اسلاید شواقتصادی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: مسئولان بورس کالا به موضوع زعفران ورود کنند

کد خبر : 48006

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران ارشد بورس کالا باید به موضوع عرضه زعفران با نرخ پایین در بورس کالا ورود کنند تا اجحافی در حق کشاورزان و تولیدکنندگان نشود.

به گزارش  صبح مشهد به نقل از روابط عمومی شورای شهرستان تربت حیدریه، محمد صفایی اظهارداشت: دو ماه و نیم آینده فصل برداشت زعفران است؛ عمدتا در فصل برداشت  زعفران سال گذشته، عرضه می‌شود و در چند روز گذشته  شاهد ورود عده ای  به بورس کالا  و عرضه زعفران با ۲۰ درصد کاهش قیمت از نرخ روز در بورس کالا (تحت عنوان عرضه زعفران سال‌های گذشته ) هستیم که در صدد هستند  با ایجاد سیگنال منفی در بازار، قیمت زعفران را تحت تاثیر قرار دهند.

وی افزود:  شاید یکی از دلایل عرضه این باشد که کسانی می‌خواهند خریدار زعفران باشند لذا کاهش قیمتی به زعفران می‌دهند.

صفایی بر ضرورت ورود مسئولان بورس به این موضوع تاکیدکرد و گفت: مسئولان، باید مانع از کاری شوند که دودش به چشم کشاورز می‌رود ، این اتفاق را البته به اشکال مختلف، کسانی که در بازار زعفران هستند و تجار بزرگ انجام می‌دهند و این دفعه از طریق بورس وارد شدند و حتما نیاز است مسئولان بورس وارد شوند و از این اجحافی که در حق تولیدکننده و کشاورز می‌شود،پیشگیری کنند.

این نماینده مجلس  با بیان اینکه زعفران ایران از کیفیت بالایی برخوردار است و این مرهون زحمات کشاورزان زحمتکش است گفت:  زعفران‌کاران  مشکلات زیادی  در مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت دارند ولی با این قبیل اتفاقات،در نهایت سود حاصل از زحمات آنها عمدتا به جیب دلا‌لان می‌رود.

وی بیان کرد: در حالیکه با کاهش سطح زیر کشت زعفران در سال جاری پیش بینی می‌شود  تولید زعفران، کاهش چشمگیری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد و همین پیش بینی کاهش تولید ، باعث افزایش تقاضای مشتریان خارجی برای خرید زعفران و افزایش قیمت آن در چند ماه اخیر شده است، متاسفانه در چند روز گذشته  با ورود مافیای زعفران و دلالان به بورس کالا، با عرضه زعفران با ۲۰ درصد کاهش قیمت از نرخ روز در بورس کالا  در صدد هستند که با ایجاد سیگنال منفی در بازار قیمت زعفران را تحت تاثیر قرار دهند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق محاسبات دقیق انجام شده با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، قیمت تمام شده زعفران در سال جاری بیش از ۴۰ میلیون تومان می باشد و با پایین آمدن قیمت، طبیعی است که کشاورز با ضرر و زیان بزرگی روبرو خواهد بود  و نا امید تر از قبل ، برای سال های آینده دیگر به کشت این محصول استراتژیک ایران نمی‌پردازد و  این کار،  جایگاه ایران را به عنوان قطب تولید زعفران دنیا به خطر خواهد انداخت.

صفایی‌ تصریح کرد: با توجه به موارد اعلام شده ، از مدیران ارشد بورس کالای ایران انتظار می‌رود  ضمن موضع گیری سریع نسبت به این قضیه با جلوگیری از عرضه زعفران با نرخ پایین، دست مافیا و دلالان را از بورس کالا کوتاه نمایند و نگذارند که آینده صنعت زعفران ایران توسط عده ای خاص نابود شود.

گفتنی است؛ در پی این اتفاقات،  شکواییه جمع کثیری از کشاورزان فعال حوزه زعفران واصل و جهت احقاق حق به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ارجاع شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن