راهپیمایی با شور و شعف سال‌های گذشته نیست اما بنا داریم امسال حضور پرشور مردمی در سالهای قبل را در قالب برگزاری رژه موتوری و خودرویی به رخ جهانیان بکشانیم.

امام جمعه مشهد گفت: بر این اساس همان خانواده‌هایی که در راهپیمایی این روز بزرگ شرکت می‌کنند امسال سوار برخودروی خود این مراسم را با شور و شوق فراوان به نمایش می گذارند و به این ترتیب راهپیمایی امسال برای نسل آینده به عنوان خاطره‌ای شیرین و البته نشانگر ماندگاری مردم در پای انقلاب باقی خواهد ماند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 17 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن