اقتصادی

درخواست بازنشستگان برای اصلاح مصوبه حقوق

کد خبر : 46992

جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی در مشهد مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان خراسان رضوی تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود در خصوص افزایش مستمری سایر سطوح دستمزدی به جز حداقل بگیران شدند.

به گزارش صبح مشهد، دو روز پیش، افزایش حقوق بازنشستگان این سازمان در دولت تصویب شد و میزان افزایش حداقل بگیر‌ها همان پیشنهاد هیئت مدیره تأمین اجتماعی بود اما این میزان برای سایر سطوح، فقط افزایش ۱۰ درصدی داشت.

این در حالی است که ۲۲ فروردین «علی اصغر بیات» رئیس کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی گفته بود: «بر اساس توافق صورت گرفته، علاوه بر افزایش ۴/۵۷ درصدی حقوق حداقل‌بگیران، سایر سطوح ۳۸ درصد به‌علاوه ۵۱۵ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه خواهد شد.»

در تجمع روز دوشنبه ۱۶ خرداد بازنشستگان تامین اجتماعی در مشهد، خواسته اصلی تجمع کنندگان، اجرای وعده رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی بود. در گفت و گوی خبرنگار خراسان با برخی از تجمع کنندگان، آنان ضمن ابراز خرسندی از افزایش بیش از ۵۰ درصدی حقوق حداقلی بگیران سازمان، به افزایش نیافتن حقوق سایر سطوح به تناسب مستمری حداقلی بگیران اعتراض داشتند.

یکی از بازنشستگان حاضر در تجمع مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان، به خبرنگار خراسان گفت: با وجود پرداخت بالای حق بیمه، افزایش ۱۰ درصدی حقوق آن هم بعد از گذشت بیش از دو ماه در راستای عدالت نیست.

در خلال صحبت تجمع کنندگان با یکدیگر، یکی از موارد پر تکرار حرف هایشان، گلایه از بی اعتنایی دولت به بازنشستگان بود که در ادامه منجر به بی اعتمادی به دولت خواهد شد.

آن ها تقریبا هر بار، قبل از بیان اعتراضشان، از افزایش بیش از ۵۰ درصدی حقوق حداقلی بگیران ابراز رضایت می کردند اما افزایش نامتناسب حقوق سایر سطوح درآمدی را خارج از عدالت می دانستند.

در میان تجمع کنندگان، مردی با محاسن سفید که ۶۰ ساله به نظر می رسید؛ با لحنی که همراه با اعتراض بود به افرادی که در کنارش ایستاده بودند، می گفت: افزایش ۱۰ درصدی دستمزد، چه تناسبی با تورم ۴۰ درصدی و گرانی های اخیر دارد که دولت آن را تصویب کرده است؟

یکی دیگر از پژواک های پر تکرار تجمع کنندگان در گعده های کوچکی که مقابل سازمان تامین اجتماعی تشکیل داده بودند، این بود که دولت نباید پیشنهادهای شورای عالی کار و هیئت امنای تامین اجتماعی را در خصوص افزایش ۳۸ درصدی سایر سطوح تغییر می‌داده است.

در انتها این تجمع در پی درخواست نیروی انتظامی برای متفرق شدن افراد، با همکاری معترضان به پایان رسید و یگان های پشتیبان پلیس نیز متقابلا محل را ترک کردند.

ورود کمیسیون اجتماعی مجلس به موضوع
فاطمه رحمانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت و گو با خراسان رضوی درباره بازنشستگان تامین اجتماعی، با اشاره به این که دو ماه از سال می گذرد و متاسفانه هنوز افزایش حقوق مستمری بگیران اعمال نشده است، اظهار کرد: خوشبختانه حقوق حداقل بگیران سازمان ۵۷ درصد افزایش پیدا کرده است ولی در سایر سطوح متاسفانه افزایش ۱۰ درصدی داشته ایم که در راستای این موضوع، چندی پیش، رئیس کمیسیون اجتماعی در قالب نامه ای به ریاست جمهور، پیگیر موضوع شدند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما همچنان پیگیر موضوع هستیم و مشکلات اقتصادی و بازنشستگان را درک می کنیم و می دانیم که در تنگنای معیشتی هستند؛ و از طرفی مشکلاتی هم برای تامین منابع وجود دارد.وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است مصوبه هیئت وزیران ملغی شود، گفت: این موضوع باید استناد قانونی داشته باشد و بر آن اساس دنبال شود و هم اکنون در حال بررسی هستیم که آیا بر اساس قانون، دولت می توانسته این کار را انجام دهد یا نه و البته اگر قانونی باشد ما نمایندگان باید حافظ آن باشیم اما اگر بتوان منفذ قانونی برای توجه بیشتر پیدا کرد، حتما پیگیر هستیم.

تامین اجتماعی : پیشنهاد ما افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۱۵ هزار تومان بود
نظام خیرآبادی رئیس سازمان تامین اجتماعی استان در گفت و گو با خراسان رضوی در باره تجمع بازنشستگان اظهار کرد: وظیفه تعیین حقوق بازنشستگان با هیئت دولت است و هیئت دولت هم این میزان افزایش را طبق روال هر سال تعیین و ابلاغ کرده است، حالا بازنشسته ها به این مصوبه اعتراض دارند.

وی در خصوص نپذیرفتن پیشنهاد شورای عالی کار و هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی در خصوص افزایش دستمزد سایر سطوح، بر خلاف هر سال، توسط هیئت دولت، توضیح داد: این موضوع در اختیار هیئت دولت است، حالا اگر در سال های گذشته این اتفاق افتاده یا کمتر تغییرات داشته، این موضوع جزو اختیارات دولت بوده است به این دلیل که تمام حقوق صندوق های بازنشستگی را دولت در لایحه بودجه پیش بینی می کند و امسال دولت افزایش حقوق بازنشسته ها را ۱۰ درصد در نظر گرفته بود.

خیرآبادی در پاسخ به این سوال که به نظر شما به عنوان عضوی از بدنه سازمان تامین اجتماعی، افزایش ۱۰ درصدی حقوق بازنشستگان در این شرایط اقتصادی جوابگوی نیازهای آنان خواهد بود یا نه؟ گفت: دولت پیشنهاد شورای عالی کار و هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی را تعدیل کرد و مشخص است که پیشنهاد سازمان، افزایش ۳۸ درصدی به علاوه ۵۱۵ هزار تومان برای سایر سطوح بوده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 8 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن