اقتصادی

طرح برخی نمایندگان مجلس برای مالیات بر خانه های لوکس منتشر شد:

خانه های بالای ۵ میلیارد در تور مالیات

کد خبر : 37352

برخی نمایندگان طرحی برای دریافت مالیات سالیانه از املاک گران قیمت و لوکس منتشر و تدوین کرده اند. پیش از این در قانون بودجه امسال نیز چنین مالیاتی به همراه مالیات بر خودروهای لوکس گنجانده شده بود، اما در عمل اجرایی نشد و اکنون به نظر می رسد، مجلس در حال تدوین طرحی در این باره است.

به گزارش فارس، در مقدمه این طرح آمده است: طرح پیش رو که با پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه و پیش از این در کمیسیون اقتصادی دولت نیز بررسی شده است، در صورت اجرا گام مهمی برای دریافت مالیات از کاخ‌ها، قصرها، خانه‌های مجلل و املاک گران قیمت و لوکس در کشور با هدف کاهش فاصله طبقاتی و کم کردن فاصله دهک‌های بالا و پایین جامعه خواهد بود.براساس این طرح، کلیه مالکان (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) نسبت به جمع ارزش روز املاک مسکونی (اعم از خانه یا آپارتمان و زمین با کاربری مسکونی) خود و فرزندان صغیر تحت تکفل خود که در پایان هر سال مجموع ارزش آن ها بیش از ۵۰ میلیارد ریال باشد، به شرح زیر مشمول مالیات سالیانه املاک می شوند.

– تا مبلغ ۷۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۵۰ میلیارد ریال، دو در هزار
– تا مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۷۰ میلیارد ریال سه در هزار
– تا مبلغ ۲۵۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۱۵۰ میلیارد ریال، چهار در هزار
– تا مبلغ ۴۰۰ میلیارد ریال نسبت به مازاد ۲۵۰ میلیارد ریال، پنج در هزار
– نسبت به مازاد ۴۰۰ میلیارد ریال، شش در هزار
رقم ۵ میلیارد تومان در حالی است که در تهران به دلیل افزایش شدید قیمت مسکن، بسیاری از واحدهای مسکونی مشمول این مالیات می‌شوند و به نظر می رسد، باید نرخ بالاتری برای واحدهای مسکونی مشمول مالیات در نظر گرفته شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن