یادداشت روز

رییس ستاد انتخابات خراسان رضوی:

از تمام گرایش‌ها امیدوارانه برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کردند

کد خبر : 55389

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه از این استان ۶۳ نفر با سابقه نمایندگی برای حضور در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، گفت: آقای محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، نماینده فعلی مردم مشهد در مجلس برای نمایندگی از حوزه انتخابیه تهران ثبت‌نام کرده است.

به گزارش صبح مشهد، هادی طباطبایی ظهر امروز ۷ آبان، در نشست خبری اعلام آمار ثبت‌نام‌کنندگان انتخابات مجلس که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به پیش‌ثبت‌نام ۳۶۷۲ نفر از خراسان رضوی برای حضور در انتخابات مجلس، اظهار کرد: در مرحله دوم نیز در مجموع ۱۷۴۴ نفر از خراسان رضوی ثبت‌نام قطعی و نهایی خود را انجام دادند که نسبت به دوره قبل رشد ۵۶ درصدی داشته است‌. بیشترین آمار ثبت‌نامی‌ها از حوزه انتخابیه مشهد و کلات با ۸۹۲ نفر بوده که نسبت به دوره قبل رشد ۶۶ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: طبق قانون جدید انتخابات، داوطلبین باید ۵ سال سابقه اجرایی خود را بارگذاری و همچنین یک حساب بانکی غیرتجاری ویژه تبلیغات را ثبت می‌کردند تا از این طریق مخارج انتخاباتی آنان رصد شود.

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در این دوره ۲۳۶ نفر خانم ثبت‌نام کرده‌اند که نسبت به دوره قبل رشد ۸۱.۵ درصدی داشته است، عنوان کرد: از بین تمام ثبت‌نامی‌های استان، ۴۱۹ نفر سابقه ایثارگری و ۶۳ نفر سابقه نمایندگی در ادوار گذشته مجلس شورای اسلامی را دارند. در انتخابات مجلس یازدهم، ۳۵ نفر با سابقه نمایندگی ثبت‌نام کرده بودند.

طباطبایی با بیان اینکه از نمایندگان فعلی استان در مجلس، آقایان صفایی و رزمیان، نمایندگان حوزه‌های انتخابیه گناباد و درگز برای حضور در انتخابات ثبت‌نام نکردند، افزود: آقای محمدحسین حسین‌زاده بحرینی، نماینده فعلی مردم مشهد در مجلس نیز برای نمایندگی از حوزه انتخابیه تهران در انتخابات دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کرده‌ است که البته بر اساس قانون امکان تغییر حوزه وجود دارد.

وی با اشاره به آمار ثبت‌نامی‌های استان به تفکیک مدرک تحصیلی، اضافه کرد: ۶۵ نفر با مدرک تحصیلی لیسانس و زیر لیسانس، ۱۳۷۲ نفر کارشناسی ارشد، ۲۵۳ نفر دکترا و ۵۴ نفر حوزوی هستند. به لحاظ تفکیک سنی نیز ۵۱۵ نفر بین ۳۰ تا ۴۰ سال، ۶۵۱ نفر بین ۴۱ تا ۵۰ سال، ۴۶۲ نفر بین ۵۱ تا ۶۰ سال و ۱۱۶ نفر بین ۶۱ تا ۷۵ سال سن دارند.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با تاکید بر اینکه مهمترین اقدام برای افزایش مشارکت انتخابات، تبیین دستاوردهای ۴۴ ساله انقلاب برای مردم است، بیان کرد: ما باید حرکت ۴۴ ساله پیش‌رونده انقلاب را برای مردم تبیین کنیم و به آنان توضیح دهیم‌ که پیش از انقلاب در سطح جهانی کجا بودیم و اکنون کجاییم. در بعد سیاست خارجی با کاپیتولاسیون روبرو بودیم، اما اکنون وزیر امور خارجه در سازمان ملل با صراحت کامل آمریکا را تهدید می‌کند. اگر مردم آگاه شوند، وظیفه خود را انجام خواهند داد.

معاون سیاسی استاندار خراسان رضوی ادامه داد: انتخابات اسفندماه امسال، اولین انتخابات پس از ناآرامی‌های سال گذشته است و دشمن به دلیل امیدواری به قدرت رسانه‌ای خود، در حال فعالیت است تا مردم را از حضور در انتخابات ناامید کند و این طور به مردم القا می‌کند که نتایج انتخابات از پیش تعیین‌شده است، در حالی‌که ما آرای مردم را حق‌الناس و صیانت از آن را بر خود واجب می‌دانیم. ما هرگز اجازه نمی‌دهیم از امکانات دولتی له یا علیه نامردی استفاده شود.

طباطبایی همچنین با بیان اینکه احزاب استان فعال‌ اند و در انتخابات از تمام گرایش‌ها امیدوارانه ثبت‌نام کرده‌اند، در خصوص وضعیت خانه احزاب استان گفت: ساختمان خانه احزاب واقع در خیابان حرعاملی تحویل داده و تجهیز هم شده است. ما در مجموعه استانداری نیز جلساتی را به صورت مجزا با هر حزبی برگزار می‌کنیم. در شهرستان‌ها نیز از ابتدای مهرماه با نخبگان و احزاب جلساتی در حال برگزاری است.

منبع: ایسنا خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن