استانیاسلاید شو

اجرای عملیات آبخیزداری تنها راه نجات شهرستان بردسکن از خشکسالی

کد خبر : 47685

به گزارش روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسکن اقدامات آبخیزداری به صورت مشارکتی و دولتی از مهم ترین اولویت های این شهرستان است .

به گزارش صبح مشهد، حمیدرضا اقبالی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بردسکن در گفتگو به خبرنگار ما گفت خشکسالی پدیده ای که برای کاهش تبعات باید آن برنامه ریزی کرد .

وی افزود :بردسکن به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و کاهش محسوس میزان بارندگی در سالهای اخیر نیاز به توجه ویژه در این زمینه دارد.

میزان بارندگی شهرستان بردسکن از اول سال زراعی تا کنون  ۶۲٫۴ میلی متر می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۳٫۷ درصد کاهش داشته است . و این شهرستان به لحاظ کاهش نزولات جوی و بارش و خشکسالی مقام اول را در سطح استان دارد .

وی خاطر نشان کرد از مهم ترین روشهای افزایش پتانسیل منابع آبی و جلوگیری از خسارات ناشی از کم آبی و خشکسالی اجرای سازه های آبخیزداری است

وی از اهداف مهم آبخیزداری  ، جلوگیری از هدر رفت آب و کنترل آن و استفاده از هرز آبها جهت تغذیه سفره های آب زیرزمینی و افزایش آبدهی قنوات ، چاهها و چشمه ها ، جلوگیری از خسارت ناشی از سیلابها ، بهبود شرایط گیاهی مراتع و جنگل ها ، جلوگیری از حمل رسوبات به مخازن سدها و جلوگیری از فرسایش خاک ، بهبود شرایط زیست محیطی و وضعیت اقتصادی آبخیزنشینان برشمرد .

اقبالی وسعت عرصه های دارای پتانسیل و قابل فعالیت جهت اجرای اقدامات آبخیزداری  در شهرستان بردسکن را بیش از ۵۴۹ هزار هکتار حدود۵۸/۶۸ درصد مساحت شهرستان دانست گفت:. این عرصه ها عموما در اراضی شیبدار ومناطق کوهستانی قرار دارند و منابع آبی این مناطق عمدتا قنات و چشمه می باشد و بیشتر کانون جمعیت های روستایی و همچنین بیشترین عرصه های سیل خیز شهرستان نیز در این مناطق قرار دارند.

اقبالی افزود  کمک به رفع  معضل خشکسالی و کم آبی در شهرستان بردسکن توجه ویژه مسئولین  و اختصاص اعتبارات ملی را می طلبد که با پیگیری از طریق نماینده شهرستان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین استانی نتایج رضایت بخشی نصیب این شهرستان شده است .

اقبالی یادآور شد ۸ حوزه آبخیز شهرستان به مساحت ۸۵۶۲۳ هکتار دارای مطالعات آبخیزداری می باشد که تاکنون بطور میانگین ۳۰ درصد مطالعات در  حوزه های آبخیز شهرستان بردسکن اجرایی گردیده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + ده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن