پایتخت فرهنگ اسلامی

تجلیل از ۳ خبرنگار برتر بخش اطلاع‌رسانی

برگزاری هفتمین دوره جشنواره ملی عکس خانه دوست

کد خبر : 23662
مدیر عامل مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی گفت:
باتوجه به اینکه مسأله اطلاع رسانی جشنواره از اهمیت خاص خود برخوردار است بخش اطلاع رسانی این جشنواره نیز به بخش‌‌های جشنواره اضافه می‌‌شود که به سه نفر از خبرنگاران برگزیده این بخش جوایزی اهدا می‌‌شود.
به گزارش صبح مشهد

محمدعلی چمی‌گو پیش از ظهر امروز در نشست خبری هفتمین جشنواره ملی عکس خانه دوست، گفت: در سال جاری سه بخش وقف و نذر رضوی، عکس‌ جشن‌‌های زیر سایه خورشید و زیارت نوروزی به جشنواره ملی عکس خانه دوست اضافه شده است.

مدیر عامل مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با اشاره به نزدیک شدن ایام پیاده روی اربعین گفت: امیدواریم عکاسان بعد از این رویداد بزرگ در راهپیمایی آخر صفر و ثبت حضور زائران رضوی شرکت کنند که به همین مناسبت دبیرخانه جشنواره بخش ویژه‌ای را برای عکس‌های زائران پیاده اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه جشنواره زیر سایه خورشید در هزار و ۲۰۰ نقطه در داخل و خارج کشور برگزار می‌شود و حضور خدام و پرچم حرم رضوی فرصت زیارت از راه دور را برای مشتاقان علی بن موسی الرضا(ع) فراهم می‌کند، بیان کرد: این عکس‌ها که حال هوای زیارت از راه دور را ثبت کرده اند باعث شد این بخش نیز به جشنواره اضافه شود تا این تصویر بیشتر دیده شوند، البته از قبل این موضوع اطلاع رسانی شده بود.

چمی‌گو با بیان اینکه حوزه وقف زیارت بخش ویژه‌‌ای است که در سال جاری به جشنواره خانه دوست اضافه شده است، اظهار کرد: حضور مردم در ساعات سال تحویل در حرم و حتی در چند کیلومتری حرم رضوی یک اتفاق ویژه و کم نظیر بوده که کمتر عکس‌های آن دیده شده است این بخش را نیز به این دلیل به جشنواره اضافه کردیم.

مدیرعامل مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با بیان اینکه دنبال کمیت نیستیم، گفت: در سال جاری کتاب عکس به صورت کاغذی نداریم بلکه از عکس‌‌های برگزیده کتابی به صورت الکترونیکی طراحی می‌شود و به روی سایت جشنواره قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به زحمات برگزار کنندگان ۶ دوره‌ قبل گفت: نتیجه این زحمات باعث شده امروز این جشنواره به بلوغ خود برسد به طوری که در سطح ملی برگزار شود.

چمی‌گو اضافه کرد: تلاش داریم اتفاق‌های که حول محور زیارت در حرم و اطراف آن می‌افتد را به واسطه این جشنواره ثبت، ضبط و به صورت بین‌المللی این تصاویر را رسانه‌ای کنیم.

مدیر عامل مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با بیان اینکه دبیرخانه فعالیت خود را از اول شهریور ماه با برگزاری یک کارگاه آموزشی آغاز کرده است، عنوان کرد: کارگاه دوم نیز به‌زودی برگزار می‌شود و پس از آن برگزاری اردوی فرهنگی، هنری و زیارتی را در دهه شفاعت و ایام شهادت امام رضا(ع) در مشهد و با حضور بیش از ۷۰ شرکت‌کننده جشنواره داریم، البته اردو ویژه غیر خراسانی‌ها بوده و علاقه‌مندان به شرکت در این اردو که در روزهای ۵ و ۶ آبان ماه ۹۸ برگزار می‌شود می‌توانند تا ۲۵ مهر ماه ثبت‌نام کنند.

وی بیان کرد: آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره ۱۰ دی ماه است آثار از نیمه دوم دی ماه داوری می‌شود و ۱۰۰ عکس‌ برگزیده در اسفند ماه در نگار خانه رضوان به نمایش گذاشته می‌شود اما تقدیر از ۱۵ نفر برگزیده جشنواره در دهه کرامت یعنی تیرماه ۹۹ صورت می‌‌گیرد.

چمی‌‌گو بیان کرد: برای اکران شهری آثار برتر هنوز برنامه نداریم اما عکس‌های برتر در سایت موجود است و از این عکس‌ها در طراحی پوستر و بروشور استفاده می‌‌شود، حتی بروشور فراخوان نیز با استفاده از یک مورد از عکس‌های برگزیده طراحی شده است.

مدیرعامل مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضویعنوان کرد: بیش از ۵۰ هزار عکس در این ۶ دوره جمع آوری شده است و کتاب ۵۰۰ عکس هم به چاپ رسیده است.

وی گفت: جوایز نفرات اول تا سوم در بخش‌های عمومی از یک تا ۳ میلیون تومان بوده و در بخش‌های ویژه ۲، ۳ و ۵ میلیون تومان است.

چمی‌گو یادآور شد: باتوجه به اینکه مسأله اطلاع رسانی جشنواره از اهمیت خاص خود برخوردار است بخش اطلاع رسانی این جشنواره نیز به بخش‌‌های جشنواره اضافه می‌شود که به سه نفر از خبرنگاران برگزیده این بخش که بیشترین و بهترین آثار ارسالی به جشنواره را داشته باشند جوایز نقدی از ۳ تا یک میلیون تومان، اهدا می‌شود.

ارسال ۱۱هزار قطعه عکس به جشنواره

در ادامه این نشست دبیر اجرایی جشنواره گفت: محمد ستاری، سید عباس میر هاشمی  مسعود زنده روح کرمانی، مجید ناگهی و سید علی حسینیان پنج داور این دوره از جشنواره هستند.

جواد براتی بیان کرد: سال گذشته ۱۱ هزار قطعه عکس به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که با توجه به افزایش بخش‌‌ها، تعداد عکس‌ها نیز افزایش می‌‌‌یابد اما کمیت برای ما مهم نیست بلکه ماندگاری این مستندات از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است.

وی اظهار کرد: هر عکاس می‌‌تواند حداکثر ۵ تک عکس و یک مجموعه عکس (۲ تا ۸ فریم) را به دبیرخانه جشنواره ارسال کند.

دبیراجرایی جشنواره اضافه کرد: با توجه به اینکه عکس گرفتن از داخل حرم سخت است و نیاز به مجوز دارد برای همین در این بخش، عکس‌های موبایلی نیز قابل قبول هستند.

براتی افزود: با توجه اینکه برای اولین بار بخش زیارت‌های نوروزی، وقف و نذر رضوی زیر سایه خورشید برگزار می‌‌شود، دبیرخانه عکس‌های آرشیوی را نیز قبول می‌‌کند.

گفتنی است؛ علاقمندان برای شرکت در این جشنواره می‌توانند آثار و رزومه خود را به آدرس مشهد خیابان کوهسنگی، کوهسنگی ۹ عدالت ۱۸ پلاک۱/۹ موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ارسال و یا به سایت جشنواره به نشانی www.arqaks.i ارسال کنند. همچنین آدرس اینستاگرام این جشنواره khane_doust نیز فعال است.

منبع: فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن