اقتصادی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

۸۷۹ هزار و ۹۲۷ خانوار خراسان رضوی جزء سه دهک اول هستند

کد خبر : 54309

مدیرکل اداره تعاون، کار و امور اجتماعی خراسان رضوی گفت: در استان ۸۷۹ هزار و ۹۲۷ خانوار جزء سه دهک اول هستند؛ یعنی حدود ۲۲ درصد خانوارهای سه دهک اول استان از این طرح استفاده کرده‌اند.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، محمدامین بابایی امروز ۳۱ مرداد ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت گرامیداشت هفته تعاون برگزار شد، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های خوب دولت در یک سال گذشته طرح کالابرگ الکترونیک بود که در ابتدا به صورت پایلوت در چهار استان اجرایی شد. اجرای این طرح از اسفندماه سال گذشته در کل کشور آغاز شده و این طرح کاملا اختیاری است. هدف اصلی این طرح، تغذیه سالم اقشار ضعیف جامعه که در سه دهک اول جامعه قرار دارند بوده تا هزینه‌های بیماری‌های ناشی از سوءتغذیه کاهش پیدا کند.

وی افزود: علاوه بر اختیاری بودن این طرح مردم می‌توانستند از یارانه ماه بعد نیز خرید انجام دهند که تا نیمه اول خرداد ماه این موضوع ادامه داشت و تا این زمان متوسط خرید مردم استان به صورت روزانه ۱.۵ میلیارد تومان بوده و کل خانوارهای شرکت‌کننده در این طرح ۳۰ هزار خانوار بودند. همچنین کل خریدهای انجام شده از طرح کالابرگ تا اواسط خرداد ماه حدود ۳۰ میلیارد تومان بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ادامه داد: تا تاریخ ذکر شده ۴۶۳۸ فروشگاه در این طرح در سطح استان فعالیت می‌کردند که از این تعداد ۴۰۷۸ فروشگاه خرد و ۵۶۰ فروشگاه زنجیره‌ای بودند. از اواسط خرداد این طرح وارد فاز جدیدی شد و در صورت استفاده از ۳۲۰ هزار تومان در طرح کالابرگ، ۸۰ هزار تومان به یارانه خانوارها اضافه می‌شد.

بابایی اضافه کرد: پس از این مقطع در تاریخ ۲۱ خردادماه، رکورد خرید روزانه استان به ۷ میلیارد تومان رسید. در تیر ماه متوسط خرید روزانه مردم استان در طرح کالابرگ از ۱.۵ میلیارد تومان به حدود ۳ میلیارد تومان رسید. همچنین در ۲۱ تیرماه رکورد خرید ۱۳ میلیارد و ۸۷۰ میلیون تومان را داشتیم و میزان متوسط خرید روزانه مردم استان در طرح کالابرگ از تیر تا مرداد ماه بین ۵ تا ۶ میلیارد تومان ثابت شد.

وی با بیان اینکه در اوایل مرداد ماه دولت تصمیم گرفت به جای ۸۰ هزار تومان افزایش نقدینگی، مابه‌التفاوت تورم را در ازای هر میزان خرید به مردم پرداخت کند، عنوان کرد: تا ۱۵ مرداد این تصمیم هیچ اثری در افزایش خرید مردم نداشت و به این نتیجه رسیدیم که عدد ۸۰ هزار تومان انگیزه بیشتری برای مردم ایجاد می‌کرد که پس از این موضوع اطلاع‌رسانی شد که در صورت استفاده از نصف یارانه در طرح کالابرگ، ۱۲۰ هزار تومان به میزان یارانه مردم اضافه خواهد شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان افزود: پس از این موضوع در ۲۰ مرداد ماه، خرید روزانه در طرح کالابرگ به مرز ۲۲ میلیارد تومان رسید. در ۱۰ روز گذشته به طور متوسط میزان خرید مردم استان در طرح کالابرگ به ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان رسیده که نشان از افزایش استقبال مردم از طرح کالابرگ است.

بابایی تصریح کرد: بیش از یک میلیون خانوار در کشور از این طرح استقبال کرده و در خراسان رضوی تاکنون ۲۰۰ هزار و ۹۶۸ خانوار از این طرح استفاده کرده‌اند. در استان ۸۷۹ هزار و ۹۲۷ خانوار جزء سه دهک اول هستند؛ یعنی حدود ۲۲ درصد خانوارهای سه دهک اول استان از این طرح استفاده کرده‌اند.

وی ادامه داد: از آغاز طرح کالابرگ در استان تاکنون ۵۳۴ میلیارد تومان خرید انجام شده که ۳۰ میلیارد و ۲۵۲ میلیون تومان از این بین تا ابتدای خرداد ماه و از ابتدای خرداد ماه تاکنون ۵۰۴ میلیارد تومان خرید انجام شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خاطرنشان کرد: نرخ بیکاری سالانه استان نسبت به سنوات گذشته کاهش داشته است. نرخ بیکاری اعلام شده در بهار سال گذشته ۷.۹ درصد بوده که این نرخ در سال جاری به ۶.۶ درصد رسیده است. نرخ مشارکت در بهار سال ۱۴۰۱، ۴۱.۹ درصد بوده که این نرخ در سال جاری افزایش پیدا کرده و به ۴۲.۳ درصد رسیده است.

بابایی گفت: خالص اشتغال فصل بهار سال جاری حدود ۷۴ هزار نفر اعلام شده اما در سامانه رصد بالغ بر ۲۷ هزار و ۲۳۵ نفر ثبت شده است. تعهد اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال جاری ۷۴ هزار و ۱۲۰ نفر است که تاکنون ۷۳ هزار و ۳۵۷ نفر تعهد اشتغال ثبت شده است. تعهد اشتغال سال گذشته ۱۱۵ هزار و ۹۲۶ نفر بود که بیش از ۱۱۶ هزار نفر در سامانه رصد اشتغال ثبت شدند. میزان ثبت در سامانه رصد اشتغال در ۶ ماهه نخست سال گذشته، ۲۲ هزار نفر بود که این عدد در پنج ماهه اول سال جاری به ۲۷ هزار ثبت افزایش پیدا کرده است.

وی عنوان کرد: با توجه به ایمن‌سازی دستگاه‌ها، میزان حوادث ناشی از کار کاهش پیدا کرده اما دنبال این هستیم که حوادث به پایین‌ترین حد خود برسد. به دنبال این هستیم که به سمت هوشمندسازی کاریابی و کاریابی بر اساس شخصیت‌شناسی برویم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان بیان کرد: خراسان رضوی بعد از استان تهران با ۱۳۲۴ تشکل کارگری و کارفرمایی رتبه دوم کشور را دارد. نگرش ما این است که تشکل‌ها تنها به مطالبه‌گری حقوق خود نپرداخته و به سمت نگاه به کار و افزایش تولید نیز حرکت کنند.

بابایی در خصوص وضعیت تعاونی‌های استان خاطرنشان کرد: ۱۶ هزار و ۷۰۸ تعاونی در سطح استان ثبت شده که از این تعداد ۸۳۴۵ تعاونی فعال و ۸۳۶۳ تعاونی غیرفعال و منحل‌شده هستند.

وی در رابطه با لزوم فرآیند شبکه‌سازی تعاونی‌ها بیان کرد: با ظرفیتی که در بخش تعاون داریم، اگر زنجیره این اتحادیه‌ها به یکدیگر درست خدمات ارائه دهند، باعث ایجاد ظرفیت‌های خوبی خواهد شد. تاکنون از ظرفیت اتحادیه‌ها و اتاق تعاونی که باید محور باشد درست استفاده نشده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار کرد: تعهد تعاونی‌ها در حوزه مسکن مهر ۳۰ هزار واحد بوده است. در حال حاضر ۱۸۶۰ تعاونی مسکن مهر بلاتکلیف مانده است. امیدواریم تا پایان سال جاری مشکل تعاونی‌های مسکن مهری که به هر دلیلی که عمده آن سوءمدیریت و عدم نظارت اعضا بر عملکرد هیأت مدیره بوده، حل شود. برای هفته دولت و هفته تعاون، ۱۴ تعاونی مسکن مهر با تعداد ۵۳۱ واحد مسکن قابلیت افتتاح دارند.

بابایی تصریح کرد: تسهیلاتی که در حوزه روستایی از سال ۱۳۹۸ تاکنون پرداخت شده، ۹۴۰ میلیارد و ۷۷۰ میلیون تومان بوده و کل اعتبارات با منابع بازپرداختی ۱۲۲۷ میلیارد تومان بوده است. در ۴ ماهه ابتدایی سال جاری، ۱۶۹ طرح با اشتغال ۴۶۷ نفر به مبلغ ۸۲ میلیارد و ۱۹۰ میلیون تومان انجام شده که عملکرد این چهار ماهه نسبت به کل سال گذشته دو برابر است.

وی ادامه داد: یعنی در تسهیلات روستایی در کل سال گذشته ۱۱۸ طرح به مبلغ ۳۹ میلیارد و ۹۶۰ میلیون تومان انجام شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان عنوان کرد: در حوزه مشاغل خانگی در سال جاری ۱۸۴ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که در مراحل معرفی فرد به بانک هستیم. در حوزه تبصره ۱۶، تسهیلات حمایتی کمیته امداد و بهزیستی، کمیته امداد ۲۲۷۰ میلیارد تومان و بهزیستی حدود ۴۴۸ میلیون تومان اعتبار در این حوزه دارند. از محل تبصره ۱۸، ۱۳۰۰ میلیارد تومان به استان تخصیص داده شده که بین دستگاه‌ها و نهادها در حال تقسیم شدن است. پیشنهاد دادیم ۲۵ درصد از این مبلغ به استناد قانون به بخش تعاون و ۱۰ درصد از آن به مشاغل خانگی اختصاص پیدا کند.

بابایی خاطرنشان کرد: امتیازات ویژه‌ای برای بخش تعاون دیده شده که اتباع می‌توانند با خرید ۳۰ هزار دلار سهام شرکتهای تعاونی، سهامدار غیرعضو تعاونی حساب شده و بر مبنای آن می‌توانند پروانه کار و اقامت یکساله بگیرند. این موضوع از سال گذشته آغاز شده اما تاکنون شرکت تعاونی از این ظرفیت استفاده نکرده است.

تشکیل تعاونی‌های هنرمندان و خبرنگاران خراسان رضوی

هادی ابوی، رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی در بخشی از این نشست اظهار کرد: به جهت اینکه کارفرمایی مطلق دولت اتفاق نیفتد و به منظور جلوگیری از تمرکز ثروت در دست افراد و گروه‌های خاص، قانون اساسی جمهوری اسلامی بخش تعاون را پیش‌بینی کرده است.

وی افزود: تعاونی‌ها به ناچار جزیره‌ای عمل می‌کنند زیرا در حوزه تعاون اداره‌ای جهت حمایت، پشتیبانی و رفع مشکلات نداریم. اتاق تعاون خراسان رضوی دارای ۲۳ عضو فعال بوده و کمیسیون‌های مختلفی دارد.

رئیس اتاق تعاون خراسان رضوی تصریح کرد: تشکیل و تاسیس اتحادیه تعاونی هنرمندان استان در دستور کار بوده و سعی داریم تعاونی خبرنگاران را راه‌اندازی کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن