اسلاید شوشهری

بخش کشاورزی خراسان رضوی ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت را تجربه کرد

کد خبر : 53102

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: در سال زراعی کنونی یخبندان، سرمازدگی، گرمای بهاره و خشکسالی ۳۰ هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی و دامپروری استان خسارت وارد کرده است.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، محمدرضا قنبری روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران افزود: متاسفانه پس از سرمای بی سابقه دی ماه پارسال، تجربه گرمای بهاره و در نهایت خشکسالی امسال در مجموع این میزان خسارت را به تولیدات بخش کشاورزی استان اعم از باغی، زراعی، شیلات، دام و طیور و زیرساخت‌ها وارد کرده است.

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی استان یکی از ارکان مهم در اقتصاد کشور است افزود: خراسان رضوی یکی از استان‌های اصلی در این بخش کشور است و دارنده توانمندی‌ها، استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی است و این استان را به یکی از استان‌های اصلی در پشتیبانی تولید و امنیت غذایی بدل کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: علاوه بر این در تامین محصولات پروتئینی استان خود نیز به قابلیت‌های بالایی رسیده‌ایم و در تولید یک سری محصولات از جمله مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز توانایی زیادی داریم.

قنبری با اشاره به اینکه پسته، زعفران و زیره سبز جزء محصولات مزیت دار خراسان رضوی است افزود: رتبه نخست کشور در تولید زعفران، رتبه نخست در تولید زیره سبز و رتبه دوم کشور در محصولاتی مانند خربزه، آلو، زرشک، توت درختی و تخم مرغ از آن این استان است.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۲۵ درصد تولیدات گوشت مرغ، تخم مرغ و گوشت قرمز مازاد استان به سایر استان‌ها صادر و حدود ۲ هزار رأس دام سبک استان به سایر استان‌ها صادر شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ارتقای بهره وری و بهره گیری از تولید دانش بنیان در حوزه کشاورزی را از الزامات دانست و گفت: این راهبردها در جهت کاهش قیمت تولید و کمرنگ شدن یا حذف واسطه‌ها و ارتقای کیفیت تولیدات راهگشاست.

قنبری هوشمندسازی کشاورزی را راهکار حل شدن بسیار از چالشها و مشکلات دانست و ادامه داد: نخستین سامانه تنظیم بازار کشور در خراسان رضوی هم اکنون به صورت آزمایشی در حال فعالیت است که تحول شگرفی در عرصه نظارت بر ۳۶۰ محصول مرتبط با حوزه کشاورزی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در استان ۶۷ طرح با اشتغالزایی برای ۶۴۹ نفر به بهره برداری می‌رسد اضافه کرد: تعداد هزار و ۹۶۵ خانوار از این پروژه‌ها که با اعتباری معادل ۷۰۳ میلیارد ریال ساخته شده است، بهره‌مند می‌شوند.

بیش از ۳۳۸ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی خراسان رضوی فعالیت دارند و حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی این استان هشت میلیون تن است. همچنین ۲ میلیون و ۱۳۸ هزار هکتار عرصه مستعد کشاورزی در خراسان رضوی وجود دارد و سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در این استان زیر کشت ۸۳ نوع محصول می‌رود که ۹۰۰ هزار هکتار از این سطح مربوط به زراعت و ۳۰۰ هزار هکتار آن باغ است.

هفته جهاد کشاورزی ۲۱ تا ۲۷ خرداد ماه برگزار می‌شود

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن