اسلاید شوشهریورزشی

جسارت را از مادرم آموختم

کد خبر : 50962

گفتگو با سمانه توافقی کاپیتان تیم بسکتبال مولتی کافه در لیگ دسته اول بانوان باشگاه های کشور مادر و همسری موفق

تهیه و تنظیم : شهرزاد طاهری

کوتاه و مختصر از خودتون بگید؟
سمانه توافقی متولد ۲۷ فروردین ۱۳۶۸ ، لیسانس مدیریت بازرگانی ،سال ۱۳۹۰ ازدواج کردم ،حاصل ازدواج یک دختر به نام برکه .از سال ۷۸ بسکتبال و شروع کردم از اول راهنمایی از آموزشگاه شروع به بازی بسکتبال و علاقه مند به این رشته شده و ادامه دادم هر سال در تیم استان منتخب شده و بازی می کردم بعد از آن اعزام به مسابقات کشوری این روال ادامه دار شد و علاقه من نیز همراه با این سالها بیشتر و بیشتر شد تا به همین ترتیب وارد لیگ های کشوری بانوان شدیم، از سال ۱۳۹۰ در لیگ های دسته دوم ، دسته اول و سوپر لیگ بسکتبال بانوان حاضر بودم.

چه چیزی در درون باعث ایجاد قدرت و جسارت این شروع را به شماداد ؟
جسارت من را مادرم به وجود آورد خیلی همیشه پشت و پناه من بود در واقع نماد جسارت من مادرم بود ، با این که خودم مادر هستم و میدانم هماهنگی این همه فعالیت ها با یکدیگر کار راحت و آسانی نیست ولی همیشه حمایت کردن و هنوز بعد این سالها با این که هم اکنون خودم مسئولیت یک زندگی را دارم و مادر شدم همچنان پشت و پناه و حامی من هستند.

به نظر میاد فعالیت شما شاد اما سخته موافقید؟
ورزش کردن برای من همیشه یک حس خوب داشته و کمتر وقت پیش میاد با همه خستگی بعد از تمرین بیام سمت منزل و هنوز خسته باشم بعد تمرین همیشه حس عالی و شاد و خوبی داشتم حتی روز هایی که حس خوبی نداشتم ولی باز هم برای از بین بردن این حال برای تمرین آماده می شدم و این حال ام را با تمرین خوب می کردم ولی سختی های خود را هم دارد در هر مسیر سختی و مشکلاتی وجود دارد ولی باید تحمل کرد تا به هدفت برسی .

کار کردن و فعالیت یک خانم در بیرون از منزل به وظایف همسری و مادر بودن لطمه نمیزند؟
اگر خانمی در بیرون از منزل هم مسئولیتی داشته باشه باعث میشه مدیریت خودش رو قوی تر کنه و بتونه هم کار بیرون و هم وظیفه داخل منزل و انجام بده اون هم به درستی وظایف مادر و همسر خوب بودن و انجام بده و تونستم این مدیریت و انجام بدم یک مدیریت ساده می خواد که بدونی چه کاری را در چه زمانی انجام بدهی.

چقدر همسر و خانواده در فعالیت های شما تاثیر گذار بودن ؟
تا قبل ازدواج پدر و مادرم همیشه حمایت می کردند مخصوصا مادرم و بعد ازدواج همسرم خیلی حمایت کرد و هرگز بابت نبودن ها و همیشه تمرین و مسابقه و اعزام داشتن هام شکایتی نداشته و همکاری خوبی داشته و کنارم بوده است.

الگوی خاصی در زندگی و کارتان مد نظر داشتید؟
یک شخصیت خاص در زندگی ام مد نظرم نبوده و فقط یک شخصیت ایده آل در ذهنم بوده که خسیسه اخلاقی خوب داشته باشه که به اون برسم .

خاطره جالب از زندگی و فعالیت هاتون ؟
در زندگی یک ورزشکار اینقدر خاطرات خوب خوابگاه بودندر کنار هم تیمی ها ، از قطار و پرواز جا موندن ها هست که واقعا نمیشه بگی کدوم و کجا خوب بوده و خاطرات لذت بخش شیرین و گاها جالب فراوانی داشتیم که واقعا نمی تونم کدام مورد و تعریف کنم .

در طول زندگی شده بگین ورزش تمام حالا برم دنبال زندگیم و خانواده ام ؟
اگر بخوام جواب رو راستی به این سوال بدم بله/ بوده درزندگی یک ورزشکار حرفه ای همیشه گاهی اتفاق افتاده که بخواهیم ورزش و بزاریم کنار، ورزش برای سلامتی هست ولی ورزش قهرمانی همیشه صحبت از سکو و مقام آوردن داره و یک روز هایی باخت داشتیم و ناامیدشدیم در درونم این حرف و با تنهایی خودم زدم ک ورزش و رها کنم و به مسئولیت مادر و همسر خوب بودن برسم ولی دوباره برگشتم و نتونستم دل بکنم .

به عنوان یک مادر ، همسر با وجود چالش ها چه انتظاری از مسئولین دارید ؟
خوب من یک زن هستم و در کشوری زندگی می کنم که با توجه به فرهنگی که داریم زن فقط برای همسر بودن و پرورش نسل بعدی بوده و فعالیت های اجتماعی بیرون از منزل برای عموم ناخوشایند بوده ولی سعی کردم نه تنها من بلکه تمام بانوان سرزمینم با حضور در عرصه های اجتماعی ، فرهنگی ، هنری ، اقتصادی و در نهایت ورزشی اینقدر پر تلاش باشیم و رتبه های بالا کسب کنیم که این مورد نادیده گرفته شود و این مسائل کمرنگ شده و پا به پای مردان سرزمینمان برای این کشور تلاش کنیم و همیشه نام جاوید ایران را بالا نگه داریم . و برای همین امر انتظار داریم نگاه ویژه ای به ما بانوان داشته باشند و مسیر های پیشرفت و حرکت رو به جلو را هموار تر نموده و پا به پای ما و همراه ما باشند .

صحبت برای جوان تر ها ، برای دختران و مادران سرزمینمان ؟
واقعا از جوونی استفاده کنند من هم پشیمون نیستم از جوونی ام ولی اگر کسی مثل الان من بود و سال ها پیش این صحبت ها و تجربه های من و برام باز می کرد خوب قطعا بهتر و مطمئن تر تصمیم می گرفتم و از موقعیت و جوونی که دارن لذت ببرند و زندگی کنند .

اولین چیزی ک ب ذهنت میرسه در مورد کلمات زیر در یک کلمه بگین؟
سمانه توافقی : در لحظه زندگی کردن
خانواده: دار و ندار هر کس
بسکتبال: حال خوب
مدال: قدرت
باخت: تجربه
تیم: سبک زندگی
برکه : عشق

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن