اقتصادیشهری

با ۱۱ درصد رشد در خراسان رضوی بیش از ۴ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند

کد خبر : 52539

مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی گفت: ۵ مرکز دولتی و سه مرکز خصوصی فعال‌ در زمینه درمان ناباروری با بیمه سلامت قرار‌داد دارند که در سه سطح خدمات ارائه می‌دهند. 

صبح مشهد- علیرضا رمزی صبح امروز در نشست خبری فعالیت‌های بیمه سلامت استان خراسان رضوی که به‌مناسبت هفته جوانی جمعیت در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: بیش از ۴ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت در‌ استان خراسان رضوی هستند که رشد حدود ۱۱‌درصدی داشته است.

وی‌ گفت: در مجموع صندوق‌های بیمه، ۷ هزار و ۱۱۱ نفر تحت پوشش بیمه بیماری‌های خاص هستند. پوشش بیمه اتباع نیز از سال ۱۳۹۴ ادامه داشته است و تا اسفند ۱۴۰۱ بیش از ۳ هزار نفر‌از اتباع مجاز که دارای کارت آمایش هستند، بیمه شدند.

به گفته رمزی، در جمعیت بیمه‌شده استان اول و در زمینه مؤسسات طرف قرارداد استان، دوم‌ کشور هستیم که بیش از ۵ هزار مؤسسه و‌ مرکز طرف قرارداد بیمه سلامت هستند.

وی‌ گفت: تعداد بیمار نشان‌دار‌شده در زمینه ناباروری بیش از ۴۳ هزار نفر است که سهم خراسان رضوی ۹ هزار و ۳۴ نفر است.

وی‌ درباره خدمات به بیماران خاص و صعب‌العلاج نیز گفت: تاکنون ۱۰۷ بیماری خاص و صعب‌العلاج تحت پوشش بیمه سلامت قرار‌ گرفته‌اند. ۴۴ بیماری تاکنون در سامانه erx شناسایی و بارگذاری شده است. خدمات این بیماری‌ها با هزینه بسیار کم انجام می‌شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی ادامه داد: تعداد بیماران خاص شناسایی‌شده ۶۷ هزار نفر است و تعداد بیمارانی که نشان آن‌ها تأیید شده است و بیمه فعال دارند، ۵۹ هزار و ۸۲۵ نفر است. همچنین تاکنون ۲۸۰ میلیون تومان هزینه درمان این بیماران پرداخت شده است.

به گفته وی، یک میلیون و ۸۳۰ هزار بیمه‌شده روستایی در‌ استان خراسان رضوی وجود دارند. همچنین در مشهد ۱۸۵ نفر پزشک خانواده با ما قرارداد دارند.

بیمه ایرانیان به‌جای بیمه سلامت

وی در ادامه به موضوع خدمات به معلولان اشاره کرد و گفت: تعداد افراد معلول دارای بیمه سلامت ۵۹ هزار و ۱۵۶ نفر است که شامل افراد کم‌توان ذهنی، اختلالات روانی و‌… می‌شود. همچنین در زمینه بیماری اوتیسم ۸۲۷ نفر از خدمات بیمه سلامت استفاده می‌کنند.

به گفته رمزی، همچنین در طرح دارو‌یار سهم ارز ما ۷۹ میلیارد تومان از ابتدای تیرماه بوده که به داروخانه‌های خصوصی پرداخت شده است.

وی‌ با بیان اینکه هزینه ماهانه ما در سال ۱۴۰۱ به‌صورت میانگین ۴۰ میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان بوده است.، اظهارداشت: تغییر مهمی در زمینه صندوق بیمه سلامت همگانی صورت گرفت که به بیمه ایرانیان تغییر نام پیدا کرده است. دیگر از ابتدای امسال بیمه سلامت همگانی نداریم.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی تصریح کرد: سعی کرده‌ایم هیچ‌کس به‌جز دغدغه‌ بیماری دغدغه‌ دیگری‌ نداشته باشد، لذا بر اساس دهک‌بندی‌های‌ صورت‌گرفته افراد بیمه می‌شوند. سه دهک اول ۶۰درصد بیمه‌شدگان ما هستند و ۴۰درصد بقیه در دهک‌های چهار به بعد هستند. دهک‌بندی‌ها توسط وزارت رفاه انجام می‌شود و ارتباطی به بیمه ندارد.

رمزی افزود: هزینه بیماری‌ها پس از بستری صورت نخواهد گرفت؛ بنابراین افراد باید ‌هنگام بستری یا قبل از آن خود را بیمه کنند و فقط هزینه به افرادی که در دهک یک تا سه هستند پرداخت می‌شود، زیرا پیش از این دولت هزینه آن را پرداخت کرده است.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان رضوی افزود: هنوز علی‌رغم اینکه بهترین شرایط برای بیمه‌شدن افراد است، مشکلاتی در زمینه بیمه‌شدن هست. حتی شرایط به‌گونه‌ای است که فرد بیمار می‌تواند‌ وقتی روی تخت است و قبل از ترخیص، خودش را بیمه کند تا هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت شود. نگاه ما نه تجاری، بلکه حمایتی است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن