اجتماعیاخبار مهماستانی

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی خبر داد: پس از سه دهه، مهاجرین بدون ابطال کارت به افغانستان سفر می کنند

وی با بیان این که تمام اعضای خانواده سالی یک بار میتوانند از این تسهیلات استفاده نمایند، گفت:دارندگان کارت امایش در ابتدا باید از نمایندگی ها سیاسی افغانستان پاسپورت سفید دریافت نمایند و با تحویل آن به دفاتر کفالت و واریز نمودن فیش های مورد نظر جهت رفتن به افغانستان اقدام نمایند .

به گزارش صبح مشهد، محمد عجمی مشاور استاندار و مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی در جمع خبرنگاران به تشریح  جزئیات طرح جدید خروج مراجعت دارندگان کارت آمایش و پاسپورت های طرح روادید خانوار به افغانستان پرداخت.
طرح سالیانه بازگشت به افغانستان بدون ابطال کارت
محمد عجمی از آغاز اجرای طرح خروج و مراجعت برای اولین طی بیش از سه دهه گذشته برای دارندگان کارت آمایش خبر داد و گفت :متقاضیان میتوانند از فردا صبح برای انجام امور اداری به دفاتر کفالت در سطح استان خراسان رضوی مراجعه نمایند .

وی با بیان این که تمام اعضای خانواده سالی یک بار میتوانند از این تسهیلات استفاده نمایند، گفت:دارندگان کارت امایش در ابتدا باید از نمایندگی ها سیاسی افغانستان پاسپورت سفید دریافت نمایند و با تحویل آن به دفاتر کفالت و واریز نمودن فیش های مورد نظر جهت رفتن به افغانستان اقدام نمایند .

محمد عجمی در مورد هزینه های این طرح گفت:علاوه بر هزینه هایی که مهاجرین جهت دریافت گذرنامه به نمایندگی افغانستان پرداخت می کنند، مبلغ ۱۷۲ هزار تومان جهت صدور اقامت ۳ ماهه و ۲۳ هزار  تومان برای خروج مراجعت و ۱۰ هزار تومان هم به ازای هر جلد پاسپورت به خزانه دولت واریز کنند .
این مقام مسوول روند اداری شرکت در طرح خروج و مراجعت برای دارندگان طرح  روادید خانوار را همانند کارت آمایش اعلام کرد و افزود: این قشر از مهاجرین نیاز به دریافت پاسپورت از نمایندگی های افغانستان  ندارند.

وی  با بیان اینکه پس از دریافت روادید خروج و مراجعت، مهاجرین به مدت یک ماه میتوانند در افغانستان بمانند ، خاطر نشان کرد: اگر به هر دلیلی پناهندگان در موعد یک ماهه نتوانند به ایران بازگردند باید جهت ورود مجدد به ایران ویزا دریافت نمایند.
مدیر کل امور اتباع خراسان رضوی تصریح کرد : دارندگان کارت و یا پاسپورت های طرح خانواری هیچ نگرانی از ناحیه ابطال مدارکشان پس از بازگشت به ایران نداشته باشند

طرح آمایش سیزده در روزهای پایانی
در ادامه این نشست خبری  محمد عجمی با اشاره به ادامه روند  صدور کارت آمایش ۱۳ گفت:از ابتدای آغاز این طرح تا کنون ۸۵ هزار نفر از مجموع ۱۵۰ هزار مهاجر دارای کارت آمایش ساکن خراسان رضوی مدراک خود را دریافت کرده اند ، تعداد زیادی هم نوبت دهی شده اند.

وی در عین حال متذکر شد :کسانی که تا کنون برای دریافت نوبت دهی جهت شرکت در طرح اقدام نکرده اند از فرصت ۸ روزه باقی مانده استفاده کنند،چون پس از پایان این مهلت سامانه  این طرح سراسری از سوی وزارت کشور بسته خواهد شد.

ثبت نام از فاقدین مدرک در مدارس
وی همچنین به تحصیل ۷۷ هزار دانش آموز مهاجر در مدارس خراسان رضوی اشاره کرد و گفت :از این میزان ۶۰ هزار دارای پاسپورت و کارت هستند و ۱۷ هزار هم طی سال های۹۴ ، ۹۵ و ۹۶ با شرکت در طرح شناسایی برگه حمایت تحصیلی دریافت کردند که شمار آن ها به ۱۷ هزار نفر می رسد .
عجمی گفت :تاکنون ۸۳۵۵ تن از این دانش آموزان برگه حمایت تحصیلی خود را به روز کرده اند.

وی از ثبت نام ۲۵۰۰ دانش آموز فاقد مدرک جدید در سال جدید خبر داد و از تمام والدین خواست برای اخذ برگه حمایت تصحیلی تا پایان ماه جاری به دفاتر‌کفالت مراجعه نمایند.
مدیر کل امور اتباع خراسان رضوی گفت: اگر مهاجرین فاقد مدرکی که فرزند دانش آموز دارند اما سندی برای ثابت کردن حضورشان در ایران طی یک سال گذشته ندارند)، به محل این اداره مراجعه و معرفی نامه دریافت نمایند.
صدور گواهینامه رانندگی برای دارندگان کارت
محمد عجمی در پاسخ به سوالی در مورد روند اجرایی صدور گواهینامه برای دارندگان کارت آمایش ، گفت: منتظر ابلاغ ساز و کار این طرح همانند طرح خروج مراجعت برای دارندگان کار هستیم و همانطور که موضوع اعزام مهاجرین به عتبات عالیات در ایام اربعین، بیمه مهاجرین و همین طرح بازگشت دارندگان کارت به افغانستان را برای سالیان متوالی پیگیری کردید و به نتیجه رسید، موضوع گواهینامه نیز حل خواهد شد.

طرح شناسایی مردان خارجی فاقد مدرک دارای همسر ایرانی
مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خراسان رضوی به ازدواج زنان ایرانی با  مردان خارجی اشاره کرد و گفت: مردان خارجی فاقد مدرک که با زنان ایرانی ازدواج کرده اند تا پایان ماه جاری فرصت دارند تا با مراجعه به این اداره نسبت به دریافت برگه تردد شش ماهه و ثبت قانونی ازدواج خود اقدام نمایند.
وی گفت از ابتدای ماه تیر تاکنون ۴۸۹ نفر در قالب ۲۰۹ خانوار در این طرح شرکت و ازدواج های خود را قانونی ثبت نموده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن