زندگی

۴ مقصر تباهی زندگی‌مشترک

کد خبر : 58693

انتقاد غیراصولی، حالت تدافعی، تحقیر و سنگ‌اندازی چطور رابطه یک زن و شوهر را به نقطه پایانی می‌رساند؟

نویسنده: دکتر محمد ثوابی | ‌ متخصص روان‌شناسی و استاد دانشگاه

عواملی که زوجین باید بشناسند

صبح مشهد- این صفات به که چهار عامل تباهی رابطه زن و شوهرها معروف هستند، عبارتند از: انتقاد غیراصولی، تحقیر، حالت تدافعی و سنگ‌اندازی. اگر یک زن و شوهر می‌خواهند که زندگی‌مشترک پایداری داشته باشند، باید با این عوامل آشنا باشند. اما هر کدام از این عوامل، چرا و چطور باعث نابودی یک زندگی‌مشترک می‌شود؟

انتقاد اصولی را یاد بگیرید

اولین عامل تباهی یک زندگی مشترک، انتقاد غیراصولی است. انتقاد مخالفت با صفات منفی درک شده در شریک زندگی شماست. در این حالت شما فکر می‌کنید از او بهتر هستید، بنابراین حق قضاوت درباره وی را دارید. انتقاد غیراصولی باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس شریک زندگی شما کاهش بیابد. در حالی که انتقاد اصولی بر عمل فرد یا یک اشتباه خاص متمرکز است اما انتقاد نامناسب ممکن است کل شخصیت فرد را زیر سوال ببرد. مثلا گفتن: «تو همیشه شیر آب را باز می‌گذاری چون تو خیلی کم توجهی و فقط به خودت فکر می‌کنی»، یکی از نمونه‌های انتقاد غیراصولی است.

البته شما از برخی کارهایی که شریک زندگی‌تان در زندگی‌مشترک انجام می‌دهد، ناراضی هستید. این مسئله طبیعی است، نکته مهم مسئله نحوه بیان آن است. از یک شروع آرام استفاده کنید. این مسئله ضمن حفظ مثبت بودن انتقاد و جلوگیری از سرزنش، به روشی سر راست برای بیان مشکل کمک می‌کند. مثلا به همسرتان بگویید: «من وقتی شیر را باز می‌گذاری احساس خوبی ندارم. همه‌جا را آب می‌گیرد و من احساس ناراحتی می‌کنم. لطفا دفعه بعد آن را ببند». همچنین از به کار بردن لحن ناراحت‌کننده خودداری کنید.

۵ واکنش مثبت به ازای هر واکنش منفی

واکنش منفی نشان‌دادن به یک رفتار یا گفتار همسر، نوعی تحقیر او محسوب می‌شود. تحقیر با تأمل در درون برای شناسایی افکار و احساسات خود در مورد یک مسئله خاص برطرف می‌شود. همچنین می‌توانید با نشان دادن قدردانی و احترام به شریک زندگی خود، واکنش منفی و احساس تحقیر در همسرتان را کاهش دهید.

گاتمن از نسبت ۵ به یک در همین باره صحبت می‌کند، یعنی ۵ واکنش مثبت یا بیشتر نسبت به هر واکنش منفی. این واکنش‌های مثبت در نشان دادن عاطفه، محبت، توجه، قدردانی و احترام نمود پیدا می‌کند. تمرکز خود را بر این بگذارید که شریک زندگی‌تان را آن طور که هست بپذیرید. تمرین کنید که به‌طور منظم قدردانی، احترام، محبت و سپاسگزاری خود را به یکدیگر نشان دهید.

جایگزین‌های حالت تدافعی

در یک رابطه سالم، شریک زندگی شما قرار نیست هنگام بحث در مورد یک مسئله سریع به دفاع از خود بپردازد. او با ابراز علاقه به نگرانی شما، اعتبار شما را تأیید می‌کند. حالت تدافعی با مسئولیت‌پذیری برطرف می‌شود، حتی اگر فقط مربوط به بخشی از درگیری باشد. او کلام شما را شخصی نمی‌کند و سعی می‌کند احساس شما را درک کند. پذیرش یا دیدن خطاهای ما دشوار است. این یک نقطه کور نامیده می‌شود، منطقه‌ای از رشد که دیگران می‌توانند ببینند اما ما نمی‌توانیم. با پرسش از اعضای نزدیک خانواده و دوستان در مورد زمینه‌های ضعف در شخصیت خود، می‌توانید بینش صحیح بیشتری در مورد شخصیت‌تان پیدا کنید. یاد بگیرید که مسئولیت اشتباه خود را بر عهده بگیرید تا در دام، حالت تدافعی نیفتید.

از سنگ‌اندازی چه می‌د‌انید؟

سنگ‌اندازی زمانی اتفاق می‌افتد که یک نفر در یک رابطه مطلقاً از در نظر گرفتن دیدگاه شریک زندگی خود امتناع کند. هنگام مواجهه، این فرد از تعامل کناره‌گیری می‌کند و ساکت می‌شود و حرفی نمی‌زند. شکستن موانع سنگ اندازی به ندرت یک اتفاق یک طرفه است. برای ایجاد تغییرات نیاز به هر دو نفر است تا با ایجاد اعتماد و امنیت، شرایط را برای غلبه بر سنگ‌اندازی و ترویج مشورت در زندگی مشترک مهیا کنند.

منبع: زندگی سلام

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن