زندگی

تکنیک‌های ریختن آب سرد روی عصبانی‌ها

کد خبر : 56172

بارها درباره کنترل خشم گفتیم اما اگر با آشنا، دوست یا همکاری مواجه شدیم که به‌شدت خشمگین بود، باید چگونه او را آرام کنیم؟

دکتر الناز علوی | ‌ متخصص روان‌شناسی-

صبج مشهد- آرام کردن یک فرد عصبانی نیاز به رعایت یکسری نکات دارد وگرنه به دعوا و جروبحث ختم خواهد شد. وقتی کسی عصبانی است یا از چیزی به‌شدت ناراحت شده، گفتن جمله‌‌ای مانند «آرام باش» ممکن است اوضاع را بدتر کند. با این حال، همه ما تجربه برخورد با یک آشنا، دوست یا همکار عصبانی را داشتیم که به هر دلیلی از رفتار یا گفتار ما ناراحت و خشمگین شده است. زمانی که عصبانیت کسی انفجاری یا غیرقابل پیش‌بینی است، به‌جای تلاش برای آرام کردن او بهتر است به او کمی فضا بدهید و از آن جا دور شوید، اما در این مواقع چه باید کرد؟

شما عصبانی نشوید
وقتی شخص دیگری در نقطه جوش است، عصبانی‌شدن شما فقط اوضاع را بدتر می‌کند. روی آرام نگه داشتن خود تمرکز کنید، در غیر این صورت ممکن است وضعیت به سرعت به مشاجره تبدیل شود. این بدان معنا نیست که شما باید کاملاً بی‌احساس رفتار کنید، اما سعی کنید فعلا احساسات خود را بروز ندهید. این طبیعی است که بخواهید با دفاع از خود یا آبروی خود به یک فرد عصبانی پاسخ دهید، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که با فردی که بسیار عصبانی است تا زمانی که آرام نشده است نمی‌توان منطقی برخورد کرد.

در زمان حال بمانید
افرادی که عصبانی هستند، معمولا موقعیت‌ها یا مکالماتی را از گذشته مطرح می‌کنند، به‌ویژه اگر بخواهند شما را مانند خود عصبانی کنند. سعی کنید با تمرکز آن‌ها بر وضعیت فعلی و بررسی یک راه‌حل برای مشکل فعلی، با آن مقابله کنید. به خودتان اجازه ندهید که درباره رویدادهای گذشته عصبانی شوید. سعی کنید چیزی شبیه این بگویید: «ما می‌توانیم بعداً درباره آن صحبت کنیم. فکر می‌کنم الان، باید روی چیزی تمرکز کنیم که شما را ناراحت کرده و راه‌حلی برای آن مشکل پیدا کنیم».

به فریادها واکنش نشان ندهید
اگر کسی فریاد می‌کشد یا بسیار عصبانی به‌نظر می‌رسد، می‌توانید تصمیم بگیرید که به او اجازه دهید عصبانیتش را خالی کند، اما بهترین کار برای شما این است که ساکت بمانید و چیزی نگویید یا اگر صحبت می‌کنید، صدا و لحنی آرام داشته باشید. اگر ساکت می‌مانید، سعی کنید حالت چهره‌ خنثی و زبان بدنی باز داشته باشید. اگر به فریاد زدن‌ها و رفتارهای طرف‌ مقابل واکنش نشان ندهید، کنترل بیشتری خواهید داشت.

اگر به شما توهین شد…
گاهی پیش می‌آید که یک فرد عصبانی به شما بی‌احترامی یا توهین می‌کند، بهتر است به او اجازه چنین کاری را ندهید و فوراً ناراحتی‌تان را به او بگویید. بین این که به کسی اجازه دهیم عصبانیتش را خالی کند و این که قربانی آزارهای کلامی او شویم، تفاوت زیادی وجود دارد. اگر آن شخص شما را مورد سرزنش قرار می‌دهد، شما را با نام‌های مختلف صدا می‌زند یا عصبانیت نامربوط را به سمت شما هدایت می‌کند، می‌توانید جمله‌ای مانند این بگویید: «من درک می‌کنم که شما خیلی عصبانی هستید، اما لطفا توهین نکنید».

نگویید «آرام باش» یا «معقول باش»
کسی که عصبانی شده، تحت کنترل احساسات خود است و به بخش عقلانی مغز خود دسترسی ندارد. تلاش برای استفاده از عقل یا ارائه پیشنهادهایی برای «آرام ماندن» یا «معقول بودن» به احتمال زیاد آتش خشم او را بیشتر شعله‌ور می‌کند و باعث می‌شود فرد احساس بی‌اعتباری کند.

به چشمان او نگاه کنید
وقتی کسی ناراحت و عصبانی است، از تکنیک‌های خوب گوش دادن استفاده کنید. به چشمان او نگاه کنید، در صورت لزوم سر تکان دهید و برای اطلاعات بیشتر سوال کنید. عمل مکالمه و احساس شنیدن می‌تواند به فرد کمک کند تا آرام شود. گاهی اوقات خشم در واقع احساسات دیگری مانند احساس آسیب، خجالت یا غم را پنهان می‌کند. دلیل عصبانیت فرد هرچه باشد، به آن‌ها گوش دهید و با تایید احساسات او (بدون این که لزوماً با آن ها موافق باشید) به آن ها پاسخ دهید. شما همچنین باید از قضاوت فرد خودداری کنید، زیرا قضاوت احتمالاً در کلمات یا زبان بدن شما به عنوان حمایت نکردن ظاهر می‌شود.

حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید
برخی افراد در هنگام عصبانیت دوست دارند حرف بزنند و برخی ترجیح می‌دهند احساسات خود را به تنهایی پردازش کنند. اگر به نظر می‌رسد که ایده صحبت کردن باعث عصبانیت بیشتر فرد می‌شود، به جای آن به او فضا و زمان بدهید. بیشتر مردم حداقل ۱۰ دقیقه طول می‌کشد تا بعد از عصبانیت آرام شوند، اما برخی ممکن است حتی به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

مراقب امنیت خودتان باشید
اگر با فردی سر و کار دارید که مشکل مدیریت خشم دارد و از امنیت خود می‌ترسید، فوراً او را ترک کنید و به مکانی امن بروید. علایمی وجود دارد که نشان می‌دهد شما در چنین وضعیتی قرار دارید و باید سریع محل را ترک کنید: از عصبانی شدن آن شخص می‌ترسید، فرد دارای خلق و خوی خشن و غیرقابل پیش بینی است، فرد شما را به‌خاطر رفتار توهین‌آمیز خود سرزنش می‌کند و فرد تهدید می‌کند که به شما صدمه می‌زند.

منبع: سلام زندگی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن