دانش و فناوریشهری

سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد خبر داد؛

تکمیل پروژه شهروند سپاری تا پایان سال/ استفاده از استارتاپ ها برای حل مشکلات شهر در کارخانه نوآوری مشهد

کد خبر : 34008

سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد از تکمیل فرآیند شهروندسپاری صدور مجوزهای ساختمانی تا پایان سال و الکترونیکی شدن این فرآیند خبر داد.
به گزارش صبح مشهد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، آیدا مهربان در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد که به مناسبت روز آمار و برنامه ریزی انجام شد، ضمن تقدیر از حمایت های رئیس کمیسیون در خصوص طرح ها و برنامه های معاونت اظهار کرد: حمایت‌های ایشان و کمیسیون از برنامه‌ها و لایحه‌های معاونت و شهرداری بسیار ارزشمند و اثرگذار بوده که نتیجه آن سرعت گرفتن اقدامات و برنامه‌های شهرداری است.
وی افزود: در موضوع شهر هوشمند نیز قرارداد جدیدی منعقد شده تا روند اجرایی کار شهرداری الکترونیک سرعت بیشتری پیدا کند و می‌توانیم بگوییم که پروژه شهروندسپاری تا پایان سال به‌طور کامل و به معنای واقعی تکمیل‌شده و شهروندان از سال آینده می‌توانند تمام روند درخواست و اخذ مجوز را به‌طور کامل و ۱۰۰ درصد از منزل و بدون نیاز به مراجعه حضوری به انجام رسانند. در این خصوص برنامه‌های مفصلی درباره اصلاح فرایندها در معاونت به انجام رسید و در مرحله تکمیلی قرار داریم.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد بیان کرد: در موضوع یکپارچه‌سازی مطالعات اقدامات چشمگیری در حال انجام است و بنا است با تعریف فرآیندهایی، مطالعات اجرایی و برنامه‌ریزی شهرداری اصلاح و بازنگری شود که در این خصوص حمایت ویژه کمیسیون موردنیاز است.
مهربان خاطرنشان کرد: یکپارچه سازی مطالعات یکی از برنامه های محوری معاونت است زیرا یکی از معضلات همیشگی مطالعات، مساله زمان بوده و همیشه اگر توقع مطالعات دقیق داشتیم اجرای کار زمان‌بر می‌شده و اگر بر سرعت عمل تأکید داشتیم از دقت مطالعات کم می‌شده است. برای اصلاح این شرایط باید با تحقیق بسیار روند اجرای فرآیند مطالعات را اصلاح‌کرده مسئولیت و تعهد بیشتری به مشاور بسپاریم.
وی هدف از یکپارچه‌سازی مطالعات را افزایش دقت و کاهش زمان دانست و اضافه کرد: راهکار این کار یکپارچه‌ سازی با نگاه متمرکز و درعین‌حال با اجرای عملکردهای نیمه‌متمرکز است. به این معنا که با ارائه تفویض‌های جدید به بخش‌های مختلف، سرعت اجرای مطالعات را افزایش دهیم و نگاه متمرکز برای حفظ مدیریت یکپارچه را حفظ کنیم.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد تصریح کرد: در حال حاضر انجام مطالعات، اجرای آن و مهندسی ارزش به سه گروه مختلف واگذار می‌شود و هیچ‌کدام از این گروه‌ها ارتباط ساختاریافته باهم ندارند، درحالی‌که تمام این مراحل باید به‌طور یکپارچه و در ارتباط منطقی باهم به انجام برسد.
رصدخانه؛ دیتای مشهد
مهربان گفت: از دیگر موضوعاتی که مجموعه معاونت برنامه‌ریزی در حال پیگیری آن است، بحث راه اندازی یک رصدخانه به‌ دوراز نگاه تشریفاتی است. این اقدام با این هدف انجام می شود که شهروندان، گروه‌های متخصص و کارشناسان بتوانند از دیتای تولیدی آن بهره‌ برداری کرده، روی این دیتا بارگذاری‌های مختلف انجام دهند و به‌طور مستمر در فرآیند رفت ‌و برگشت موضوعات، دیتای کاربردی جدید برای شهر تولید شود. از این طریق انتشار آزاد دیتا شهری نیز مهیا می‌شود.
وی ادامه داد: محل رصدخانه نیز در کارخانه نوآوری مشهد پیش‌بینی‌شده تا امکان واگذاریAPI مهیا شده و از این طریق شرکت‌ها امکان تولید کسب‌وکار از طریق این دیتا را داشته باشند. زمان تکمیل این پروژه نیز بهمن‌ماه خواهد بود.
سرپرست معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری مشهد بیان کرد: در زمینه استفاده از خلاقیت ها، ایده‌های نوآورانه و تفکرات علمی و عملیاتی استارتاپ ها و شرکت‌های نوآور نیز برنامه‌هایی در دست داریم تا بتوانیم از همه پیشنهادهایی که منجر به پویاتر شدن مدیریت شهری می‌شود به‌طور ساختاری استفاده کنیم. لذا پس از بهره‌برداری از کارخانه نوآوری بر اساس فراخوان‌هایی به دنبال جذب ایده‌ها و محصولاتی خواهیم بود که در بهینه‌سازی مدیریت شهری کاربرد اساسی داشته امکان حل مشکلات شهر و ایجاد ظرفیت‌های جدید را دارا باشند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن