زندگی

رایج‌ترین اشتباهات ۲ میلیون دختر مجرد بالای ۳۰ سال

کد خبر : 56605

یک نماینده مجلس، آمار دختران مجرد بالای ۳۰ سال را ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرده ‌است؛ چند توصیه به آن‌ها داریم

صبح مشهد- یک سری رفتارها و تصمیم‌های اشتباه در دوران مجردی، به‌خصوص اگر طولانی شود، آسیب‌زاست و کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به‌تازگی، «امیرحسین بانکی‌پور» نماینده مجلس در خبری که پربازدید هم شد، آمار دختران مجرد بالای ۳۰ سال را ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: «نزدیک به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دختر و پسر مجرد در جامعه داریم که جای نگرانی برای افزوده شدن بر این گروه هدف وجود دارد»(منبع خبر: عصرایران). به همین بهانه و در ادامه، از رایج‌ترین اشتباهاتی خواهیم گفت که در کمین دختران مجرد بالای ۳۰ سال است.

نویسنده : زهرا متقی‌شکیب | ‌ کارشناس‌ارشد روان‌شناسی بالینی

خانم‌های مجرد به ۲ دسته تقسیم می‌شوند
قبل از هر چیز باید اشاره کنیم که خانم‌های مجرد به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند. ۱- برخی به‌صورت خودخواسته مجرد هستند، چون یا معیارهای خاصی دارند، یا دوست ندارند زیر بار مسئولیت بروند یا شرایط زندگی از جمله کمک به خانواده و … باعث شده تا بخواهند مجرد بمانند. ۲- برخی دیگر به‌صورت ناخواسته تاکنون مجرد مانده‌اند. از آن جا که در گروه اول تجرد انتخابی است، این خانم‌ها آسیب کمتری می‌بینند و با موضوع کنار می‌آیند و عواقب اجتماعی و روانی کمتری متوجه آن‌هاست. مجردان گروه دوم گاهی افرادی کمال‌گرا هستند که درگیر معیارهای سخت‌گیرانه خود بوده‌اند یا خواستگار مناسبی نداشته‌اند. از آن جا که افراد گروه دوم ناخواسته مجبور به این انتخاب شده‌اند، بنابراین این امر برایشان مشکل‌آفرین خواهد بود و گاهی احساس تنهایی زیاد، آشفتگی، رفتار پرخاشگرانه، رفتار اجتماعی نامناسب و … در آن‌ها بروز می‌یابد.

اشتباهاتی در کمین دخترهای مجرد بالای ۳۰ سال
اگر شما هم یک خانم مجرد بالای ۳۰ سال هستید، باید مراقب باشید تا مجرد بودن به کیفیت زندگی‌تان آسیب نزند.
۱ نگرانی از مجرد ماندن، زندگی‌تان را مختل کرده است
بی‌تردید ازدواج مهم است، اما به طورمسلم همه زندگی نیست. مجرد بودن هیچ منافاتی با موفقیت ندارد. اجازه ندهید نگرانی از این مسئله، تمام زندگی شما را مختل کند. بین یک دختر خانم مجرد با مشکلات روحی و خُلقی و یک دخترخانم مجرد با روح ‌و ‌روان سالم حتما سلامت را انتخاب کنید و مراقب سلامت روح و جسم‌تان باشید.
۲ مدام خودتان را سرزنش می‌کنید
فکر نکنید که «مجرد بودن» شما، به دلیل نبود توانایی و موفقیت شما در زندگی، زیبا نبودن، روابط عمومی پایین و … است. بر خود آسان بگیرید، خود را ببخشید، از سرزنش کردن خود دست بردارید و با قدم‌هایی که به سمت اهداف‌تان برمی‌دارید، خوشحال باشید؛ چراکه وقتی بیش از حد به خود سخت می‌گیرید، حس و حال خوب را از خودتان دریغ خواهید کرد.
۳به تنهایی پناه می‌برید
یک استعداد هنری را در خودتان پرورش دهید، آشپزی کنید، کتاب بخوانید، یک فیلم خوب تماشا کنید و … . بعد خواهید دید که دیگر از تنها ماندن در یک بعدازظهر زمستانی دچار ترس نمی‌شوید. به مرور زمان، این عمل به یک تفریح و حتی بهتر از آن به یک نیاز تبدیل می‌شود. برای آن که هر از گاهی از تنها ماندن در خانه نترسید، لازم است که در محیط خانه احساس خوبی داشته باشید.
۴ به خودتان برچسب منفی می‌زنید
چنان چه به هر دلیلی مجرد و تنها مانده‌اید، این بدان معنا نیست که شما ناآگاه، غیرجذاب یا نچسب هستید. به‌خودتان و توانایی‌هایتان اعتماد داشته باشید. وقتی خودتان، خود را دست کم می‌گیرید، چطور می‌توانید از دیگران انتظار داشته باشید از شما خوش‌شان بیاید.
۵ دنبال توجیه مجرد ماندن هستید
تحمل نگاه‌های دلسوزانه، سؤالات نابجا یا انتقادهای عجیب خانواده یا فامیل، دشوار است و از این که مجبور هستید مرتب خودتان را تبرئه کنید، خسته شده‌اید، اما این امر طبیعی است. «بالاخره کی عروسی می‌کنی؟ دیگه سنت رفت بالا، شوهر کجا بود؟» و …. در پاسخ به جملات مشابه ،ترجیحا توجیه نکنید و سعی کنید از کنارشان عبور کنید؛ چراکه پاسخ دادن شما باعث ایجاد گفت‌وگویی طولانی‌تر خواهد شد که بیشتر ناراحت‌تان می‌کند. در واقع سعی کنید مسیر گفت‌وگو را به سمت شوخی ببرید تا بار هیجانی موجود کاهش پیدا کند.
۶ برنامه و هدف ندارید
اهداف‌تان چیست؟ چه آرزوهایی دارید؟ بجنبید! تنها کافی است یک نفر را راضی کنید و آن ‌هم خود شما هستید. این زمان فرصتی است که با آگاهی از خواسته‌های واقعی‌تان، خودتان را بهتر بشناسید. فکر کنید و روی خودتان تمرکز کنید. هیچ‌چیز نباید جلوی تصمیمات مهم شما را بگیرد. به اولویت‌هایتان بپردازید و بدانید که هر فردی مسئول خوشبختی خود است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن