یادداشت روز

به بهانه پنجمین نشست تخصصی گردشگری مقاومت در مشهد 

گردشگری مقاومت، آمیخته با فرهنگ و تاریخ

کد خبر : 56004

نویسنده: دکتر حسین رضائی فعال حوزه گردشگری

صبح مشهد_ پنجمین نشست تخصصی گردشگری مقاومت که از هشتم تا دهم آذرماه ۱۴۰۲ با حضور صاحب نظران در حالی برگزار میشود که تحولات طوفان الاقصی اثرات خود را در معادلات غرب آسیا و جهان گذاشته است. آنچه از معنی این نوع گردشگری استنباط می‌شود، حوزه عملکرد این گردشگری به زمانهای تاریخی اثرگذار در کشور برمیگردد، که حرکت های مقاومتی در حوزه های دفاعی، امنیتی و….. داشته و منشا و مبدا این نوع گردشگری است. و بقول معاونت محترم گردشگری کشور زمانی اثرات آن مشهود تر میشود که تبدیل شود به محصول گردشگری. 

تاریخ هر شهر در کشور مملو از اثر مقاومت مردم در حوزه های مختلف است که اگر تصویر سازی صحیحی از جریانات تاریخی نشود، قطعا نمیتوان آنرا بسمت گردشگری مقاومت هدایت کرد.

جنگ های نظامی در دفاع مقدس، جنگ های امنیتی در مقابله با گروهک های ضد انقلاب، جنگ های فرهنگی و اقتصادی هر کدام ظرفیت های بی نظیر در گردشگری مقاومت هستند.

باید اذعان داشت گردشگری مقاومت تنها در حوزه دفاع و امنیت نیست بلکه توان متخصصان داخلی از بی نیاز کردن این کشور به محصولات غیر بومی، میتواند به نوعی اثر گذار در گردشگری مقاومت باشد. و اینکه مردم کشورمان و سایر جهان بدانند که ساختن ایران بر اساس توان متخصصین ایرانی نوعی مقاومت است.

همه میدانیم که در بسیاری از کشورها از جمله کره، چین، لبنان، سوریه، روسیه، آلمان فرانسه و…. نمادهایی از مقاومت مردم برای بازدید میلیونها گردشگر داخلی و خارجی نصب میشود که این حرکت در کشور ما توسط شهرداریها پایه گذاری شده و بهتر است با بررسی های علمی تاریخی تداوم یابد.

همچنین از ظرفیت های گردشگری دینی و مذهبی که منشاء مقاومت فرهنگی است نیز در جهت تقویت گردشگری مقاومت استفاده شود.

همچنین از ضروریات توجه به گردشگری میتوان به نکات ذیل هم اشاره داشت ؛

۱_ ایجاد موزه های گردشگری مقاومت با استفاده از شخصیت های سیاسی، فرهنگی، تاریخی، اجتماعی و شهدا

۲_ توجه به نامه ۱۴۰۱٫۱۲٫۲۷ رییس دفتر محترم ریاست جمهوری در خصوص نظر ریاست جمهوری بر آشنا شدن نسل جوان باجریان مقاومت از طریق گردشگری مقاومت و اختصاص اعتبار برای اطلس مقاومت ملی و موزه مقاومت.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 12 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن