اخبار مهماستانیمشهد 2017هویت مشهدپایتخت فرهنگ اسلامیپایتخت معنوی

سرپرست استانداری خراسان رضوی در چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان تاکید کرد؛ هیچ عذری برای تاخیر در بهره برداری از پروژه کتابخانه مرکزی مشهد پذیرفته نیست

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور سرپرست استانداری خراسان رضوی و دیگر اعضای انجمن در محل دفتر استاندار برگزار شد.
به گزارش صبح مشهد، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور قربان میرزایی، سرپرست استانداری خراسان رضوی؛ محمد رضا کلایی، شهردار مشهد مقدس؛ سعید برزویی، رئیس شورای اسلامی استان؛ سعید صالح مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری؛ جعفرمروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ حجت السلام علی اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و دیگر اعضای انجمن در محل دفتر استاندار برگزار شد.

پروژه کتابخانه مرکزی مشهد تا دهه فجر آماده بهره برداری شود
سرپرست استانداری خراسان رضوی در این جلسه بر آماده سازی و بهره برداری کتابخانه مرکزی مشهد همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تاکید و بیان کرد: این طرح فرهنگی تا دهه فجر آماده بهره برداری شود.

قربان میرزایی، افزود: باید توسط مجری طرح محدودیتهای پروژه مشخص و وظایف دستگاهها تعیین شود و مجری پروژه برنامه زمانبندی برای تکمیل آن را داشته باشد.

وی گفت: چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خیلی اهمیت دارد و پروژه های بزرگ باید در این مناسبت بهره برداری شوند که کتابخانه مرکزی مشهد از آن جمله است و در استانی که این همه ظرفیتهای فرهنگی دارد نباید پروژه های این حوزه زمانبر باشد.

سرپرست استانداری خراسان رضوی در ادامه از اختصاص هزار و ۹۰۰ میلیون ریال اعتبار به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برای تجهیز کتابخانه های حاشیه شهر مشهد خبر و ادامه داد: اقدامات فرهنگی و ترویج فرهنگ کتابخوانی در کاهش آسیبهای اجتماعی موثر است.

وی یکی از مشکلات جدی کشور را نهادینه نشدن فرهنگ کتابخوانی ذکر و بیان کرد: طبق آمارها سرانه مطالعه در ایران ۱۲ دقیقه و در خراسان رضوی ۱۶ دقیقه می باشد و برای افزایش این سرانه باید کار شود و تحقق آن نیازمند اقدامات فرهنگی بلندمدت است.

میرزایی افزود: تکریم فعالان حوزه کتاب و نشر نیز از وظایف دستگاه حاکمیتی است و به ارتقاء فرهنگ مطالع کمک می کند.

وی به برپایی اخیر نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد نیز اشاره و بیان کرد: این نمایشگاه اقدامی قابل افتخار و رویداد فرهنگی خوب و ارزشمندی بود و اینگونه اقدامات می بایست در طول سال در حوزه کتاب و کتابخوانی ادامه داشته باشد.

سرپرست استانداری خراسان رضوی ادامه داد: البته در نمایشگاههای بعدی باید سبد انتخاب کتاب را بازتر کرد تا جاذبه بیشتری برای جذب مخاطب داشته باشد.

میرزایی با تقدیر از تلاشهای انجام شده از طرف تمامی نهاد ها و سازمانهای مرتبط با موضوع کتابخانه مرکزی گفت: در این خصوص باید از پیگیریها و همت نهاد کتابخانه های عمومی کشور و به ویژه آقای مختارپور دبیرکل و معاونین ایشان نیز تقدیر و تشکر کنم.

به صورت هفتگی از روند اجرایی کتابخانه مرکزی بازدید می کنیم
شهردار مشهد نیز در این نشست گفت: بازدیدهای هفتگی از پروژه کتابخانه مرکزی این شهر انجام می شود و پروژه هنوز جای کار دارد.

محمدرضا کلایی افزود: باید وظایف دستگاههای مختلف برای تکمیل سریعتر پروژه توسط متولی آن مشخص شود تا افتتاح پروژه به دهه فجر برسد.
وی در خصوص نمایشگاه کتاب مشهد نیز گفت: توجه بیش از حد به ناشران نباید منجر به نادیده گرفتن مخاطبان شود، مخاطب اصلی ما مردم هستند لذا باید سبد مخاطب پربارتر باشد و با حمایت از ناشران نباید سبد مخاطبان را محدود کرد.

۴۹ روستا فاقد کتابخانه
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ۹ شهر، ۳۵ روستا با سه هزار تا پنج هزار نفر جمعیت و ۱۴ روستای بالای پنج هزار نفر جمعیت در خراسان رضوی فاقد کتابخانه هستند.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان افزود: کتابخانه مرکزی مشهد با تزریق بودجه به پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۵ درصد رسیده است.
وی ادامه داد: طبق مصوبه انجمن کتابخانه های استان همه دستگاهها باید رابط خود را به عنوان نماینده کتابخوانی به این اداره کل معرفی کنند که تا کنون ۳۹ دستگاه نماینده معرفی کرده اند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: پروژه کتابخانه مرکزی مشهد سال ۱۳۷۴ در مشهد کلنگ زنی و پس از گذشت سالها در دهه فجر امسال به بهره برداری خواهد رسید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
بستن