اجتماعیاخبار مهم

کشف ۲ گورستان دوره ساسانی در سبزوار

مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داورزن گفت: دو گورستان مربوط به اواخر حکومت اشکانیان و عصر ساسانیان در منطقه ششتمد از توابع شهرستان سبزوار کشف شد
به گزارش صبح مشهد،  محمد عبد اله زاده ثانی در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این مطلب افزود: قدمت گورستانهای کشف شده حدود هزار و ۸۰۰ تا دو هزار سال قبل است و مربوط به زمانی است که مردم منطقه به آئین زرتشتی اعتقاد داشته اند.
وی ادامه داد: با وجود ˈآتشکده آذر برزین مهرˈ در شهرستان داورزن به عنوان یکی از سه آتشکده بزرگ ایران و رواج آئین زرتشت در گذشته این سامان، کشف این گورستانها در محدوده شهرستان سبزوار دور از انتظار نیست.
این باستان شناس پیش از تاریخ میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: درآئین زرتشتی خاک، عنصری مقدس به شمار می آید لذا در گذشته زرتشتیان بدنهای مردگان خود را در محلهایی به نام ‘برج خاموشان’ می گذاشتند تا گوشت آنها از بین برود یا لاشخورها و پرندگان گوشت اجساد را بخورند و پس از بین رفتن گوشت اجساد، استخوانها را به استخوان‌ دانها منتقل می‌کردند تا از آلوده شدن عنصر خاک جلوگیری شود.
عبد اله زاده ثانی افزود: مشاهده شیوه های ‌تدفینی ‌به‌ روش استخوان دان یکی دیگر از نشانه های رواج ‌باورهای ‌زرتشتی ‌در منطقه ششتمد سبزوار است.
وی ادامه داد: دو صخره مرجانی از نوع فسیل شده هم در بخش ششتمد سبزوار شناسایی شده است که قدمت آنها حدود دوران سوم زمین شناسی اعلام شده است.
شهرستان سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد از شهرهای تاریخی و بزرگ خراسان رضوی است که با ۹۵۰ اثر تاریخی و فرهنگی ظرفیت قابل توجه درعرصه گردشگری دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن