اسلاید شویادداشت روز

شب یلدا را با اخبار گرانی، تلخ نکنیم

کد خبر : 50144

نویسنده: غلامرضا بنی اسدی

صبح مشهد- طبیعت، آیت خداست. به هر چه نگاه کنیم، آثار صنع حضرت دوست را می بینیم. اگر در بلند ترین شب سال اندیشه کنیم، به فهم رفعت یافته از زمان و تکلیفی که در زمین داریم، خواهیم رسید. یلدا به این قرائت، نه فقط یک آئین ملی که در بردارنده نگاه مذهبی هم می شود.

البته مراسم و مناسکی که در فرهنگ ایرانی برای این شب در نظر می گیریم نیز سرشار از روح تدین و التزام به فرهنگ دینی است. المان های این شب نشینی خانوادگی که بشکوه ترین نماد “صله رحم” است، هرکدام مفهومی دارد که چون فهم کنیم، در معرفت، گامی فراتر خواهیم گذاشت. به مثل، انار نشانه است.

نشانه از نظمِ زیستی و نسق زندگی.چگونگی با هم بودن مان را تبیین می کند. از این که باید محکم و منظم کنار هم بنشینیم. کلونی های خانوادگی تشکیل دهیم و پایه های استحکام اجتماعی را بنیاد بگذاریم. دانه های کنار هم نشسته که با پوسته هایی نازک از هم جدایند، به ما یاد می دهند که می شود حریم داشت، از هم جدا بود ولی باهم یک انار را تشکیل داد. آیا نمی شود انار را بزرگ تر دید و از خانواده به جامعه رسید؟ نمی شود این درس را در اندازه بزرگتر خواند و اقوام مختلف را با هویت مستقل اما در کنار هم به نام ایران متحد دید؟

حکایت فال حافظ و شاهنامه خوانی که خود، روشنی آفرینی محض است. حافظ و فردوسی، حکمت یافته معارف الهی هستند و کلامشان پرتوی از حقیقت متعالی دارد که تامل در آن امروز مان را رونقی مومنانه می دهد. چیزی که بسیار بدان نیاز داریم. این شب را می شود یک فرصت فرض کرد برای دیدن همدیگر. برای تالیف قلوب، برای احیای محبت های خویشاوندی، برای تکریم بزرگان اما به یک چیز حتما توجه کنیم؛ مباحثی را مطرح نکنیم که وصل نشده، به قطع عمیق تر منجر شود روابط. همه اگر چه خویشاوندیم و به یک رحم می رسیم اما نگاه ها مان گونه گون است.

حرف هایی که به وصل قوت ندهد همان بهتر که بر زبان نیاید. این روز ها بیش از همیشه به باهم بودن نیاز داریم. قصه گرانی ها را هم یک امشبی، فاکتور بگیریم. همه می دانیم که “قطارِ پیشرفتِ” گرانی ها، با سرعت تمام در حرکت است. گفتن از آن و بازگوکردن، حال همه را ناخوش می کند. بگذاریم یلدا، با آرامش به خاطره ای خوش تبدیل شود. بگذریم از این که بازخوانی خبر های گرانی هم ممکن است برخی را جور دیگر ناراحت کند. این را از آن رو می گویم که خویشاوندی گرامی، در آستانه شب یلدا، پستی برای من فرستاده بود از موفقیت های برجسته دولت در عرصه های مختلف. چیز هایی که انگار او باورداشت و من عکس اش را تجربه می کرد. بحث در این موارد می توانست شب یلدای پیش روی ما را خراب کند. نادیده گرفتم. همه مان نادیده بگیریم برخی گزاره های خبری و شبه خبر را تا یلدا مان به تقویت همبستگی خانوادگی و در گام بعد، اجتماعی بیانجامد. برای موفقیت دولت در خدمت به مردم، همه مان دعا کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − نه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن