اجتماعی

علی کهنمویی، رئیس دادگاه بین المللی حقوق بشر جهان اسلام تاکید کرد:

طالبان ممنوعیت غیراسلامی و غیر انسانی در مورد تحصیل دختران افغان را لغو کند / دین اسلام به علم و آموزش تشویق می‌کند

کد خبر : 50191

این ممنوعیت غیراسلامی و غیر انسانی است و توجیه منطقی ندارد. تحصیلات، آموزش زنان چه اشکالی دارد؟ چه ضرری برای بشریت دارد، چه ضرری برای افغانستان دارد؟ فایده این ممنوعیت چیست؟ آیا توجیه اسلامی وجود دارد؟ برعکس، دین اسلام به علم و آموزش تشویق می‌کند.

دادستان و مدعی العموم کل ( حقوق بشر ) جهان اسلام گفت: تعلیق دسترسی دختران به دروس دانشگاه همانطور که دختران و زنان افغان را از حق تحصیل و اشتغال و عدالت اجتماعی محروم می‌کند، به شدت و سریعاً موجب تضعیف جدی اعتبار طالبان خواهد شد.

به گزارش صبح مشهد، علی کهنمویی افزود: ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه‌‌ها ادامه‌ سیاست‌های تبعیض‌آمیز هدفمندی است که توسط طالبان علیه زنان اعمال شده است.

رئیس اتحادیه جهانی حقوق دانان مستقل مسلمان ادامه داد: طالبان با این اقدام خود باعث می‌شوند تا بیشتر از پیش از جشم مردم افغانستان بیفتند و در جامعه جهانی بیشتر منزوی شوند، همچنین آنان سیاست خود را بر حذف زنان قرار داده که روی نحوه تعامل این گروه با این کشورها تاثیر خواهد داشت.

علی کهنمویی پدر حقوق بشر تاکید کرد: سلب حقوق زنان افغان صدمات جبران‌ناپذیری برای نسل بعدی جامعه افغانستان به جای خواهد گذاشت.

کهنمویی ادامه داد: همانطور که در بیانیه برادر عزیزم آقای حسین ابراهیم طه سازمان همکاری اسلامی تاکید شده، فرستاده ویژه او در امور افغانستان مکرراً به مقامات فعلی از گرفتن چنین تصمیمی هشدار داده‌اند و آخرین پیام هشدار توسط فرستاده ویژه دبیرکل این سازمان در سفرش به کابل در اواسط نوامبر سال جاری داده شد.

علی کهنمویی در پایان گفت: به عنوان رئیس دادگاه بین المللی حقوق بشر جهان اسلام ، ضمن محکومیت ممانعت دختران از تحصیلات دانشگاهی از سوی طالبان از مقامات طالبان می خواهم که در این تصمیم تجدید نظر و این دستور را لغو کنند.

علی کهنمویی دبیرکل سازمان مستقل بین المللی حقوق بشرامت واحده جهان اسلام

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن