اجتماعیاسلاید شو

با تلاش روان‌شناسان تحت نظارت بهزيستی و با همكاری دستگاه قضايی استان ميسر گرديد:

افزایش ۷ درصدی سازش در بین متقاضیان طلاق در خراسان رضوی

کد خبر : 47171

میزان سازش در بین متقاضیان طلاق در خراسان رضوی در سه ماه اول سال جاری افزایش ۷ درصدی داشته است.

صبح مشهد– به گفته مسؤول برنامه پیشگیری از طلاق بهزیستی خراسان رضوی، بر اساس اطلاعات استخراج شده از سامانه تصمیم، میزان سازش بین زوجین متقاضی طلاق، از ۱۷ درصد در سال گذشته به ۲۴ درصد در سه ماه اول امسال افزایش یافته است.

دکتر حسن حاجی‌پور در گفتگو با خبرنگار ما، این افزایش را نشانه‌ی تأثیر خدمات روان‌شناسی و مشاوره خانواده به متقاضیان طلاق دانست و گفت: برنامه پیشگیری از طلاق که سال ۹۵ در بهزیستی خراسان رضوی طراحی شده، با همکاری دستگاه قضایی اجرایی گردیده و اکنون به عنوان طرح ملی در حال اجرا می‌باشد.

حاجی‌پور یادآور شد: میزان ثبت نام در سامانه تصمیم نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته که باید توجه برنامه‌ریزان کشور و دستگاه‌های مرتبط را جلب نماید.
به گفته‌ی این روان‌شناس، اگر مشاوره روان شناسی توانسته، سازش را افزایش دهد پس می‌تواند به عنوان یک برنامه گسترده و دائمی در فرایند مراحل پیش از ازدواج گنجانده شود تا متقاضیان طلاق نیز کاهش یابند.

به گفته‌ی حاجی‌پور، به جهت اینکه برنامه پیشگیری از طلاق، در خراسان رضوی طراحی شده و همکاران ما در بهزیستی و دفاتر مشاوره و همچنین شورای مشورتی این برنامه که متشکل از بهزیستی و دستگاه قضایی استان است تجربه‌ی بیشتری در این زمینه دارند در افزایش سازش‌ها موفق بوده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: اما ورودی‌های طلاق، در اختیار ما نیست و چندین ارگان و سازمان در این زمینه وظیفه‌مند هستند و اگر قرار باشد متقاضیان طلاق را کاهش دهیم باید همه‌ی این دستگاه‌ها تحت مدیریت بهزیستی و با محوریت بهزیستی فعالیت داشته باشند تا بتوان نتیجه‌ی مطلوب را اتخاذ کرد.

وی گفت: طلاق، یک پدیده‌ی اجتماعی چند محوری است و ما حتی اگر تمام کوشش‌هایمان را متمرکز کنیم بر برخی از این محورها تأثیر زیادی نداریم.

وی افزود: برای مثال، مسائل اقتصادی و فشارهای معیشتی، یک فاکتور مهم اختلاف زوجین است که ما نمی‌توانیم تأثیری روی آن بگذاریم و در کلان کشور باید اتفاقی بیفتد.

حاجی‌پور گفت: همچنین، فضای مجازی و تأثیرات منفی آن از عواملی است که بخش تخصصی بهزیستی نقشی در آن نمی‌تواند داشته باشد و صرفا آگاهی‌دادن و مشاوره روان‌شناسی، دست ما است.

وی خاطر نشان کرد: مسئله اعتیاد نیز که یکی دیگر از علل طلاق است یک مسئله میان‌بخشی است و بجز خدمات روان‌شناختی و مددکاری، بقیه‌ی قسمت‌ها در کنترل سایر دستگاه‌ها می‌باشد که کاهش آن نیازمند عملکرد متمرکز همه‌ی این دستگاه‌ها می‌باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 18 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن