شهری

نماینده منتخب مردم مشهد در مجلس دوازدهم در نشست هم اندیشی با شهردار و روسای شوراهای اجتماعی محلات منطقه1 مشهد عنوان کرد:

نقش آفرینی موثر شوراهای اجتماعی محلات در ساختارمند کردن مطالبات شهروندان/ پیگیر موضوع افزایش سهم مشهد از بودجه ملی زیارت هستیم

کد خبر : 58268

به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه یک میثم ظهوریان نماینده منتخب مردم شریف مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در نشست هم اندیشی شهردار و روسای شوراهای اجتماعی محلات منطقه۱، پس از استماع سخنان حسین عبدا… زاده مشاور شهردار و مدیر منطقه یک شهرداری مشهد و روسای شوراهای اجتماعی محلات منطقه یک، طی سخنانی اظهار داشت: شوراهای اجتماعی محلات می توانند فضای مناسبی برای ارتباط با بدنه جامعه باشد .

وی با بیان اینکه این شوراها به عنوان پارلمان های محلی می توانند در ساختارمند کردن مطالبات شهروندان نقش موثر داشته باشند، تاکید کرد: ما بعنوان نمایندگان مجلس محال است که بتوانیم با تک تک مردم ارتباط بگیریم، ولی این حلقه های میانی به عنوان رابط با مردم می توانند ساختاری باشند که دغدغه ها را به ما منتقل کنند و کمک کنند فهم واقعی تری نسبت به مسایل شهر مشهد در نمایندگان شکل بگیرد .

ظهوریان ادامه داد : برخی از مسایل به سادگی در مجلس قابل حل نیست و طبیعتا رفع مشکلات پیچیدگی های خاصی دارد چرا که برای بسیاری از مشکلات از منظر مختلف نگاه های متفاوت و ذینفعان مختلفی وجود دارد.

وی افزود: مجموعه مدیریت شهری باید تعادلی بین نگاه های مختلف و ذینفعان خود برقرار کند و ممکن است برخی از مشکلات در کوتاه مدت حل نشود ، اما بیان آن ها در چنین جلساتی به ما و سایر مسئولین تصمیم گیر و یا تصمیم ساز کمک می کند، تا درک واقعی تری نسبت به مسایل کشور داشته باشیم . حتی مسائل کلان هم استقرایی از همین نکات و دغدغه‌های خرد محلی هستند.

نماینده منتخب مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : مسایل کلان از همین مشکلات و موضوعات خرد شکل می گیرد و بیان آن در اینده ممکن است در مجلس برای اعمال نظر ها و طرح های نمایندگان، نگاه ها ی آن ها را دقیق تر کند و از این جهت نفس این جلسات باعث برکت می شود.

ظهوریان ضمن اشاره به مشکلات و موضوعات مطرح شده در این نشست گفت : بخش هایی از مشکلاتی که مطرح شد مثل بخش ترافیک ناشی از تمرکز مراکز سلامت و پزشکی خلاهای قانونی دارند و با بخشی از مسائل میتوان از طریق ابزارهای نظارتی مواجهه داشت ولی بخشی نیز لازم به سیاست گذاری خود مدیریت شهری است .

وی تصریح کرد : بحث ترافیک ناشی از تمرکز مراکز مراکز مرتبط با سلامت در این منطقه معضل جدی است و برای کسانی که در این منطقه زندگی می کنند از نزدیک قابل لمس است و اگر بحث جایگزینی و جابجایی مراکز و مطب های پزشکان و حرف وابسته آن مطرح شود، باید با ابزارهای تشویقی این اتفاق رخ دهد؛ چون قانون فعلا در این خصوص محدودیت هایی دارد و بهترین کار دیدن فضاهای جایگزین است .

به گفته وی در بحث ساختار اجتماعی شورای محلات اتفاقات خوبی رخ داده همچون تخصیص بودجه ۵ درصدی از محل اعتبارات عمرانی برای طرح «محله ما» و اجرای طرح های زودبازده اعتمادساز در محلات هدف بازآفرینی و حاشیه شهر، اقدام مناسبی است که باید به تدریج این اختیارات افزوده شود و فضای اعتماد بیشتری بین مدیریت شهری و شوراهای اجتماعی محلات شکل بگیرد.

وی افزود: جایگاه شورای اجتماعی محلات به تدریح باید ارتقا پیدا کند و این ظرفیت سازی باید در خود شورای محلات اتفاق بیفتد و ساختار رسمی به عنوان حلقه واسطه با مردم و ناظران اجرای این پروژه های محلی شناخته شوند.

وی ادامه داد : در بحث مشکلاتی که در رابطه با اراضی وجود دارد گفت؛ دغدغه ما این است که حجم بالایی از زمین های متعلق به کلیه نهادهای عمومی که بلااستفاده مانده و در داخل بافت شهری تبدیل به معضل شهری شده، رفع تکلیف بشود. چرا که می تواند تبدیل به فرصت شود و این در حالی است که بعضا مشکل زمین برای ساخت مسکن داریم .

ظهوریان گفت: ما این مشکل را در فضای مجلس مطرح می کنیم گرچه ممکن است بدلیل پیچیدگی هایی که دارد زمان بر باشد و اگر سازمان های عمومی همراهی کنند می توانیم ورود کرده و این چالش را به فرصت تبدیل کنیم و برنامه ریزی هایی به فراخور انتظارات هر منطقه و محله برای این قطعات لحاظ کنیم.

وی با اشاره به موضوع معضلات و مشکلاتی که در بافت فرسوده آبکوه منطقه یک به دلیل عدم توفیق در اجرای طرح های ارائه شده برای این محله به وجود آمده و توسط رییس شورای اجتماعی این محله طرح موضوع شد،خاطرنشان کرد: مشکلات ما به الگوی احیای بافت فرسوده ای که اجرا می‌شود، مربوط می شود همان طور که در محله آبکوه این اتفاق رخ داد و ذات نوسازی بافت فرسوده ، مبتنی بر مشارکت فعالانه مردم محل نبود .

نماینده منتخب مردم مشهد و کلات در مجلس دوازدهم تاکید کرد: باید الگوی بازآفرینی بافت تغییر کند تا مردمی که در بافت ساکن هستند سرمایه گذاری کرده و ماندگار باشند و همان ها دوباره در آن منطقه ساکن شوند و موضوع بهسازی و نوسازی محلات هدف اینچنینی سرعت یابد.

وی با اشاره به اینکه در کلیات کاهش تصدی گری شهرداری در مدیریت فضاهای موجود امر درستی است، تصریح کرد : اگر چه کاهش تصدی‌گری شهرداری در امور فرعی ماموریتی امر مطلوبی است، اما طبقات محروم سهمیه ای داشتند تا عموم بدنه مردم هم بتوانند از امکانات استفاده کنند و از نظر اقتصادی فشاری بر مردم وارد نشود. شهرداری نباید رقیب بخش مردمی اقتصاد باشد بلکه باید حمایت کند تا از امکانات بهتر استفاده شود و بحث سرانه ورزشی برای طبقات متوسط و پایین تر باید مهیا شود.

ظهوریان همچنین یادآور شد: در بخش مدیریت فرهنگی مساجد که دغدغه درستی بود که از سوی یکی از اعضای جلسه عنوان شد، ما الگوی مساجد دهه شصت را داریم که مسجد فقط جای عبادت نبوده مجموعه حوزه های مختلف با حیات اجتماعی در مساجد بوده و فقط محلی برای عبادت و بری قشر نمازگزار نبوده است بلکه بسیاری فعالیت فرهنگی و اجتماعی و حتی اقتصادی درآن انجام می شده و باید به تدریح برخی از کارها را به مساجد واگذار کنیم، تا فضا برای حضور فعال مردم نیز بیشتر مهیا باشد .

نماینده منتخب مردم مشهد همچنین ادامه داد :در بخش زائر و زیارت هم نگاه ملی وجود دارد و نباید به عنوان هزینه و منفعت درامدی به این مقوله نگاه کرد؛ و علی رغم اینکه اقتصاد و حیات شهری مشهد پیوند خورده با امر زیارت است نباید نگاه تجاری به زیارت داشته باشیم. اما بهرحال بخش عمده اقتصاد مشهد از این مقوله است؛ باید ساختارها و زیرساخت هایی تعریف شود که که شهرداری و آستان قدس نیز بیشتر بتوانند از این فضا بهره ببرند و کیفیت خدمات بهتری ارائه دهند.

وی در بخش پایانی جلسه تاکید کرد که در لایحه قانون برنامه هفتم توسعه کشور مسئله زیارت به عنوان عمیق‌ترین و عمومی‌ترین جریان فرهنگی کشور آن گونه که باید مورد توجه نبوده و خیلی گذرا و اجمالی به آن پرداخته شده است.

ظهوریان ادامه داد: این موضوع نیاز به پیگیری هایی هم از سوی نمایندگان مردم و هم از سوی مسئولین استانی دارد تا با اعمال بازنگری و تجدید نظر و انجام اصلاحاتی در این ردیف،بتوانیم به منظور افزایش سهم و نقش حمایتی دولت و حاکمیت از مدیریت شهرهای زیارتی به ویژه مشهد مقدس از محل اعتبارات ملی و دولتی، گام برداریم.

وی در پایان بااشاره به اینکه موضوعات بسیار خوبی در این نشست مطرح شد ضمن تشکر از روسای شوراهای اجتماعی محلات منطقه یک و شهردار و مسئولین شهرداری منطقه به جهت برگزاری این جلسه هم اندیشی،تاکید کرد: برپایی چنین جلساتی را در همه محلات و مناطق حوزه انتخابیه دنبال می کنم، چرا که قطعا کمک می کند تا نسبت به مشکلات موجود شهر نگاه دقیق تری داشته باشیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن