اسلاید شودانش و فناوری

پزشک مشهدی موفق در فرزنددار شدن ۶۰ هزار زوج نابارور تجلیل شد

کد خبر : 54197

دکتر نیره خادم غایبی مدیر مرکز درمان ناباروری میلاد مشهد، به عنوان پزشک فعال در حوزه‌های زنان، زایمان، نازایی و درمان ناباروری و پزشک موفق در فرزنددار شدن ۶۰ هزار زوج نابارور در ششمین مراسم نکوداشت چهره‌های خاص حوزه سلامت از سوی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مورد تجلیل قرار گرفت.

به گزارش صبح مشهد به نقل از ایرنا، یک جنین شناس و متخصص علوم آزمایشگاهی و عضو بازنشسته هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز چهارشنبه در این مراسم که در تالار هاشمی‌نژاد بیمارستان امام رضا(ع) مشهد برگزار شد گفت: دکتر خادم در بارورکردن بیش از ۶۰ هزار زوج نابارور نقش‌آفرین بوده و به‌طور متوسط اگر در هر کدام از این زوجین نابارور سه عمل IVF مخفف In Vitro Fertilization به معنی “بارور ساختن تخمک در آزمایشگاه”، انجام شده باشد مجموع نوزادان متولد شده به این شکل بیش از ۱۸۰ هزار نفر می‌شود که این عدد معادل جمعیت یک شهر کوچک است.

دکتر محسن جلالی افزود: هر ۲ تا سه ماه در دو راهی ناباروری قرار می‌گیریم و سخت‌ترین شرایط در بیماران سندروم شدید و پرخطر تخمدانی (هایپراستیمیولیشن) بوده که حتی خطر مرگ برای بیمار را به دنبال دارد که در چنین مواقعی که برخی پزشکان به علت نداشتن جسارت و امکانات لازم این کار را انجام نمی‌دادنددکتر خادم حتی در مواقعی که امکانات لازم را در اختیار نداشت بهترین اقدام ممکن را انجام می داد.

وی ادامه داد: دکتر خادم در سه دهه قبل و به عنوان جوان‌ترین عضو هیات علمی گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد از عهده بسیاری از موارد پرریسک برآمد و توانست در سن جوانی و با سابقه کم کاری اولین عمل آی .وی.اف شرق کشور را با موفقیت انجام دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این مراسم گفت: مراسم‌ نکوداشت اساتید شاخص و پیشکسوت این دانشگاه از سال گذشته آغاز شده و تاکنون پنج مراسم نکوداشت برای دکتر رجبی‌مشهدی، دکتر روحانی، دکتر سعیدمدقق، دکتر بهرامی و دکتر قوام‌نصیری برگزار شده و امروز ششمین مراسم نکوداشت به پاس نزدیک به چهار دهه تلاش دکتر خادم برگزار شد.

دکتر محمدعلی کیانی افزود: ما در تمامی رشته‌های پزشکی از جمله حوزه زنان سختی‌ها و مشکلات زیادی داریم که متخصصان رشته‌های مختلف از جمله دکتر خادم در رشته زنان توانستند بدون توجه به تمامی مشکلات و سختی‌های موجود خدمت موثر و شایسته را برای رفع مشکل بیماران مختلف از جمله زوج‌های نابارور ارائه دهند.

دکتر لیلی حفیظی مدیر گروه زنان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این مراسم گفت: دکتر خادم تلاش زیادی برای کمک به رفع مشکل زوجین نابارور در مرکز درمان ناباروری میلاد مشهد داشت و مهارت آموخته شده خود را در محیط دولتی و دانشگاهی برای خدمت به زوج‌های نابارور در گروه‌های مختلف از جمله اقشار محروم و کم‌درآمد به‌کار برد تا این گروه از زوجین به دلیل مسائل و مشکلات مالی از درمان ناباروری و نعمت بهره‌مندی از فرزند محروم نشوند.

مشاور امور بانوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز در این مراسم گفت: دکتر خادم تلاش بسیارزیادی در طول حدود چهار دهه خدمت خود در حوزه زنان داشته و توانسته نقش موثری در موضوع درمان ناباروری زوجین محروم از نعمت فرزند داشته باشد و همین امر در مسیر کمک به موضوع جوانی و افزایش جمعیت مورد تاکید مقام معظم رهبری موثر بوده است.

دکتر نغمه رزاقی افزود: دکتر خادم جزء اولین بانوانی بود که در گروه زنان به تحصیل پرداخت، گروهی که در یک دوره تمامی متخصصانش مرد بودند و معتقد بود که کار تخصصی حوزه زنان باید توسط پزشک زن انجام شود و همین موضوع جرقه‌ای شد تا که تمامی اساتید گروه‌ زنان خانم باشند.

منبع: ایرنا خراسان رضوی

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن