اجتماعیاسلاید شو

گزارشی از آمارهای جالب اهدای عضو و پیوند اعضا و روایت قهرمانان «بخشنده حیات»

۱۳۱۰ قهرمان زندگی بخش

کد خبر : 52682

زندگی جریان جالبی دارد؛ او که به پایان رسیده، نجاتگر دیگری می شود تا زندگی برایش راه تازه ای رقم بزند… در گوشه ای دیگر از این کره خاکی، دیگری قلبش از تپش می ایستد تا قلب دیگری جانش را به جریان بیندازد. زندگی جریان جالبی دارد و قهرمان این جریان پر عشق، «بخشندگان حیات» هستند.

روز، داخلی، بیمارستانی در تهران

سراسیمه و نگران است، دخترش فرصت زیادی ندارد، ۱۲ سال است که رنج نارسایی قلبی بر تن دلبندش نشسته و حالا دیگر به آخر خط رسیده… می گویند تنها راه پیوند است و فعلا قلبی برای پیوند موجود نیست! تمام عشق و توانش را دعا می کند به درگاهی که کسی دست خالی از آن بازنگشته…

– آقای دکتر! یعنی فقط ۱۰ روز فرصت داریم؟ کاری کنین لطفا، این دختر تمام دارایی منه…

– تلاشمون رو می کنیم، به تمام استان ها هم اعلام کردیم که با توجه به نیاز ویژه پیوند قلب حتما موارد رضایت پیوند عضو رو اعلام کنن بهمون… توکل تون به خدا باشه…

روز، خارجی، فرودگاه مشهد

بالگرد هوانیروز آماده پرواز است، اعلام کرده اند که خانواده یک خانم ۲۰ ساله مشهدی با اهدای اعضای بدن وی موافقت کرده اند، بلافاصله هماهنگی ها با دانشگاه های علوم پزشکی مشهد و تهران، سازمان اورژانس کشور و هوانیروز انجام می شود تا قلب این خانم ۲۰ ساله در کمترین زمان ممکن برای پیوند به تهران منتقل و به دختر ۱۲ ساله ای پیوند شود که برای ادامه حیات نیاز ویژه ای به قلب پیوندی دارد. در کمتر از ۴ ساعت همه اقدامات برای انتقال قلب پیوندی به صورت هوایی به بیمارستان شهید رجایی تهران انجام می شود. خبر که به پدر می رسد، چشمان پر اشکش را رو به سمت مشهد الرضا (ع) می کند و زیر لب چیزی می گوید: «السلام علیک یا علی بن موسی الرضا (ع)»

عمل با موفقیت انجام می شود و حالا آن خانم ۲۰ ساله قهرمان این زندگی می شود و دختر ۱۲ ساله هم با قلب پر عشق قهرمان زندگی اش ادامه حیات می دهد…

قهرمانانی که زندگی می بخشند

دیروز به نام همین قهرمانان نام گذاری شده بود، روزی به نام اهدای عضو، اهدای زندگی و برای پاسداشت ایثار بخشندگان حیات. به این مناسبت در گفت و گو با دکتر ابراهیم خالقی مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به بررسی آمارهای جالب از اهدای عضو، پیوند اعضا و البته قهرمانان این حوزه می پردازیم. دکتر خالقی در گفت و گو با «خراسان رضوی» ابتدا به ارائه آماری از اهدای عضو در سال گذشته و مقایسه آن با سال ۱۴۰۰ می پردازد و می گوید: سال گذشته ۱۲۵ مورد اهدای عضو از افراد دچار مرگ مغزی داشتیم، درسال ۱۴۰۰این میزان ۱۳۱ مورد بوده است که کاهش آن در سال گذشته به دلیل آماری بوده که به ما معرفی شده است وگرنه رضایت خانواده ها اتفاقا در مقایسه با سال قبل از آن بیشتر شده است. وی می افزاید: از این ۱۲۵ مورد، سال گذشته به ۵۶۸ نفر ،عضو اهدا شده است، این ها همه منوط به این است که خانواده های مرگ مغزی رضایت بدهند، در طول سال گذشته پیوند کلیه، کبد، قلب، پیوندهای همزمان مانند کبد و پانکراس و… در مشهد انجام شده است. از او درباره تعداد کل افراد اهدا کننده عضو یا همان قهرمانان بخشنده حیات سوال می کنیم که پاسخ می دهد: آمار کلی افراد اهدا کننده عضو از سال ۱۳۸۰ تاکنون ۱۳۱۰ نفر بوده است.

صفی که روزانه ۸ تا ۱۰ نفر جان می گیرد!

اما چند نفر هم اکنون در صف پیوند عضو هستند؟ دکتر خالقی درپاسخ به این سوال ابتدا آمار ناراحت کننده ای را اعلام می کند و می گوید: بر اساس آمار کشوری روزانه ۸ تا ۱۰ نفر در فهرست انتظار پیوند فوت می کنند به این علت که عضو پیوندی به موقع به آن ها نمی رسد. هم اینک برای پیوند کلیه ۳ هزار نفر ثبت نام کرده اند که کارهای آن ها در حال انجام است و ۲۰۰ نفر آماده پیوند کلیه هستند، پیوند کبد و قلب هم ۲۰ تا ۳۰ نفر در صف هستند. چون این پیوند ها را نمی توان در صف نگه داشت یا پیوند باید انجام شود یا متاسفانه فوت می کنند. از مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره اقداماتی که برای فرهنگ سازی اهدای عضو در جامعه انجام می شود، سوال می کنیم که می گوید: بخشی از بار این فرهنگ سازی بر دوش رسانه هاست که با گزارش ها و مطالبی که در طول سال منتشر می کنند، سهم خوبی در گسترش فرهنگ اهدای عضو دارند، ما نیز در مناسبت های مختلف مرتبط اقداماتی از جمله تبلیغات محیطی را در دستور کار داریم و امسال نیز به مناسبت روز اهدای عضو ، اهدای زندگی تصاویر ۲۵ نفر از اهداکنندگان عضو را با عنوان «جان بخش» در شهر به نمایش گذاشتیم که شهرداری همکاری و هماهنگی بسیار خوبی در این زمینه با ما داشت.

وی می افزاید: در بهشت رضا (ع) هم قطعه ای با عنوان «بخشندگان حیات» برای اهداکنندگان عضو در نظر گرفته شده است که از دو سال پیش این قطعه به این موضوع اختصاص داده شد و حدود ۸۰ نفر از اهداکنندگان تاکنون در آن جا به خاک سپرده شده اند، پنج شنبه نیز با حضور جمعی از مسئولان مراسم غبارروبی قبور اهداکنندگان عضو در همین قطعه برگزار و در مراسمی دیگر از خانواده این قهرمانان تکریم و تجلیل می شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + شش =

دکمه بازگشت به بالا
بستن