پایتخت فرهنگ اسلامی

نگارۀ فاخر استاد فرشچیان از «رمی جمره» در موزه آستان قدس رضوی

کد خبر : 30862

به مناسبت فرارسیدن ایام حج، روز عرفه و عید قربان، تابلوی نگارگری استاد فرشچیان با عنوان «رمی جمره» در تالار استاد فرشچیان موزۀ آستان قدس رضوی به نمایش درآمد.

صبح مشهد– به گزارش گنجینۀ رضوی، معاون موزه‌ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان این‌که یکی از مناسک حج که در سه محل بین مکه و منا معروف به «جمرات ثلاث» انجام می‌شود، پرتاب ۲۱ قطعه سنگ یا ریگ به طرف سه نماد شیطان است، توضیح داد: این مراسم باشکوه که نماد دوری از شیطان و هوای نفس و نزدیکی به درگاه حق است، دست‌مایۀ خلق آثار هنری بسیاری شده است که هنرمندان از سر ارادت و عشق خلق کرده‌اند و از مهم‌ترین این آثار، نگارۀ استاد محمود فرشچیان، با عنوان «رمی جمره (امتحان سخت)» است.

مهدی قیصری‌نیک دربارۀ این اثر فاخر توضیح داد: در این تابلو، حضرت ابراهیم(ع) در حالی که فرزندش اسماعیل را در آغوش گرفته است و در حال پرتاب سنگ به سوی شیطان است، با رنگ‌بندی چشم‌نوازی تصویر شده است.

وی اضافه کرد: استاد فرشچیان این تابلوی نفیس را در سال ۱۳۸۵ خورشیدی به سبک نگارگری، در ابعاد ۵۸ در ۸۳ سانتیمتر از جنس مقوای بدون اسید و با تکنیک اکریلیک به تصویر کشیده است و آن را در سال ۱۳۸۹ با انگیزۀ عشق و ارادت به امام رضا(ع) همچون بسیاری از آثار خود به موزۀ آستان قدس رضوی اهدا کرد.

قیصری‌نیک افزود: در ترکیب‌بندی و فرم این اثر، ترکیبات رنگی متنوعی به کار رفته است که مهم‌ترین آن، استفاده از رنگ‌های سبزمایه به‌عنوان نماد تقدّس و بهره‌گیری از رنگ‌های فرعی سبز برای ایجاد حالت‌های مدرن است.

وی ادامه داد: در زمینۀ پشت تصویر، درخت و گیاه و کوهی که متصل به ابر است مشاهده می‌شود و در مقابل، مکانی که شیطان فرضی حضور دارد و براساس آیات قرآن کریم که شیطان از جنس آتش آفریده شده است، با رنگ‌های آتشین به چشم می‌خورد که این تضاد رنگ‌ها، تناسب موضوع و مفهوم را در پی داشته است.

قیصری‌نیک در پایان تصریح کرد: این اثر فاخر در کنار دیگر آثار اهدایی استاد، در محل تالار استاد فرشچیان موزۀ قرآن و نفایس آستان قدس رضوی واقع در صحن کوثر حرم مطهر رضوی در معرض نمایش هنردوستان قرار گرفته است.

گفتنی است که طبق روایات، زمانی که حضرت ابراهیم(ع) برای انجام فرمان پروردگار مبنی بر قربانی فرزندش اسماعیل به قربانگاه می‌رفت، شیطان سه بار بر ایشان ظاهر شد و شروع به وسوسه کرد. در این هنگام جبرئیل فرمود که او را سنگ بزن و حضرت با پرتاب هفت قطعه سنگ، شیطان را از خود دور کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + چهارده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن