پایتخت فرهنگ اسلامی

آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی؛ تنها دارندۀ اولین نسخۀ دست‌نویس «وقایع اتفاقیه»

کد خبر : 35075

نسخه‌های دست‌نویس اولین شماره‌های روزنامۀ «وقایع اتفاقیه» به عنوان نخستین روزنامۀ رسمی کشور در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. این درحالی است، که وجود نمونۀ این نسخه‌ها در هیچ آرشیو دیگری گزارش نشده است.

به گزارش صبح مشهد به نقل از گنجینۀ رضوی، رئیس ادارۀ مطبوعات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌قدس رضوی از وجود تک‌نسخه‌های دست‌نویس ۳۷ شمارۀ اول روزنامۀ «وقایع اتفاقیه»، نخستین روزنامۀ رسمی کشور که ۱۷۵سال قبل کتابت شده، در آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی، به عنوان بزرگترین آرشیو مطبوعات شرق کشور خبر داد.

ابراهیم حافظی با اعلام این خبر گفت: این روزنامه که قدیمی‌ترین نشریه فارسی موجود درآرشیو مطبوعات آستان‌قدس رضوی است، طبق وصیت مرحومه اشرف‌السلطنه که همسر اعتمادالسلطنه، وزیر انطباعات دربار ناصر‌الدین‌شاه بوده است، به دست حاج سیدحسین نایب‌التولیه عرب در شعبان ۱۳۳۴ قمری به همراه یکصد و پنجاه جلد کتاب، وقف کتابخانه آستان قدس‌رضوی شده است.

وی ادامه داد: در این وقف‌نامه مهر و امضای مرتضی قلی طباطبایی، متولی وقت آستان‌قدس رضوی، و حسین‌بن سعید حسینی موسوی، نایب‌التولیه آن زمان به چشم می‌خورد و در بخشی ازاین وقف‌نامه آمده است: «…عموم مؤمنین و مسلمین از قرائت و مطالعه آن‌ها منتفع و بهره‌مند گردند و واقفه معظمه را به دعای خیر یاد و شاد نمایند، مشروط بر اینکه از شهر بند ارض اقدس بیرون نبرند و کمال محافظت را در ضبط و حفظ آن‌ها نموده بدون قبض به کسی ندهند و زیاد از سه ماه در خارج کتابخانه مبارکه نگاه ندارند و تولیت آن‌ها در هر عصری از اعصار به متولی‌باشی سرکار فیض آثار منقوض نمودند… ».

حافظی اضافه کرد: ۳۷ شماره نخست این روزنامه به دو صورت دست‌نویس و چاپ‌سنگی منتشر شده که نسخه دست نویس آن به جز آرشیو مطبوعات آستان قدس رضوی در آرشیو دیگری در ایران مشاهده نشده است.

رئیس ادارۀ مطبوعات آستان قدس رضوی در ارتباط با این روزنامه توضیح داد: روزنامه وقایع اتفاقیه سومین روزنامه ایرانی، دومین روزنامه فارسی زبان و اولین روزنامه رسمی کشور است که برای نخستین بار در تاریخ جمعه پنجم ربیع‌الثانی ۱۲۶۷ قمری و با عنوان «روزنامچه اخبار دارالخلافه طهران»، به همت امیر کبیر و مدیریت میرزا جبار تذکره‌چی در تهران منتشر شد.

وی ادامه داد: از شماره دوم این روزنامه، نام آن به «وقایع اتفاقیه» تغییر کرد که به صورت هفته‌نامه و به تعداد ۴۷۰ شماره به مدت ۵۷ سال انتشار یافت و پس از آن با نام «روزنامه وقایع» و بعد از یک شماره با عنوان «روزنامه دولت علیه ایران» چاپ شده است.

حافظی خاطرنشان کرد: این روزنامه نخستین روزنامه‌ای است که آگهی و اعلان بازرگانی در آن چاپ شده است.

گفتنی است، پنجم ربیع‌الثانی، سالروز انتشار نخستین شماره از روزنامۀ «وقایع اتفاقیه» در سال ۱۲۶۷قمری است.
اهدا کردن تیربند به موزه آستان قدس رضوی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن