اخبار مهماقتصادی

رییس اتاق ایران: پاداش به مجموعه های غیرمولد از ایرادات اقتصاد کشور است/ اصل تقدم منابع بر مصارف در نظام بودجه‌ریزی کشور رعایت نمی‌شود

رییس اتاق ایران گفت: آنچه که در نظام بودجه‌ریزی دنیا مطرح بوده و ما از آن به دور هستیم این است که ما تقدم منابع بر مصارف را در کشور رعایت نمی‌کنیم.
به گزارش صبح مشهد، غلامحسین شافعی امروز در جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی استان، اظهار کرد: کمیسیون معدن ما از کمیسیون‌های سرآمدی است که نه تنها تاثیرگذاری استانی بلکه تاثیرگذاری ملی در بردارد.

وی ادامه داد: کمیسیون معدن استان در تصمیم‌گیری‌های ملی بسیار تاثیر داشته و ما از این تلاش‌های سازنده بسیار سپاسگذاریم.

رییس اتاق ایران با بیان اینکه حدود ۷ درصد معادن کل دنیا را در کشور داریم که سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی ۴ درصد بوده، افزود: این سهم با یک دیگر مطابقت ندارد و عقب ماندگی بخش معدن در کشور ما با این ارقام کاملا مشهود است.

شافعی عنوان کرد: کشورهای اطراف ما خصوصا جنوب ایران در توسعه روند اقتصادی خود حرکت تندی دارند، اما در این توسعه‌ای که شاهد هستند فقر معدنی بالایی دارند.

وی با بیان اینکه در توسعه صنعتی، معدن یکی از مولفه‌های اصلی است، خاطرنشان کرد: نیازمندی‌های کشورهای نزدیک ما به بخش معدن در آینده بالا خواهد رفت، شاید ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای تامین زیرساخت‌های توسعه صنعتی کشورهای حاشیه خلیج فارس باشد و باید برای این مساله از هم اکنون برنامه‌ریزی شود.

رییس اتاق ایران بیان کرد: ما درهیچ حوزه‌ای نقشه راه نداریم، ما در کشور خود اسناد بالادستی داریم، اما حرکت ما در آن مسیر صورت نمی‌گیرد.

شافعی تاکید کرد: یکی از دلایل موفقیت کمیسیون معدن هم‌افزایی بخش‌ها است که این امر بهترین نقطه تمرکز مثبتی است که اتاق باید بر آن تاکید کند.

وی اضافه کرد: اگر دولت و بخش خصوصی در مسائل اقتصادی مکمل هم باشند توفیق حاصل خواهد شد و اگر غیر از این رقم بخورد، نتایج خوبی حاصل نخواهد شد.

رییس اتاق ایران با اشاره به اینکه قابلیت‌های خراسان رضوی در بخش معدن بسیار بالاست، تصریح کرد: در حال حاضر ما در بخش‌هایی از معدن شاهد توفیقات و در بخش‌هایی شاهد کم لطفی بودیم که این امر با برخی از سیاست‌های ما تطابق ندارد.

شافعی تاکید کرد: در بخش آموزش در حوزه معدن مواردی در بودجه وجود دارد که به عنوان یک امر مثبت می‌توان به یاد آورد.

وی گفت: در بودجه سال ۹۸ یک موضوع مهمی که بر آن تمرکز شد، مشارکت عمومی و خصوصی در مسائل بودجه‌ای بود که به انجام واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی منجر شد.

رییس اتاق ایران در ارتباط با بودجه سال ۹۸، تصریح کرد: ما در بودجه نباید بر خلق منابع تاکید کنیم، هنر برنامه‌ریزان و دولت در این است که برای کاهش هزینه‌ها اقدامی انجام دهند.

شافعی بیان کرد: ما همواره در بودجه شاهد رشد اقتصادی هستیم، اما خیلی کم به امری مانند توسعه در لایحه می‌پردازیم. رشد و توسعه اقتصادی دو امر کاملا متفاوت است. از هر توسعه‌ای رشد ایجاد می‌شود، اما از هر رشدی توسعه ایجاد نمی‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که در طول سال‌های متمادی گذشته ما بر آن تکیه داشتیم و توجه جدی به توزیع ثروت نداشتیم این است که اگر ما در بخش‌های مختلف اقتصادی به تولید ثروت پرداختیم، قرار است از چه منابعی تامین شود.

رییس اتاق ایران ادامه داد: آنچه که تا الان بوده این است که تولید ثروت ما بیش از آن که از کارهای مولد برای کشور حاصل شود، از کارهای غیر مولد ایجاد می‌شود و اگر این مساله ادامه پیدا نکند ما به توسعه دست پیدا نخواهیم کرد.

شافعی با بیان اینکه سیستم پاداش‌دهی کشور همیشه بر کارهای غیرمولد صورت گرفته، خاطرنشان کرد: موسسات مالی و اعتباری که در حال حاضر بر آن رسیدگی می‌شود، دچار مشکل مالی هستند، یعنی کسری منابع دارند. همه به دنبال آن هستند که این کسر منابع را در بخش مولد اقتصادی جبران کنند.

وی تاکید کرد: ما به سیستم‌های غیرمولد مدام پاداش می‌دهیم و سیستم‌های مولد را دائم جریمه می‌کنیم، تا زمانی که شاهد چنین اتفاقاتی باشیم، توسعه کمتر رخ می‌دهد.

رییس اتاق ایران با بیان اینکه یکی از مواردی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که سیستم پاداش‌دهی را در بخش تولید کشور دخیل کنیم، افزود: آنچه که در نظام بودجه‌ریزی دنیا مطرح بوده و ما از آن به دور هستیم این است که ما تقدم منابع بر مصارف را در کشور رعایت نمی‌کنیم.

شافعی ادامه داد: ما در توسعه متوازن کشور از گذشته تاکنون در بخش‌های مختلف اقتصادی مخصوصا مولد عدالت را رعایت نکردیم.

رییس اتاق ایران با بیان اینکه در مسائل بودجه‌ریزی کشور به استانداران نگاه هزینه‌ای می‌شود، افزود: این امر غلط است، نگاه استانداران باید به صورت یک نگاه درآمدی باشد. شافعی گفت: در حال حاضر مجوز برچسب یک جعبه صادراتی باید از وزارت ارشاد اخذ شود، این عوامل باعث بالا رفتن هزینه‌های کشور می‌شود.

عدم مجوز بهره‌برداری مشکل اصلی معادن استان است

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی هم گفت: ما همواره در بخش معدن مشکل مجوز بهره‌برداری داریم، در این زمینه عدم هماهنگی دستگاه‌ها وجود دارد و باید به آن پرداخته شود.

علی اصغر پورفتح الله اظهار کرد: امروزه باید تشکل‌های ما اعم از سازمان نظام مهندسی معدن، خانه معدن، انجمن مواد معدنی و کانی‌های غیرفلزی همگرایی و هم‌افزایی مناسبی داشته باشند، همچنین علی‌رغم انتقاداتی که به بخش دولتی داریم این بخش در کنار ما نیز بوده است.

وی ادامه داد: اگر نگاهی به سرمایه‌گذاری استان داشته باشیم، شاهد آن هستیم که رقم قابل توجهی از سرمایه‌گذاری در استان مربوط به صنایع معدنی است.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی افزود: امروزه ما برخی از مسائل و مشکلات به خصوص در منابع آب روبه رو هستیم که باید از محل صرفه‌جویی در بخش کشاورزی بتوانیم مشکل تامین آب این صنایع را در منطقه ایجاد کنیم.

پورفتح الله با بیان اینکه از محل صرفه‌جویی آب کشاورزی می‌توان تمام مشکلات حوزه معدن را تا بخشی حل کرد، تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات معادن کوچک و متوسط در استان توسعه محرومیت‌زدایی و عدم مهاجرت به شهرهای بزرگ است که به وجود می‌آید و ما در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده‌ایم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مشکل ما در معادن، عدم اجرای قوانین معدنی است، تاکید کرد: این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد و در این زمینه جلسات خوبی نیز برگزار شده است.

رییس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به اینکه ما همواره در بخش معدن مشکل مجوز بهره‌برداری داریم، اضافه کرد: در این زمینه عدم هماهنگی دستگاه‌ها وجود دارد و باید به آن پرداخته شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 17 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن