شهری

کاشت و نگهداری بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ اصله درخت روتبال در مشهد

مدیرکل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد خبر داد:

طی سه سال گذشته بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ اصله درخت به شیوه روتبال یا جابجایی درختان بدون آسیب دیدن ریشه و تنه در سطح شهر مشهد کاشته شده است.

به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد، علی اکبر انتظام با اعلام این خبر اظهار کرد: روتبال، جابجایی درختان بزرگ با روشی کاملا دقیق و علمی است به طوری که در آن درخت، بدون آسیب دیدن ریشه و تنه و به همراه ریشه و خاک اطراف آن از محل پرورش به مکان کاشت منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از این روش مزایای مختلفی دارد که می‌توان به افزایش سطح و سرانه فضای سبز، کاهش قطع درختان ناشی از احداث پروژه های شهری، افزایش زیبایی و توازن در منظر شهری، منظرسازی سریع و موفقیت بیشتر نهال های کاشته شده به روش روتبال نسبت به سایر روشهای کاشت اشاره کرد.

مدیر کل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد با اشاره به این که این روش بیشتر مناسب درختان جوان و با قطر تنه کمتر از ۱۰ سانتیمتر است افزود: بهترین زمان برای انتقال و روتبال درختان در فصل زمستان و خواب درختان است.

وی اظهار داشت: گونه‌های نارون، چنار، توت پیوندی، اقاقیا ،… سهم بیشتری را در جابجایی به شیوه روتبال در سطح شهر مشهد دارند.

انتظام افزود: در سال ۹۸ بیش از ۳ هزار اصله درخت به شیوه روتبال در سطح شهر مشهد کاشته شد که از این تعداد ۲ هزار اصله درخت در حاشیه خیابان های اصلی، خیابان‌های فرعی و آیلند میانی بلوارها و ۱۰۰۰ اصله درخت در مقابل منازل شهروندان و محل‌های معرفی شده از سوی شهرداری مناطق کاشته شد و امسال نیز پیش‌بینی می‌شود در فصل زمستان بیش از ۳ هزار اصله درخت به این شیوه در محل های جدید کاشته شود.

مدیر کل بهبود محیط زیست شهری شهرداری مشهد در خاتمه عنوان کرد: شهروندانی که تمایل به کاشت گونه‌های غیر مثمر در مقابل منازل یا محل کارشان را دارند می‌توانند از طریق سایت سازمان پارکها وفضای سبز به نشانی parks.mashhad.ir ، و یا شماره تلفن ۱۳۷ ، نسبت به ثبت درخواست کاشت خود در تمام طول سال اقدام کنند تا همکاران ما در سطح مناطق به صورت کاملا رایگان نسبت به کاشت درختان غیر مثمر در محل های درخواستی شهروندان گرامی اقدام نمایند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن