اقتصادی

طرح «وان» به جای سهمیه بندی بنزین

کد خبر : 33930

دو ماه بعد از اعلام بررسی طرحی با عنوان «وان» برای جامعیت بخشی به سهمیه بندی بنزین و ارائه یارانه، رئیس کمیسیون انرژی مجلس از رفع برخی ایرادهای طرح و قرارگرفتن آن در دستور کار خبر داد.

صبح مشهد– به گزارش خراسان، فریدون عباسی اواخر مردادماه از وصول این طرح توسط مجلس از برخی نخبگان خبر داد. طبق این طرح سهم افراد از یارانه بنزین و سایر حامل های انرژی در قالب وان به سرپرست خانوار اعطا می شود. فرد می تواند سهمیه وان دریافتی را طی ماه با مصرف انواع انرژی مصرف کند یا آن را (یا مازاد آن) در بورس بفروشد و پول نقد دریافت کند.
به گزارش ایلنا، فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس دیروز در خصوص این طرح گفت: طرح سهمیه بندی تمام حامل‌های انرژی با عنوان طرح «وان» مخفف واحد انرژی را مجموعه‌ای از صاحب نظران در بخش انرژی ارائه کردند و در دستور کار کمیسیون قرار گرفت. وی افزود: برای رسیدن به مصرف بهینه به جای آن که صرفا بنزین سهمیه‌بندی شود باید اقدام به سهمیه بندی همه حامل‌های انرژی شامل برق، آب، گاز، بنزین، گازوئیل و نفت سفید کرد بنابراین برای تحقق این ایده، طرحی جامع با عنوان « وان» آماده شده، اما هنوز به مرحله اعلام وصول نرسیده است.عباسی با بیان این که براساس این طرح به هر فرد، مقداری وان داده می‌شود تصریح کرد: در واقع یارانه‌ای که دولت می‌خواهد به هر فرد بدهد به شکل وان خواهد بود. وی ادامه داد: اشکالات طرح اولیه مشخص شده و پس از بررسی در کمیسیون به شکل لایحه یا مستقیم اعلام وصول می‌شود یا مجلس به دولت آن را ارائه می کند تا از دولت به مجلس ارسال شود و در دستور کار قرار بگیرد.
رئیس کمیسیون انرژی در پاسخ به این سوال که آیا خبر اختصاص ماهانه ۵۰ وان به هر فرد صحت دارد، افزود: این طرح در صورت تصویب اجرا می شود و مراحل آزمایشی تا تکمیل فرایند طرح نباید خدشه ای به جامعه وارد کند و هنوز سهمیه هر فرد برای هر حامل انرژی مشخص نیست و عدد ۵۰ وان به عنوان مثال فرضی بوده نه این که به هر شخصی این میزان تعلق خواهد گرفت. گفتنی است بسیاری از صاحب نظران نحوه فعلی تخصیص یارانه به صاحبان خودرو و سایر مصرف کنندگان سوخت و انرژی را غیرعادلانه می دانند. در روش فعلی افراد فاقد خودرو سهمی از یارانه بنزین ندارند. اما صاحبان چند خودرو سهم چندبرابر دارند. همچنین صاحبان چند خانه یا ویلاهای لوکس بهره بسیار بیشتری از یارانه آب و گاز و برق می برند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن