اسلاید شوپایتخت فرهنگ اسلامی

مدیرعالی حرم مطهر رضوی مطرح کرد:

پارکینگ نیاز دائم زائران حرم رضوی است/ آیین خطبه خوانی شهادت امام رضا(ع) با حضور خادمان و زائران انجام می شود

کد خبر : 48792

مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: پارکینگ، نیاز مستمر و دائم زائران حرم مطهر رضوی است و با بسیج موقت امکانات حل نمی‌شود و حل این موضوع نیازمند یک تصمیم‌گیری جدی است.

به گزارش صبح مشهد، مصطفی فیضی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ما خود را موظف می‌دانیم شرایط مناسب را برای تسهیل زیارت متعالی با توجه به خدمت و حفظ کرامت زائران فراهم کنیم.

وی ادامه داد: به همه مواکب اعلام کردیم برپایی آنها با رعایت اصول ایمنی باشد و مواکبی که از قبل اعلام آمادگی کردند در حریم حرم مطهر اسکان می‌دهیم و سعی ما این است که فضای حرم در اختیار زیارت باشد و خدمات ارائه شده برای عزاداران در غیر از حریم حرم مطهر انجام شود.

سرپرست معاونت خدمات و رفاه زائران حرم مطهر رضوی هم به خبرنگاران گفت: در روزهای پایانی ماه صفر، توزیع غذا از ۲۳ هزار وعده به ۴۰ وعده ناهار و شام افزایش پیدا می‌کند و ۲ هزار وهده غذا نیز در حاشیه شهر مشهد توزیع می‌شود و با ایجاد ۱۳۲ موکب در حریم مطهر رضوی نیز روزانه ۵۰۰ هزار وعده شام و ناهار بین عزاداران توزیع خواهد شد.

محمد شبان افزود: چایخانه های حرم مطهر نیز به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کنند و برای این ایام ۱۱ میلیون لیوان چای در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در این ایام ۲ بیمارستان صحرایی در ۲ طرف حرم مطهر و همچنین ۷۲ دستگاه آمبولانس در حریم حرم مطهر رضوی مستقر می‌شوند.

سرپرست معاونت خدمات و رفاه زائران حرم مطهر رضوی گفت: قفسه های نگهداری امانات هم از هفت هزار و ۵۷۱ قفسه به ۱۱ هزار قفسه و تعداد صندلی چرخدار از هزار و ۷۰۰ به ۲ هزار و ۵۰۰ صندلی افزایش می‌یابد.

پیش‌بینی حضور ۲ میلیون زائر در حرم مطهر رضوی همزمان با سالروز رحلت پیامبر (ص)
معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی هم گفت: پارسال طبق سرشماری انجام شده همزمان با سالروز رحلت پیامبر اعظم(ص) یک میلیون و ۶ هزار نفر وارد حرم مطهر رضوی شدند و امسال پیش‌بینی می‌ شود این رقم به ۲ میلیون زائر برسد.

محمد توکلی افزود: امسال در ایام عزاداری محرم ۵۰۰ هیات مذهبی به حرم مطهر رضوی مشرف شدند و پیش‌بینی می‌ شود در دهه آخر ماه صفر ۲ هزار و ۵۰۰ هیات عزاداری از مشهد و دیگر نقاط کشور به حرم مطهر شرفیاب شوند.

وی ادامه داد: همزمان با سالروز وفات پیامبر اکرم(ص) ۱۶ موکب خدمت رسانی در مجموعه های ورزشی، مدارس و دیگر مکانهای اسکان عزاداران و همچنین ۱۴ موکب بین جاده ای در مسیرهای نیشابور، قوچان، سرخس و فریمان به مشهد برای خدمت رسانی مستقر خواهند شد که در آنها خدمتهای مختلف ارائه می‌شود از جمله این که ۳۰ هزار جفت کفش بین زائران  پیاده نیازمند توزیع شده است.

او ادامه داد: با توجه به تاکید تولیت آستان قدس رضوی مبنی بر لزوم حضور زائران در برنامه های حرم مطهر رضوی، قرار است آیین خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع) همانند شب عاشورا با حضور خادمان و زائران انجام شود.

اجرای ۲۵ برنامه محوری ویژه دهه پایانی ماه صفر

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی هم در این نشست گفت: ۲۵ برنامه ویژه دهه آخر ماه صفر در حرم مطهر رضوی اجرا می‌شود.

حجت الاسلام حسین شریعتی نژاد افزود: سخنرانی واعظان مطرح کشوری در رواق امام خمینی(ره)، برگزاری مجالس عزاداری هیاتهای مذهبی کشور در صحن قدس، اجتماع عزاداران در روز رحلت پیامبر(ص)، امام رضا(ع) و امام حسن(ع)، خطبه شب شهادت امام رضا(ع) و شام غریبان و اجرای نمایش آیینی آسمان هشتم از بیست و هفتم شهریور تا پنجم مهرماه در ورودی بست شیخ طوسی با موضوع سفر امام رضا(ع) از مدینه تا مرو از جمله این برنامه هاست.

وی ادامه داد: همچنین نشستهای تخصصی با موضوع مکتب سیاسی اجتماعی امام رضا(ع)، پرسمان دینی و مناظرات امام رضا(ع) همراه با پرسش و پاسخ برگزار می‌شود و برای زائران اردوزبان و عرب زبان نیز برنامه های مختلفی در صحن غدیر در نظر گرفته شده است.

معاون تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی گفت: با توجه به همزمانی دهه پایانی ماه صفر با هفته دفاع مقدس، آیین بزرگداشت شهدا، غبارروبی گلزار شهدا و همچنین نمایشگاه هفته دفاع مقدس در ایوان باب الهادی با حضور پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس با موضوع روایتگری آن دوران برگزار خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا
بستن