اسلاید شودانش و فناوری

آیا می‌توان با کمک درهم تنیدگی کوانتومی در زمان سفر کرد؟

کد خبر : 55435

بر دنیای کوانتوم قوانینی متفاوت از قوانین دنیای ما حاکم است. در این دنیا اتفاقات خارق‌العاده و عجیب‌وغریب به وقوع می‌پیوندد. اکنون تیمی از فیزیک دانان از خاصیت درهم‌تنیدگی کوانتوم‌ها استفاده کرده‌اند تا یک منحنی زمان‌مانند بسته را شبیه‌سازی یا به‌نوعی همان سفر در زمان را اجرا کنند. براساس مقاله منتشرشده در فیزیکال ریویو، تیمی از فیزیک دانان آزمایشی نظری را با کمک خاصیت درهم‌تنیدگی کوانتومی انجام دادند. این آزمایش کاملاً نظری بود و البته هیچ ذره کوانتومی به گذشته بازنگشت. بااین‌حال، با توجه به خاصیت‌های عجیب ذرات کوانتومی به‌نظر می‌رسد که کوانتوم‌ها با برهم‌کنش می‌توانند برای سفر در زمان مؤثر واقع شوند.

در ادامه به نقل از «دیجیاتو» بیشتر به این موضوع می‌پردازیم:

درهم‌تنیدگی کوانتومی چیست؟
درهم‌تنیدگی کوانتومی نوعی برهم‌کنش دو یا چند ذره کوانتومی است. این بدان معنی است که با دانستن خواص یک ذره درهم‌تنیده، بدون توجه به فاصله بین دو ذره، می‌توان اطلاعاتی درباره ذره دیگر به‌دست آورد. درهم‌تنیدگی این ذرات چون در سطح کوانتومی است، چیزهایی مانند فاصله فیزیکی هیچ تاثیری در رابطه آن‌ها ندارد. در عین آن‌که فضا بزرگ است، زمان نیز نسبی است، بنابراین تغییر در یک ذره کوانتومی روی زمین، سبب ایجاد تغییر در ذره‌ای نزدیک یک سیاه‌چاله با فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری خواهد شد. این خود به‌معنای ایجاد تغییر در رفتار زمان گذشته آن ذره است.

آیا نظر هاوکینگ نقض می‌شود؟
تحقیقات اخیر قابلیت‌های منحنی‌های زمان بسته را بررسی می‌کنند. این منحنی‌ها یک مسیر فرضی به عقب در زمان هستند. استیون هاوکینگ در مقاله خود در سال ۱۹۹۲ گفته بود که قوانین فیزیک اجازه نمی‌دهد منحنی‌های زمانی بسته وجود داشته باشند، بنابراین سفر در زمان غیرممکن است. محققان در مطالعه اخیر نوشته‌اند: «با ‌وجود این، می‌توان این منحنی‌ها را به‌طور احتمالی توسط مدارهای انتقال از راه دور کوانتومی شبیه‌سازی کرد».

تبعیت فیزیک کلاسیک از پیکان زمان
آزمایش این محققان از نظر فیزیک کلاسیک به نظر غیرممکن است چون باید از پیکان معمولی زمان تبعیت کرد. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد که درهم‌تنیدگی کوانتومی می‌تواند نمونه‌هایی ایجاد کند که عملاً شبیه به سفر در زمان هستند. البته هنوز کسی نمی‌داند که منحنی‌های زمان بسته در واقعیت وجود دارند یا خیر. قوانین فیزیک که ما می‌شناسیم وجود منحنی های زمان‌ بسته را مجاز می‌داند، اما این قوانین ناقص هستند. صرف‌نظر از وجود این منحنی‌های واقعی، می‌توان از درهم‌تنیدگی برای شبیه‌سازی این منحنی‌ها استفاده کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن