شهری

استخدام دانشگاه علوم پزشکی مشهد، شرط شهادت کادر درمان!/ بنیاد شهید بی اطلاع است

کد خبر : 32473

طبق گفته‌های خانواده‌های شهدای سلامت و خدمت در مشهد، اخیرا ابلاغیه‌ای از سوی هیئت دولت برای آنها قرائت شده که در آن شهید محسوب شدن کادر درمان را به طرز عجیبی محدود کرده و موجب ناراحتی آنان شده است، طبق این ابلاغیه تنها کسانی از کادر درمان شهید خدمت محسوب می‌شوند که در استخدام دانشگاه علوم پزشکی بوده باشند.

به گزارش صبح مشهد به نقل از فارس، اسفندماه سال گذشته که پیک اول کرونا به کشور وارد شد وزیر بهداشت پیشنهادی مبنی بر شهید خدمت محسوب شدن کادر پزشکی، پرستاری،‌ بهداشتی و خدماتی که در جبهه خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست داده بودند به مقام معظم رهبری داد و ایشان نیز موافقت کردند.

حالا حدود هفت ماه از دستور رهبری می‌گذرد و ویروس کرونا همچنان از کشور رخت برنبسته که زمزمه‌هایی مبنی بر شهید محسوب نشدن کادر درمان مشهد که حدود ۱۶ تن هستند، توسط بنیاد شهید به گوش می‌رسد، برای پیگیری این مسأله با تعدادی چند از خانواده شهدای سلامت گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه خواهید خواند.

بی‌مهری‌های درمان شهدای خدمت و عدم وجود قطعه‌ای در بهشت رضا(ع)

فرزند شهید حمید عقیلی، یکی از شهدای مدافع سلامت عنوان کرد: در هفته گذشته ما خانواده شهدا جلسه‌ای با نماینده بنیاد شهید و بسیج جامعه پزشکی و آقای پژمان‌فر، نماینده مردم مشهد و کلات داشتیم و رئیس دانشگاه علوم پزشکی و و رئیس نظام پزشکی مشهد و مجموعه‌های دیگر داشتیم که در این جلسه نامه هیئت دولت را برای‌مان خواندند.

محسن عقیلی افزود: نماینده بنیاد شهید در این جلسه ذکر کرد که بر اساس ابلاغ رهبری به عنوان شهدای خدمت و سلامت، تهران به عنوان مرجع تصمیم‌گیر هیچ ابلاغی نکرده است و متاسفانه شهدای کادر درمان یک قطعه خاص خود برای خاکسپاری در بهشت امام رضا (ع) ندارند و این ظرفیت از دست رفت و هر کدام از شهدا به‌صورت پراکنده دفن شدند که داغ بزرگی برای خانواده شهدا بود.

وی ادامه داد: تهران تا کنون هیچ اقدامی انجام نداده و مشهد نیز نمی‌داند شخصی از کادر درمان که بر اثر کرونا فوت شده در چارچوب شهید خدمت گنجانده می‌شود یا خیر و این چیزی بود که در جلسه مطرح شد.

عقیلی عنوان کرد: رئیس سازمان نظام پزشکی در جلسه این‌گونه مطرح کرد که دولت ابلاغیه‌ای برای ما تعریف کرده که بر اساس آن افراد شامل شهید خدمت می‌شوند ولی این ابلاغیه ناقص است و ایراداتی دارد که اگر بخواهیم ۱۷ شهید کادر درمان را در آن بگنجانیم، هیچ کدام شامل شهید خدمت نمی‌شوند.

این فرزند شهید با بیان اینکه هیئت دولت در این نامه آورده است که کسانی شامل شهید خدمت می‌شوند که کارمند دانشگاه علوم پزشکی در بیمارستان‌های دولتی یا جزو افرادی که در بیمارستان‌های معین کرونا در بخش کرونا مبتلا شده باشند، مطرح کرد: پدر من در بخش اورژانس بیمارستان بنت‌الهدی مبتلا شد و هر عقل سلیمی می‌داند در اورژانس پس تشخیص، افراد به بیمارستان‌های معین کرونا انتقال داده می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه بیمارستان‌های معین کرونا که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند، در حال حاضر تنها بیمارستان‌های امام رضا (ع) و شریعتی است، اظهار کرد: در این دو بیمارستان نیز اگر نیروی شرکتی باشد باز هم شهید خدمت محسوب نمی‌شود و باید استخدام دانشگاه باشد.

عقیلی ضمن بیان اینکه شخصی که در مطب خود به کرونا مبتلا شده به راحتی می‌توانست مطب شخصی خود را تعطیل کند، ادامه داد: ۹ سال از بازنشستگی پدر من می‌گذشت و طبابت نداشت و همزمان با شیوع کرونا با درخواست مراکز درمانی در یک درمانگاه خارج از مشهد و یک بیمارستان مشغول به کار شد و زمانی که در پیک اول کرونا جاده‌ها را بسته بودند، پدرم برای تردد به خارج از شهر مجوز از فرمانداری داشت.

وی نسبت به مهری‌های موجود در ایام بیماری پدرش اذعان کرد: در نیمه فروردین‌ماه که پدرم مبتلا شد به دلیل اینکه کیت تشخیص کرونا کم بود و فقط از کسانی تست می‌گرفتند که حال‌شان به قدری وخیم بود که باید بستری می‌شدند و به همین دلیل از پدرم تست نگرفتند و به این توجه نکردند که پدرم گر چه حالش خیلی وخیم نبود ولی یک پزشک در حال خدمت بود.

عقیلی افزود: در ۱۰ روز ابتدای ابتلای پدرم مدام آزمایش خون می‌داد و تست منفی می‌شد و ما عملا این ۱۰ روز را از دست دادیم و حالش بسیار وخیم شد و به آی‌سی‌یو منتقل شده و سپس بیهوش شد.

طیبه صفریان نیز یکی دیگر از شهدای سلامت است که پرسنل یک مطب شخصی بوده و از این طریق مبتلا شده است، فرزند وی مطرح کرد: مادرم بهیار و بازنشسته علوم پزشکی بود که اسفند مبتلا شد و سوم فروردین شهید شد.

نمی‌دانیم چگونه باید مشمول شهید خدمت شدن را پیگیری کنیم

حامد صفریان با اعتراض در رابطه با ابلاغیه دولت افزود: آقای پژمانفر در جلسه بسیج علوم پزشکی به ما گفت که مسأله مشمولیت شهدای مدافع سلامت را پیگیری و در مجلس مطرح می‌کند و خود ما نمی‌دانیم چگونه باید پیگیری کنیم.

برادر شهید محمدجمعه رنجبر از پزشکان شهید خدمت در ایام کرونا اذعان کرد: برادر من هم در مطب خصوصی و هم در بیمارستان مشغول به کار بود و از این طریق مبتلا شد اما وقتی به بنیاد شهید مراجعه کردیم که به ما گفتند که دستورالعمل مشخصی نیامده است که بدانیم مشمول شهادت محسوب می‌شوند و در جلسه هم همین را گفتند.

فقط کسی شهید محسوب می‌شود که در استخدام وزارت بهداشت باشد

برادر شهید محمدجمعه رنجبر ادامه داد: در جلسه به ما گفتند متولی این کار یا سازمان نظام پزشکی یا دانشگاه علوم پزشکی است که این موضوع باید برای ما مشخص کنند و رئیس سازمان نظام پزشکی گفت دستورالعملی که ابلاغ شده خیلی بد است و شهید باید استخدام رسمی وزارت بهداشت باشد و در بیمارستان‌هایی که ما تعیین کردیم کار کرده باشد که همه ما خانواده‌های شهدا اعتراض کردیم و آقای پژمان‌فر قول پیگیری دادند.

مرتضی رنجبر با بیان اینکه مطب شخصی شهید رنجبر در پیک اول و دوم کرونا باز بوده و ۲۶ سال سابقه طبابت دارد، تشریح کرد: تقاضا داریم مسأله مشمولیت شهادت تعیین تکلیف شود چرا که در حال حاضر مسؤول یک خانواده شهید شده است.

این ظلم بزرگی به شهدای خدمت است

همسر خواهر شهید امیرحسین اطاری نیز این‌گونه گلایه کرد: امیرحسین اطاری، پزشک اورژانس بیمارستان ۱۷ شهریور بود و این ظلم فاحشی به شهدا است که شامل شهدای مدافع سلامت نمی‌شوند و این را در جلسه نیز مطرح کردم.

سیدحمید اسعدی ادامه داد: کسی که در بیمارستان بیماران را مداوا می‌کرده و به این دلیل شهید شده چرا نباید مشمول شهادت شود و بایستی رسانه‌ها این مسأله را پیگیری کنند.

کادر درمان بی‌انگیزه شده است

خواهر یکی دیگر از کادر درمان که خواست نامش ذکر نشود هم گفت: در بسیج دانشگاه علوم پزشکی جلسه‌ای داشتیم با حضور ۱۶ تن از خانواده شهدای سلامت که هر کدام ما مشکلاتی داشتیم و مسأله‌ای که من در جلسه مطرح کردم پاکسازی محل کار کادر درمان است که خیلی جدی گرفته نمی‌شود و اکثرشان در معرض ویروس حاد بوده‌اند.

خواهر شهید تصریح کرد: خواهرم می‌گفت ابتدای هر هفته ۶ ماسک به آنها داده می‌شد که نیروی کادر درمان خودش باید دغدغه خرید ماسک را نیز داشته باشد و درخواست دارم پیشگیری شود که برای کادر درمان اتفاقات کمتری بیفتد چرا که فشار زیادی روی این افراد است و می‌شود پیشگیری‌هایی انجام داد که بازدهی کادر درمان سریع پایین نیاید و اگر نیاز است خیرین وارد کار شوند تا تجهیزات در اختیار کادر درمان قرار گیرد و دغدغه ماسک و دستکش‌شان را نداشته باشند.

وی بیان کرد: خواهر من فقط یک شب در بیمارستان بستری بود ولی دیگر خانواده‌های شهدای خدمت می‌گویند آمپول خاصی نیاز داشتند که دانشگاه قبلا اعلام کرده، آن را به کادر درمان می‌دهد ولی به خانواده شهید به صورت امانی داده بود.

خواهر شهید در رابطه با جلسه مذکور اضافه کرد: نامه‌ای در جلسه مذکور توسط رئیس سازمان نظام پزشکی برای ما خوانده شده که از گفتند از سوی هیئت دولت بوده و بر اساس آن فقط کسانی شهید خدمت محسوب می‌شوند که زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی هستند و در بخش کرونا کار می‌کنند که طبق این تعریف تنها اورژانس عدالتیان و شریعتی و قائم در مشهد شامل شهدای خدمت می‌شوند در حالی که بیمارستان‌های فارابی و امام حسین (ع) نیز بخش کرونا دارد.

وی با بیان اینکه طبق گفته رهبری پزشک، پرستار و حتی خدمه‌ای که مرتبط با کرونا هستند، شهید خدمت محسوب می‌شوند اشاره کرد: خواهر من در یکی از مراکز ۱۶ گانه تست کرونا مشغول خدمت بوده و پرستار شرکتی تامین اجتماعی و در معرض ویروس بوده است.

این خواهر شهید تصریح کرد: نماینده بنیاد شهید که در این جلسه حضور داشت اعلام کرد که از نظر ما این شهدا ارزشمند هستند ولی موضوع این است که طبق این نامه برای ما تعریف نشده است که این افراد شامل شهید خدمت می‌شوند یا نمی‌شوند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پیام تسلیت تمام این افراد را شهید و شهیده خطاب کرده و تسلیت گفته است، یاداور شد: دانشگاه علوم پزشکی از شورای شهر مشهد خواسته که قطعه‌ای به نام شهدای سلامت در اختیارش قرار دهد چرا که متاسفانه همچنان شهدای سلامت داریم و با وجود این مسائل کادر درمان بی‌انگیزه شده است و توجهی به آن نمی‌شود.

وی با اصرار بر پیگیری این مسأله مطرح کرد: تنها به دو تن از کادر درمان که یکی در بیمارستان نیروی انتظامی کار می‌کرده و دیگری سابقه رزمندگی داشته جواز دفن در قطعه صالحین که مربوط به والدین شهدا است داده‌اند و دیگر شهدای کادر درمان به صورت پراکنده در جاهای مختلف دفن شده‌اند.

خواهر شهید در ادامه گلایه کرد: ما گمان می‌کردیم این افراد که شهدای خدمت خطاب می‌شوند شهید هستند ولی وقتی به بنیاد شهید مراجعه کردیم گفتند درست است که به صورت اسمی شهید خطاب شده‌اند ولی هنوز دستوری برای ما ارسال نشده که تعیین تکلیف کنیم و باید دانشگاه این تائید را به ما بدهد.

وی با شرح اینکه اینجا بحث تفکیک پیش می‌آید که بخش دولتی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی و بخش تامین اجتماعی و خصوصی زیر نظر سازمان نظام پزشکی است، خاطرنشان کرد: بنیاد شهید باید این همکاری را بکند تا تائیدیه را هم از سازمان نظام پزشکی و هم از دانشگاه بگیرد که رئیس دانشگاه علوم پزشکی در این رابطه گفت طبق نامه‌های تسلیت این افراد را شهید خطاب کردم و این به منزله تائید است.

خواهر شهید نسبت به ابلاغیه دولت مطرح کرد: حتی قید شاغلی که در نامه دولت آمده تمام کادر درمان زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی را هم شامل شهدای سلامت نمی‌کند و نامه بسیار محدودکننده‌ای است، در حالی که خودشان مراکز بهداشت را به بخش خصوصی داده‌اند.

در ادامه گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر،نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی داشتیم که خانواده شهدا از وی انتظار پیگیری داشتند.

عدم شفافیت ستاد کرونا

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نسبت به این شهدا چند مورد پیگیری داشتم که متاسفانه به دلیل ابهاماتی که بنیاد شهید نسبت به این موضوع اعلام کرده و عدم شفافیت ستاد کرونا نسبت به این مسأله موجب شده رفت و آمدی میان ستاد کرونا و علوم پزشکی و بنیاد شهید صورت می‌گیرد.

حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر ادامه داد: ما هنوز نتوانستیم این مجموعه‌ها را به یک جمع‌بندی برسانیم که نظرات‌شان را به سمت انجام این کار ببریم.

وی با بیان اینکه من تلاش خود را انجام می‌دهم و دنبال رفع این مشکل و نتیجه مطلوب هستم تا حق این خانواده‌ها ادا شود، مطرح کرد: این ضعفی است که بر اساس نوشته مذکور صورت گرفته و ما آن را قبول نداریم و آن را نسبت به حقوق این عزیزان منطقی نمی‌دانیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما معتقد هستیم که این شرایط پیش‌بینی شده امکان اینکه بتوانیم به نتیجه برسیم را برای ما غیرقابل ممکن می‌کند اما این موضوع و شرایط تعیین شده را بررسی می‌کنیم و مسأله را حل و فصل خواهیم کرد.

وظیفه‌ای در این رابطه به بنیاد شهید استان‌ها واگذار نشده است!

در این رابطه گفت‌وگویی با معاون تعاون بنیاد شهید خراسان رضوی داشتیم تا موضوع را از ابعاد دیگری نیز بررسی کنیم اما به تناقض‌های مشخص و قابل تاملی بین این صحبت‌ها و اظهارات خانواده شهدا برخورد کردیم!

صدیقه خدیوی در رابطه با اعتراض خانواده شهدا نسبت به محدودیت‌های شهید محسوب شدن کادر درمان اظهار کرد: در این خصوص نامه‌ای به بنیاد شهید استان خراسان رضوی نرسیده است.

وی افزود: نامه دستور دفن کادر درمان که بر اثر کرونا فوت نموده‌اند در قطعه اصحاب شهدا (قطعه صالحین) توسط نماینده بنیاد قرائت شده و این نامه از سوی اداره کل پذیرش و امور اداری ایثارگران در مرکز بوده است.

معاون تعاون بنیاد شهید خراسان رضوی نسبت به پیگیری موضوع مشمولیت کادر درمان به عنوان شهید، مطرح کرد: وظیفه‌ای در این رابطه به بنیاد شهید استان‌ها واگذار نشده است!

خدیوی درباره اینکه طبق ابلاغیه مذکور چه تعداد از فوت شدگان کادر درمان در مشهد جزو شهدای خدمت محسوب می‌شوند اشاره کرد: از نامه مورد نظر و مفاد آن اطلاع رسمی در بنیاد استان خراسان رضوی وجود ندارد.

این موضوع که افرادی در خط مقدم مبارزه با کرونا خدمت کنند و در این راه جان خود را نثار کنند، به قدری ارزشمند است که تقلیل این افراد برای شهید محسوب شدن به رسمیت و استخدام در وزارت بهداشت، کاری بس عجیب و برخلاف منویات مقام معظم رهبری است و قلب خانواده‌های شهدای سلامت را به درد آورده است.

این در حالی است که برخی از این افراد از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس بوده‌اند و برخی بازنشسته بودند و فعالیت خاصی در طبابت نداشتند و با شیوع بیماری کرونا داوطلبانه در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار گرفته‌اند.

باید دید این اجحاف در حق شهدای سلامت و کم‌کاری در زمینه رسیدگی و خدمات‌دهی به کادر درمان پایان می‌پذیرد و به آن اعتنایی می‌شود یا خیر؟!

گزارش: زهره علوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن