اقتصادی

رئیس سازمان امور مالیاتی خبر داد؛

آغاز وصول مالیات از ۳۰۰ هزار میلیاردر

کد خبر : 24488

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان این‌که نیمی از میلیاردرهای کشور اصلا مودی نیستند و پرونده ای در سازمان مالیاتی ندارند، افزود: فرایند شناسایی و وصول مالیات از میلیاردرهای دارای فرار مالیاتی و بدون پرونده در سازمان مالیاتی آغاز شده است.

به گزارش تسنیم، امیدعلی پارسا در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی در مشهد گفت: مالیات‌های دریافت شده بسیار کم است و حدود ۸ درصد کل درآمدها بیشتر نیست زیرا “معافیت‌های مالیاتی زیاد، فرارها زیادتر و پایه‌های مالیاتی کمتر است”. رئیس سازمان امور مالیاتی در این نشست گفت:

«لیست بانکی تراکنش‌های مالی حدود ۳۰۰ هزار نفر که درآمدهای بالای میلیارد داشتند در اختیار این سازمان قرار گرفته که بر اساس بررسی انجام گرفته نیمی از آنان مودی مالیاتی نبودند و نیمی دیگر از آنان که مودی مالیاتی بودند کمتر از آن چه لازم است مالیات می‌پرداختند.»

وی افزود: در واقع این افراد در سازمان امور مالیاتی هیچ پرونده‌ای ندارند و نیمی دیگر کمتر از آن میزانی که باید، مالیات می پردازند. البته در سازمان امور مالیاتی با همین اطلاعاتی که در اختیار داریم، تا اطلاع ثانوی تمرکز را به‌روی پرونده‌هایی برده‌ایم که ۲۰ میلیارد تومان به بالا هستند و در همین زمینه اقدامات لازم انجام و به استان‌ها نیز اطلاع داده شده است.

به گزارش خراسان، اگر فرض کنیم این ۱۵۰ هزار میلیاردری که گفته شد، مشمول ۲۰۰ میلیون تومان مالیات در سال باشند، ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد در سال نصیب کشور می شود که یک سوم کسری بودجه ناشی از کاهش صادرات نفت را جبران می کند.

رئیس سازمان امور مالیاتی ادامه داد: تعداد پرونده‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان حدود چهار هزار و ۳۷۶ پرونده است که دو هزار و ۵۱ فرد دارای پرونده هستند که در حال پیگیری و تشکیل پرونده برای افراد فاقد پرونده و نظارت بیشتر بر افراد دارای پرونده هستیم تا از آن‌ها مالیات مناسب با ثروت دریافت شود.

هادی خانی، مدیر کل دفتر بازرسی سازمان امور مالیاتی مرداد امسال از شناسایی بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با رصد تراکنش‌های بانکی در سه سال اخیر خبر داده و میزان فرار مالیاتی در کشور را سالانه بین ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود. این در حالی است که برخی با استناد به آمار فرار مالیاتی در بخش خدمات حرفه ای، آمار فرار مالیاتی را تا ۸۰ هزار میلیارد تومان برآورد کرده اند.

[Forwarded from Ame]
[ Photo ]

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن