اسلاید شوشهری

با واگذاری 512 فرزند در 15 ماه به خانواده‌های متقاضی

بهزیستی خراسان رضوی در فرزند خواندگی رکورددار کشور است

کد خبر : 47282

بهزیستی خراسان رضوی در سال ۱۴۰۰ و سه ماه اول امسال با واگذاری ۵۱۲ کودک، رکورد واگذاری فرزند در تاریخ این سازمان را شکست.

به گفته معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی، این نهاد در سال گذشته ۴۰۷ فرزند را با رعایت کامل ضوابط و قوانین واگذار کرده است.

به گزارش صبح مشهد، شهره شاهرودی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در ابتدای سال گذشته شیرخوارگاه علی اصغر ۹۸ فرزند داشت و در طول سال هم ۳۵۲ فرزند پذیرش کرد.

وی افزود: بنا بر این در مجموع در کل سال مجموع کودکان مقیم یا پذیرش شده در این مرکز ۴۵۰ فرزند بود که در پایان سال با واگذاری‌های انجام شده، تعداد کودکان این مرکز به ۴۳ مورد کاهش یافت.

وی با تأکید بر مصلحت فرزندان واگذار شده گفت: دستگاه قضایی به عنوان متولی امور حسبی و صغار و بهزیستی به عنوان مجری فرزندخواندگی، در جهت رعایت مصالح اطفال و گزینش بهترین خانواده برای فرزندان، تمام تلاش خود را دارند.

همچنین کارشناس مسؤول فرزندخواندگی بهزیستی خراسان رضوی با بیان اینکه تسهیل در فرزندخواندگی توسط بهزیستی خراسان رضوی، بیشترین شیب آماری را در کشور داشته گفت: در دو سال گذشته، به اندازه‌ی ۱۰ سال، فرزندخوانده به متقاضیان واگذار شده است.

به گفته علی صباحی این روند در سه ماه اول سال جاری نیز ادامه یافته و در این مدت ۱۰۵ کودک به متقاضیان واگذار گردیده است.

وی خاطر نشان کرد: خانواده‌ی زیستی، خانواده جایگزین و خانواده‌ی امین‌موقت، سه گزینه‌ای هستند که در فرزندخواندگی یا تأمین آتیه‌ی وی مد نظر بهزیستی می‌باشند.

صباحی یادآور شد: علاوه بر این، بهزیستی خراسان رضوی برای اولین بار در کشور، به پایش کودکان مقیم مراکز شبه خانواده پرداخت و واگذاری فرزندان این مراکز را به صورت امین موقت یا مهمان در دستور کار قرار داد.

وی با تأکید بر اینکه این مهم با همکاری دستگاه قضایی استان و بخصوص دادسرای صغار ناحیه ۵ مشهد به انجام رسیده گفت: خوشبختانه همکاری بهزیستی و دستگاه قضایی، فرزندخواندگی و فرزندپذیری را تسریع و تسهیل کرده است.

صباحی خاطر نشان کرد: تعداد متقاضیان فرزندپذیری همچنان بالاست و به همین جهت، هر تعداد فرزند که به شیرخوارگاه وارد شود در مدت کوتاهی با طی فرایند قانونی، به متقاضی واجد شرایط واگذار می‌گردد.

وی همچنین اظهار داشت: در حال حاضر پرونده‌های کودکان قابل واگذاری در شیرخوارگاه و مراکز شبه خانواده به صورت هفتگی در دستور کار بهزیستی قرار می‌گیرد و تمام تلاش‌مان این است که کودک با حداقل مدت اقامت در مراکز بهزیستی، به خانواده‌ی زیستی یا خانواده‌ی متقاضی واگذار گردد.

وی یادآور شد: خانواده‌ی زیستی یا اقربا و نزدیکان طفل در اولویت واگذاری هستند و سایر گزینه‌ها پس از این انتخاب قرار می‌گیرند.

همچنین کارشناس فرزندخواندگی بهزیستی خراسان رضوی نیز در خصوص فرزندخواندگی خارج از فرایند گفت: متأسفانه هنوز هم تعدادی از خانواده‌ها بدون هماهنگی با بهزیستی یا دستگاه قضایی، فرزندانی از خانواده‌های دیگر را می‌پذیرند که مطمئنا این روند در آینده، مشکلاتی را برای کودکان فراهم می‌سازد.

زهرا خاوری هدف از فرزندخواندگی را خوشبختی و سعادت کودکان و رعایت حقوق آنها برشمرد و گفت: اگر قرار باشد هویت کودک، آینده‌ی تحصیلی و تربیتی او و همچنین سرنوشت اجتماعی‌اش دچار خذلان شود فلسفه‌ی انتخاب خانواده، زیر سؤال می‌رود.

خاوری گفت: بهترین روش فرزندخواندگی، طی روال قانونی است چون همه شرایط و مصالح کودک به صورت کامل لحاظ می‌شود و بهترین شرایط خانواده برایش در نظر گرفته خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن