یادداشت روز

تایید صلاحیت ۱۰۲۶ نفر از خراسان رضوی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی

کد خبر : 57298

با اتمام مهلت قانونی بررسی صلاحیت ها، رقابت ۱۰۲۶ نفر برای تصدی ۱۸ کرسی خراسان رضوی در مجلس دوازدهم شورای اسلامی قطعی شد که بدین ترتیب این دوره هر ۵۷ نفر برای یک کرسی مجلس در استان با همدیگر رقابت خواهند کرد تا رای مردم به نام آن ها از صندوق های آرا خارج شود.

به گزارش صبح مشهد به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، امیر فریدنیا جمعه ۲۰ بهمن ماه اظهار کرد: از ۱۷۴۴ نفری که در استان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده اند، ۱۰۲۶ نفر در مرحله شورای نگهبان تأیید صلاحیت شدند که بر این اساس تقریبا ۵۹ درصد از داوطلبان استان مورد تأیید صلاحیت قرار گرفتند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی با اشاره به آمار به تفکیک داوطلبان تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان ادامه داد: تاکنون به تفکیک از تربت حیدریه، مه ولات و زاوه ۳۷ نفر، تربت جام، تایباد و باخرز و صالح آباد ۳۰ نفر، چناران، طرقبه شاندیز و گلبهار ۴۹ نفر، خواف و رشتخوار ۴۵ نفر، درگز ۲۶ نفر، سبزوار،جغتای، جوین و خوشاب، داورزن و ششتمد ۷۶ نفر، فریمان، سرخس، بخش‌های احمد آباد و رضویه ۴۷ نفر، قوچان و فاروج ۳۳ نفر، کاشمر، خلیل آباد، بردسکن و کوهسرخ ۴۶ نفر، گناباد و بجستان ۳۹ نفر، مشهد و کلات ۵۳۳ نفر، نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان جلگه هم ۶۵ تایید صلاحیت شده اند.

وی تصریح کرد: تاکنون چیزی که در سامانه ثبت شده است حدود ۴۸ نفر هم انصراف داشته ایم. همچنین باید گفت از ۱۸ نفری که در هیئت مرکزی نظارت تایید صلاحیت شده بودند، در این مرحله توسط شورای نگهبان عدم احراز یا عدم تایید شدند و مهلت سه روزه دارند که برابر اطلاعیه شورای نگهبان در سامانه مربوطه اعتراض خود را ثبت کنند تا رسیدگی صورت گیرد.

فریدنیا خاطرنشان کرد: امکان تغییر حوزه هم توسط داوطلبان تایید صلاحیت شده از امروز تا ۲۵ بهمن در سامانه داوطلب وجود دارد که بر این اساس داوطلبان می توانند فرایند تغییر حوزه را در سامانه ثبت کنند.

سخنگوی ستاد انتخابات خراسان رضوی در خصوص تعرفه های اخذ رای بیان کرد: امروز تعرفه های اخذ رای انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری به همراه اقلام انتخاباتی را دریافت کردیم که هم اکنون در مخزن استانداری نگهداری می شوند. باید گفت بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار برگه تعرفه اخذ رای برای استان دریافت شده که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی و انتخابات مجلس خبرگان رهبری این تعرفه ها ادغام شده اند.

وی تاکید کرد: هر برگه تعرفه شامل سه بخش است؛ یک بخش مربوط به اطلاعات رای دهنده و دو بخش بعدی هم مربوط به مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی که با رنگ های مجزا جدا شده اند. این تعرفه ها تا اول اسفندماه بین حوزه‌های انتخابیه برابر آمار واجدین شرایط توزیع خواهد شد. البته حدود ۱۰ درصد مازاد پیش بینی شده است که در اختیار حوزه‌های فوق قرار خواهد گرفت.

فریدنیا با اشاره به نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: ۱۰ نفر تاکنون تایید صلاحیت شده اند که از این تعداد ۲ نفر تغییر حوزه انتخابیه داده‌اند و در استان خراسان رضوی تاکنون ۸ نفر کاندیدای تایید صلاحیت شده اند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن