اجتماعیاخبار مهماستانی

فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه جزئیات تیراندازی در میدان جمهوری مشهد و دستگیری قاتلان را تشریح کرد؛ حادثه امنیتی و تروریستی نبود

فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌رضوی گفت: قاتلان میدان جمهوری مشهد که در نیمه اردیبهشت ماه سال جاری مرتکب به قتل شدند دستگیر شدند
به گزارش صبح مشهد، سردار قادر کریمی، صبح امروز در نشست خبری در رابطه با موضوع شناسایی و انهدام باند افراد شرور و قاتل مرتبط با حادثه میدان جمهوری اسلامی، که در اداره پلیس آگاهی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در بیست و دوم اردیبشهت ماه سال جاری ساعت ۱۲ و ۱۵ دقیقه گزارشی داده شد که در میدان جمهوری اسلامی مشهد تیراندازی صورت گرفته بود و در پی آن دو تن به قتل رسیده‌اند. در همین راستا همکاران ما در پلیس آگاهی برای بررسی صحنه و ابزار جرم در صحنه حضور پیدا می‌کنند.
وی افزود: پلیس آگاهی پس از حضور در صحنه با شاهدان محل گفت‌وگو کرده و متوجه می‌شوند که خوردوی قاتلان پراید بوده که خودروی پژو را متوقف کرده است و بلافاصله پس از پیاده شدن دو نفر را به قتل رسانده‌اند. در بررسی‌هایی انجام شده مدارکی در خوردو کشف شد که نشانگر پیشینه‌دار بودن چند تن از این افراد در زمینه شرارت، قتل و… بود.
کریمی خاطرنشان کرد: در صحنه جرم هیچ گونه رد و نشانی از  قاتلان وجود نداشت‌. بنابراین برای بدست آوردن اطلاعات در این زمینه  پیشینه مقتولان در پلیس آگاهی بررسی شد. بررسی‌ها نشان داد که مقتولان دارای پیشینه سرقت، شرارت و … بودند. با توجه به اطلاعات شاهدان و سرنخ‌های به دست آمده مشخص شد که چند تن از این افراد در تهران ساکن شده‌اند.
فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌رضوی تصریح کرد: پس از ورود این باند از تهران به استان دو تن از آن‌ها را در ۴۸ ساعت گذشته که افراد اصلی این اتفاق بودند در یکی از شهرستان‌های پیرامون مشهد حضور داشتند و مسلح بودند دستگیر شدند. در راستا ی اعتراف آن‌ها، ۲۴ ساعت بعد سه تن دیگر از افراد این باند بازداشت شدند که ضارب اصلی و راننده جزو آن‌ها بود.
وی توضیح داد: ضارب اصلی در اعترافات خود توضیح داد که در سال ۸۴ در یکی از شهرستان‌های استان سرقت مسلحانه از یک طلافروشی کرده است. پس از این اتفاق دستگیر شده و پس از آزای از زندان در سال ۹۲ در یکی از شهرستا‌ن‌ تربت جام مرتکب به قتل شده است. بررسی‌ها در همان ابتدا نشان داد که رویداد پیش آمده امنیتی و تروریستی نبوده، بلکه موضوع اخلاقی و سرقت و کینه‌توزیی بوده است.
فرمانده نیروی انتظامی خراسان‌رضوی تشریح کرد: یکی از سرنخ‌هایی که باعث دستگیری این افراد شد، موضوع قتل قاسم‌آباد در سال گذشته بوده است. در واقع یکی از قاتلان دستگیر شده برادر فرد کشته شده در قاسم‌آباد بوده که برای انتقام دست به این کار زده است.
کریمی در رابطه با سلاح‌های به کار گرفته شده ادامه داد: سه قبضه سلاح کلاشینکف و شکاری به همراه سه دستگاه خودرو که در صحنه جرم استفاده شده بود، کشف شد. باید توجه داشت که مبادی ورودی دسترسی به سلاح گرم در کشور وجود دارد. استان خراسان از لحاظ وسعت گسترده است و دارای شرایط خاصی است که امکان ورورد غیرقانونی سلاح را به همراه دارد.

قاتلان میدان جمهوری مشهد در رابطه با نحوه قتل مقتولان میدان جمهوری توضیح دادند.

شهاب، یکی از متهمان این پرونده است که برادرش در سال گذشته در نزاعی کشته شده بود. وی در رابطه با انگیزه مشارکت در تیراندازی توضیح داد: مهدی(ضارب اصلی) را از چندین سال پیش می‌شناختم. او در شهرمان قوچان مشغول به کار بود. با مهدی درد و دلی مبنی بر قتل برادرم و عدم پیگیری‌های دولتی در این رابطه داشتم. اینکه برادرم در یک درگیری که بخاطر یک دختر بود به قتل رسانده‌اند. برای قتل برادرم در دادسرا پرونده وجود داشت، اما هیچ نوع پیگیری صورت نمی‌گرفت و قاتل آزاد در شهر رفت و آمد می‌کرد حتی چندین بار خودم او را در شهر دیدم. مهدی گفت قاتلان برادرم را خواهد کشت. سه روز در خرمشهر با یکی از دوستمان به نام حمید اقامت داشتیم. پس از بازگشت به مشهد صبح روز حادثه با مهدی بودیم.

با جاهل‌ها مشکل دارم اگر آزاد شوم باز هم آن‌ها را خواهم کشت

مهدی ضارب اصلی توضیح داد: من به خاطر عقده آن دو نفر را کشتم. با جاهل‌ها مشکل دارم و اگر دوباره آزاد شوم و از زندان بیرون روم آن‌ها را خواهم کشت. شهاب حکم برادر برای من دارد و پس از درد و دل او خواستم انتقام او را از آن دو نفر بگیرم. از طرفی من با مقتولان دشمنی داشتم و بنابراین آن‌ها را کشتم.

مرا تهدید به مرگ کرد برای همین همکاری کردم

میلاد ۲۵ ساله مجرد و فاقد پیشینه راننده خودروی قاتلان در  حادثه بود، او تشریح کرد: روز حادثه شهاب و  مهدی را سوار خودروی خودم کردم. در اطراف میدان تلویزیون حرکت می‌کردیم. دور میدان مرتضی را پیاده کردم  سپس دور زدم و در نزدیکی خودروی قاتلان نگه داشتم.

وی ادامه داد: مهدی اسلحه را از ساک درآورد و روی سرم گرفت و از من خواست تا ماشین را نگهدارم. مهدی گفت دنده عقب بگیرم و مرا تهدید کرد که اگر حرکت کنم به سمت من تیراندازی خواهد کرد. او دو نفر سرنشینان خودروی پژو را به قتل رساند و سوار ماشین شد. اسلحه را روی سر من گذاشت و خواست حرکت کنم. به سمت جاده قدیم قوچان حرکت کردیم و پس از حادثه تا زمان دستگیری در شهر ماندیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن