اخبار مهماستانیمشهد 2017هویت مشهدپایتخت فرهنگ اسلامیپایتخت معنوی

مشاور فرهنگی موسسه میراث یاس یاسین خبر داد؛ نمایش ۵۰ اثر فاخر خوشنویسان جهان اسلام در نگارستان فاطمی

کد خبر : 15221

مشاور فرهنگی موسسه میراث یاس یاسین گفت: نگارستان فاطمی(س) با نمایش ۵۰ اثر فاخر خوشنویسان جهان اسلام در مشهد برگزار خواهد شد.
به گزارش صبح مشهد،  سید حسن رهنمایی که صبح امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های جشنواره خوشنویسی در محل موسسه فرهنگی و هنری میراث یاس یاسین سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: هدف این برنامه ترویج معارف فاطمی با استفاده از زبان هنر است.
وی ادامه داد: تا کنون در کشور ما بخش خصوصی در حوزه هنر و بخش خوشنویسی کمتر حضور داشته است اما موسسه ما در جمعه پیش رو در قالب نگارستان فاطمی نمایشگاهی را با موضوعیت و محتوای فاطمی برگزار خواهد کرد.
مشاور فرهنگی میراث یاس یاسین تصریح کرد: تا کنون ۱۸۰ اثر به دست ما رسیده است که البته برخی را ما خریداری کردیم و برخی را نیز هنرمندان به ما اهدا کرده‌اند و ما از بین این تعداد ۵۰ اثر را به نمایش خواهیم گذاشت.
رهنمایی خاطرنشان کرد: هدف این برنامه معرفی معارف فاطمی بر اساس نیازهای جامعه است زیرا امروز شاهد تاثیرگذاری زبان هنر در عرصه بین‌المللی هستیم و از همین رو ما تلاش کرده‌ایم تا از این قابلیت برای گسترش هنر استفاده کنیم.
وی عنوان کرد: علاوه بر هنرمندن برجسته ما شخصیت‌های فرهنگی نظیر جناب آقای ابوترابی و مسجدجامعی به صورت قطعی در این برنامه حضور خواهند داشت و البته افراد دیگری نیز در فهرست دعوت ما قرار دارند که چون هنوز قطعی نشده، ما از بیان آن پرهیز داریم.
مشاور موسسه میراث یاس یاسین اضافه کرد: این موسسه فعالیت‌های گسترده‌ای دارد و به همین دلیل ما می‌کوشیم تا بیش از ۴ هزار اثر شناسایی شده را جمع آوری و در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم.
رهنمایی با بیان اینکه هدف نهایی ما از این رویداد تاسیس موزه آثار هنری و خوشنویسی مربوط به حضرت زهرا(س)، گفت: این موزه در سطح ملی و بین‌المللی فعالیت خواهد داشت تا بتواند رشته‌ای بین ارادتمندان به حضرت در جهان ایجاد کند.

وی اظهار کرد: ما از هرگونه فعالیت در حوزه فرهنگ فاطمی حمایت خواهیم کرد تا در نهایت بتوانیم موزه کاملی را در خصوص حضرت فاطمه زهرا(س) شکل بدهیم.
مشاور موسسه میراث یاس یاسین ادامه داد: در سال ۹۲ این مجموعه به عنوان کتاب‌خانه تخصصی حضرت زهرا(س) شکل گرفته است و از ۴ هزار عنوان کتاب شناسایی شده هزار عنوان را جمع آوری کرده‌ایم و در سال ۹۶ موسسه را به صورت رسمی به ثبت رسانده‌ایم و افقی را در زمینه هنر و خوشنویسی ترسیم کرده‌ایم که با کمک علاقه‌مندان و استفاده از ظرفیت آنان به این افق دست پیدا خواهیم کرد.
رهنمایی تصریح کرد: جمعی از علاقه‌مندان به حضرت فاطمه(س) از سراسر کشور در حوزه‌های مختلف این موسسه را شکل داده‌اند که امیدواریم بتوانیم در جهت ترویج فرهنگ فاطمی فعالیت موثری را داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: در این برنامه صرفا هنرمندان و اصحاب رسانه حضور خواهند داشت و ما دعوت عمومی نخواهیم داشت به همین جهت ما محل برگزاری این نمایشگاه را در هتل همای شماره دو قرار دادیم و دعوت محدودی صرفا برای اعلام حضور خواهیم داشت و در صورتی که در آینده اهداف عمومی داشته باشیم؛ محل برگزاری نگارستان را در محلی عمومی‌تر قرار خواهیم داد.
مشاور موسسه میراث یاس یاسین تصریح کرد: مؤسسه‌ فرهنگی هنری میراث یاس یاسین، با هدف معرّفی، گسترش و نشر معارف بانوی بانوان حضرت فاطمه‌‌ی زهرا سلام الله علیها بدون وابستگی به هیچ سازمان و نهادی توسط تعدادی از علاقه‌مندان به ساحت قدسی حضرت صدیقه کبری سلام الله علیها تأسیس گردیده و فعالیّت در این حوزه، هدف و چشم‌انداز مجموعه بوده است.
رهنمایی افزود: در این راستا،‌ بازنشر معارف و مفاهیم باورهای ایمانی مرتبط با آن بانوی گرامی در عرصه‌ی هنر و آثار فاخر هنری یکی از راهبرد‌ها و رویکردهای مؤسسه بوده، که با مدیریت، سرمایه و حمایت مؤسسه در قالب  نگارستان فاطمی سلام الله علیها تبلور یافته و متجلّی شده است.
وی خاطرنشان کرد: مجموعه‌ای از آثار نفیس فراهم آمده از شعله‌های اشتیاق و ارادت هنرمندان به آستان رفیع حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام که گرمای آن را در جان خویش تجربه کرده و هنرمندانه بر اوراق نشانده‌اند.
مشاور موسسه میراث یاس یاسین گفت: در این آثار، فضائل آسمانی، معارف بلند و مفاهیم سترگ فاطمی علیها السلام توسط اساتید خوشنویسی و هنر و صاحبان ذوق در بهترین قالب، زیباترین شیوه و چشم‌نوازترین شکل ارائه گردیده است.
رهنمایی با بیان اینکه اساتید پیشکسوتی در این برنامه حضور دارند؛ اظهار کرد: اساتیدی همچون استاد حاج صمدی، استاد موحد، استاد جلیل رسولی، استاد افجه ای، استاد شیرازی، استاد جوادزاده و اساتید و برگزیدگان دیگری از خوشنویسان به نام کشور همجون رضوانی، نوروزی منش، توسلی، کاشانی، نجفی، احمدی، سیدخوانی، صفار، عبادی و … و نیز خوشنویسانی از جهان اسلام همجون عدنان القزاز، صباح اربیلی، نبیل المعموری، صادق الحسینی، علی الحسانی، محمد النشیمی، علی الجد، محمد القاضی، خانم نوریه گارسیا و… از کشورهای عراق، بحرین، کویت، عربستان، سوریه، لبنان، اسپانیا و دیگر کشورها در تبلور این مجموعه هنری و نفیس یاریگر ما بوده اند.

وی تصریح کرد: نمایشگاه مجموعه آثار ما در ساعت ۱۸:۳۰ عصر روز جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ در محل هتل همای شماره دو مشهد افتتاح می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن