دانش و فناوری

ویتامینی که مصرف آن با کاهش وزن ۲ برابری همراه است

کد خبر : 51159

 بر اساس آمار منتشرشده، ۵۰ درصد افراد دچار کمبود این نوع ویتامین هستند.

به نقل از هلث، نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن سطوح کافی ویتامین D در بدن می‌تواند کاهش وزن را دو برابر کند و چربی شکم را از بین ببرد.

حدود نیمی از جمعیت جهان دچار کمبود ویتامین D هستند و نتایج مطالعه‌ای نشان داده است که کاهش وزن با نوشیدن شیر که حاوی سطوح بالایی از کلسیم و ویتامین D است، دو برابر خواهد شد و هر دو با کاهش وزن مرتبط هستند.

غذاهای غنی از ویتامین D شامل ماهی و تخم مرغ هستند اما بیشتر افراد ویتامین D خود را از اثر نور خورشید بر روی پوست دریافت می‌کنند.

برای مطالعه حاضر، ۲۱۸ زن چاق و دارای اضافه وزن به دو گروه تقسیم شدند، همه آنها کمبود ویتامین D داشتند، هر دو گروه تحت برنامه کاهش وزن قرار گرفتند اما تنها به نیمی از آنان روزانه ۲۰۰۰ واحد ویتامین D داده شد.

در پایان ۱۲ ماه مطالعه، زنان با سطوح کافی ویتامین D در بدنشان ۱۹ پوند وزن کم کردند. با این حال، افرادی که سطح ویتامین D پایینی داشتند، تنها ۱۲ پوند وزن کم کرده بودند.

دکتر آن مک تیرنان، یکی از نویسندگان مطالعه گفت: این مورد نشان می‌دهد، زنانی که سعی در کاهش وزن دارند ممکن است تمایل داشته باشند که سطح D خود را توسط پزشک بررسی کنند و سطح ویتامین D خود را از طریق مکمل‌ها یا آفتاب تکمیل سپس بعد از چند ماه سطح ویتامین D خود را مجدداً بررسی کنند تا مطمئن شوند که به سطح بالا یا سطح سالم رسیدند.

کسانی که ویتامین D مصرف می‌کنند سطح التهاب را نیز در بدن خود کاهش می‌دهند.

دکتر کاترین دوگان، یکی از نویسندگان مطالعه گفت: بدن افراد دارای اضافه وزن در وضعیت التهاب مزمن قرار دارد و تمام این پروتئین‌های التهابی که بدن تولید می‌کند می‌تواند باعث ایجاد مواردی مانند افزایش خطر ابتلا به سرطان و دیابت شود.

ویتامین D به موارد ذکر شده در بالا کمک می‌کند حتی می‌تواند شرایط اضافه وزن را برای بدن به میزان کمتری استرس‌زا کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن