پایتخت فرهنگ اسلامی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک مابین آستان قدس رضوی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضاء شد

با هدف همکاری و تعامل در حوزه های تخصصی فرهنگی با رویکرد دینی و انقلابی؛

با حضور تولیت آستان قدس رضوی و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با هدف همکاری و تعامل در حوزه های تخصصی فرهنگی با رویکرد دینی و انقلابی، تفاهم‌نامه همکاری مشترک مابین آستان قدس رضوی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای فعالیت‌های فرهنگی در سطح ملی و بین المللی به امضاء رسید.
به گزارش صبح مشهد به نقل از آستان نیوز، شامگاه پنجشنبه پنجم دی ماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی تولیت آستان قدس رضوی و سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تفاهم نامه همکاری مشترک برای فعالیت‌های مؤثر و ماندگار فرهنگی در سطح ملی و بین المللی میان مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و حسین انتظامی قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار ولایت حرم مطهر رضوی به امضاء رسید.
همکاری و مشارکت طرفین در فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی، برگزاری همایش‌ها، تولید آثار مکتوب و دیداری و شنیداری از جمله موضوعات مطرح شده این تفاهم نامه است.

• همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ گامی نو در راستای نشر معارف دین
تولیت آستان قدس رضوی اظهار امیدواری کرد با همکاری وزارت فرهنگ و ارساد اسلامی این آستان مقدس بتواند گام‌هایی جدید و نو در راستای نشر معارف دین و آموزه‌های اهل بیت علیهم‌السلام بردارد.
حجت الاسلام والمسلمین احمد مروی با بیان اینکه خداوند را شاکریم که توفیق عنایت فرمود تا در جهت نشر معارف دین و آموزه‌های نورانی اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهما اجمعین، گامی جدید و نو با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برداریم؛ اظهار کرد: آستان قدس رضوی وظیفه اصلی خود در خدمت‌رسانی به زائران و مجاوران را معطوف به مسائل معرفتی و دینی می‎داند.
وی افزود: مبنای کار آستان قدس رضوی تلاش در جهت تحقق این فرمایش امام هشتم علیه‌السلام است که فرمودند: «اَلنَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلاَمِنَا لاَتَّبَعُونَا، اگر مردم زیبائى و شکوه سخن ما را دریابند حتما بما گرایش پیدا مى‌کنند و پیرو ما مى‌شوند.»
تولیت آستان قدس رضوی وجود نورانی و مبارک حضرت رضا علیه‌السلام را یک حضور تمدنی در حوزه‌های مختلف هنری، معرفتی و دینی برشمرد و ابراز کرد: حضور حضرت رضا علیه‌السلام را نباید تنها به فضای محدود صحن‌ها، رواق‌ها و مرقد شریف محصور کنیم، بلکه طبق فرمایش «اَلنَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلاَمِنَا لاَتَّبَعُونَا»، شعاع نورانی و مبارک این وجود مقدس می‌تواند کل عالم را تحت تأثیر قرار دهد و این وظیفه سنگین بر دوش ماست که از این معدن بسیار ارزشمند و گران بها و این اقیانوس بی‌پایان و بی‌انتها بتوانیم به نحوی شایسته بهره برداریم.
حجت الاسلام والمسلمین مروی تصریح کرد: در آغاز این همکاری مشترک دست نیاز خود را به سوی وجود مقدس حضرت ثامن الحجج علیه آلاف تحیه و الثنا دراز می‌کنیم و از ایشان کمک و استعانت می‌جوییم، چرا که اگر عنایت و کمک خودشان نباشد قدمی از قدم، آن هم در مسیر مهم، تأثیرگذار و معنوی نشر معارف دینی، نمی‌توانیم برداریم.
تولیت آستان قدس رضوی در پایان گفت: امیدوار هستیم این تفاهم نامه در مقام عمل بگونه‌ای اجرایی شود که نتایج آن برای مردم و زائران حضرت رضا سلام الله علیه، ملموس و مشهود باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه همکاری مشترک مابین آستان قدس رضوی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: این تفاهم نامه که با عنایت حجت الاسلام والمسلمین مروی رقم خورده است، تمرینی از همکاری‎های مشترک میان دو دستگاه برای اکتشاف نکات بدیع و تازه و بهره‌برداری شایسته از آن‌هاست.
سید عباس صالحی حوزه‌های هنر، رسانه و فضا مجازی را از جمله عرصه‌های همکاری مشترک با آستان قدس معرفی و اظهار کرد: وزارت فرهنگ هم خودش توان بالفعلی دارد و هم خط تماس پیوسته‌ای با فعالان حوزه‌های مختلف هنری و رسانه‌ای است، به نظر می‌رسد این تفاهم نامه یک شروع است برای راهی طولانی که امتداد خواهد داشت.
صالحی با اشاره به دقت‌ها و حساسیت‌های در نظر گرفته شده در تنظیم این تفاهم‌نامه، عنوان کرد: خوشبختانه این تفاهم‌نامه همکاری بر خلاف سایر تفاهم نامه‌های رایج که تنها به کلیات اشاره می‌شود، اقدامات و نقشه راهی روشن را ترسیم می‌کند. نگاه ما به این تفاهم نامه کاری سازمانی نیست، بلکه اقدامی دلی است، ما کارهای در دست اقدام در قالب این تفاهم نامه را ذخیره عقبای خود و به نوعی ادای دٍین به آستان نورانی حضرت رضا علیه‌السلام می‌دانیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن