استانی

با هدف اشتغال زایی و محرومیت زدایی از منطقه صورت گرفته است؛

احیاء جنگل‌های پسته سرخس با بهره‌گیری از مشارکت‌ های مردمی

کد خبر : 32346

مدیر پیشرفت منطقه‌ای و عضو هیئت ‌مدیره موسسه عمران و توسعه رضوی گفت: احیاء و بهره برداری از جنگل‌ های پسته سرخس با بهره گیری از مشارکت های مردمی در دستور کار این موسسه قرار دارد.

به گزارش صبح مشهد، محمد مهدی زردوزنیا در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: جنگل پسته سرخس با مساحت ۱۵ هزار هکتار، در محدوده بخش مرزداران واقع است و ۲۰ روستای سرخس در حاشیه آن قرار دارد.
وی با اشاره به برداشت سالانه ۵۰۰ تن پسته کاملا ارگانیک از این جنگل تصریح کرد: طی سال های گذشته، در بحث بهره برداری از جنگل های پسته با شرکت ها و افراد توانمند صرفاً تعامل می شد که در رویکرد جدید آستان قدس رضوی، با هدف اشتغال زایی و محرومیت زدایی از منطقه، این قرارداد فقط با تعاونی های مردمی منعقد می شود.
مدیر پیشرفت منطقه‌ای موسسه عمران و توسعه رضوی ادامه داد: در همین راستا، نیاز به تسهیل گری بین روستاییان برای تشکیل تعاونی و تعامل سازنده با اداره املاک بوده که این امر به خوبی محقق شده است.
وی حفظ موقوفات و جلوگیری از برداشت غیر مجاز مردم بومی را از جمله اهداف این پروژه عنوان کرد و افزود: همچنین می توان جلوگیری از نزاع مردم بومی با پیمانکاران غیر بومی و جلوگیری از مهاجرت بومیان منطقه را نام برد.
زردوزنیا ادامه داد: علاوه بر این، با اجرای کامل این طرح، اشتغال فصلی برای بومیان مناطق اطراف جنگل پسته وحشی سرخس ایجاد خواهد شد.
وی از تشکیل ۵ تعاونی بومی در ۵ منطقه شهرستان سرخس با ۷۳۷ عضو خبر داد و خاطرنشان کرد: ضمن این که در حال حاضر عقد قرارداد تعاونی ها با اداره املاک و اراضی شهرستان انجام شده است.
زردوزنیا اضافه کرد: ناگفته نماند تمامی مراحل امکان سنجی و تعریف مدل اجرایی نیز برای اجرای پروژه به طور کامل انجام شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن