استانی

احیاء جنگل‌های پسته سرخس با بهره‌گیری از مشارکت‌ های مردمی

با هدف اشتغال زایی و محرومیت زدایی از منطقه صورت گرفته است؛

مدیر پیشرفت منطقه‌ای و عضو هیئت ‌مدیره موسسه عمران و توسعه رضوی گفت: احیاء و بهره برداری از جنگل‌ های پسته سرخس با بهره گیری از مشارکت های مردمی در دستور کار این موسسه قرار دارد.

به گزارش صبح مشهد، محمد مهدی زردوزنیا در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: جنگل پسته سرخس با مساحت ۱۵ هزار هکتار، در محدوده بخش مرزداران واقع است و ۲۰ روستای سرخس در حاشیه آن قرار دارد.
وی با اشاره به برداشت سالانه ۵۰۰ تن پسته کاملا ارگانیک از این جنگل تصریح کرد: طی سال های گذشته، در بحث بهره برداری از جنگل های پسته با شرکت ها و افراد توانمند صرفاً تعامل می شد که در رویکرد جدید آستان قدس رضوی، با هدف اشتغال زایی و محرومیت زدایی از منطقه، این قرارداد فقط با تعاونی های مردمی منعقد می شود.
مدیر پیشرفت منطقه‌ای موسسه عمران و توسعه رضوی ادامه داد: در همین راستا، نیاز به تسهیل گری بین روستاییان برای تشکیل تعاونی و تعامل سازنده با اداره املاک بوده که این امر به خوبی محقق شده است.
وی حفظ موقوفات و جلوگیری از برداشت غیر مجاز مردم بومی را از جمله اهداف این پروژه عنوان کرد و افزود: همچنین می توان جلوگیری از نزاع مردم بومی با پیمانکاران غیر بومی و جلوگیری از مهاجرت بومیان منطقه را نام برد.
زردوزنیا ادامه داد: علاوه بر این، با اجرای کامل این طرح، اشتغال فصلی برای بومیان مناطق اطراف جنگل پسته وحشی سرخس ایجاد خواهد شد.
وی از تشکیل ۵ تعاونی بومی در ۵ منطقه شهرستان سرخس با ۷۳۷ عضو خبر داد و خاطرنشان کرد: ضمن این که در حال حاضر عقد قرارداد تعاونی ها با اداره املاک و اراضی شهرستان انجام شده است.
زردوزنیا اضافه کرد: ناگفته نماند تمامی مراحل امکان سنجی و تعریف مدل اجرایی نیز برای اجرای پروژه به طور کامل انجام شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن