مشهد 2017هویت مشهدپایتخت فرهنگ اسلامیپایتخت معنوی

حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی: فناوری‌های نوین کشاورزی برای کشور اهمیت راهبردی دارند

کد خبر : 17335

تولیت آستان قدس رضوی با اعلام شروع چندین پروژه بزرگ توسط این آستان در زمینه فناوری‌های نوین کشاورزی از جمله اصلاح بذر و تولید نهال، بر اهیمت راهبردی این فناوری‌ها در استقلال اقتصادی کشور تاکید کرد.
به گزارش صبح مشهد به نقل از آستان نیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی صبح امروز ضمن بازدید از موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی، با اعضای هئیت علمی و مدیران چند پروژه نوین کشاورزی از جمله اصلاح بذر و تولید نهال گفتگو کرد و در جریان روند مطالعاتی و اجرایی این پروژه‌ها قرار گرفت.
تولیت آستان قدس رضوی در جریان این بازدید با تاکید بر اینکه جهاد امروز، جهاد اقتصادی و مجاهدت در عرصه تولید و اشتغال و تلاش برای کاهش وابستگی به بیگانگان است، تصریح کرد: ظرفیت های عظیم ایران اسلامی اعم از سرمایه های مادی و انسانی به گونه ای است که به رغم همه فشارهای دشمنان، بن بستی در عرصه های مختلف اقتصادی وجود ندارد. همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند هیچ مشکلی در کشور نیست که راه حل نداشته باشد و اگر ما راهبردهای درستی در پیش بگیریم، هم می توانیم وابستگی خود به خارج را کاهش دهیم و هم سهم مناسبی از بازار و منطقه را در اختیار گیریم.
وی با اشاره به اهمیت استراتژیک فناوری های نوین کشاورزی در جهت استقلال و خود کفایی کشور گفت: تنوع اقلیمی ایران به گونه ای است که اگر بتوانیم علاوه بر ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی، حلقه تولید ، توزیع و تجارت این محصولات را به خوبی تکمیل کنیم، می توانیم به نقطه برتر برسیم و بازار منطقه را از آن خود کنیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، فناوری اصلاح بذر را یکی از فناوری های مهم برای ارتقای کمیت و کیفیت کشاورزی کشور خواند و با اشاره به شروع پروژه های علمی در این زمینه در مجموعه کشت و صنعت آستان قدس رضوی، افزود: برخی قدرت های جهانی تلاش می کنند تا با انحصاری کردن فناوری هایی نظیر اصلاح بذر، سلطه اقتصادی خود بر سایر کشورها را تداوم بخشند و به همین دلیل وظیفه نهاد ها و دستگاه های مختلف است که در جهت شکستن این انحصار علمی تلاش کنند تا در آینده، کشور محتاج به بیگانه نباشد.
وی یکی از سیاست های مهم آستان قدس رضوی را ورود به پروژه های ارتقای فناوری های نوین در حوزه کشاورزی از جمله اصلاح بذر عنوان کرد و از مدیران موسسه کشت و صنعت آستان قدس و نیز اعضای هئیت علمی همکار این موسسه خواست تا با تلاش مضاعف و بهره گیری از همه ظرفیت ها، پروژه های علمی- اقتصادی پیشران در حوزه کشاورزی را نهایی و زمینه بهره گیری عمومی از فناوری های به دست آمده را فراهم کنند.
در این بازدید دکتر وریدی مدیر عامل مجموعه کشاورزی، دامپروری و صنایع تبدیلی آستان قدس رضوی ، مهندس اورعی مدیر عامل موسسه کشت و صنعت آستان قدس رضوی ، دکتر سید حسین نعمتی و دکتر رضا توکلی افشار اعضای هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد طی اظهاراتی آخرین دستاوردهای حاصل شده در زمینه ارتقای محصولات کشاورزی و اصلاح بذر در موسسه کشت و صنعت آستان قدس رضوی را تشریح کردند.
همچنین در حاشیه این بازدید، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با گروهی از کارگران موسسه کشت و صنعت مزرعه نمونه دیدار و از نزدیک در جریان فعالیت ها و درخواست های آنان قرار گرفت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن