اسلاید شوشهری

روتبال درختان در فضای سبز پادگان لشگر ۷۷مطابق نقشه‌های ابلاغی شورای عالی معماری شهرسازی

کد خبر : 46979

مشاور اجرایی معاونت خدمات و محیط زیست شهری از روتبال درختان در فضای سبز پادگان لشگر ۷۷ مطابق نقشه های ابلاغی شورای عالی معماری شهرسازی خبرداد و عملیات حفظ، بازپیرایی، تثبیت و به‌زراعی این فضا را تشریح کرد.

به گزارش صبح مشهد، احمدرضا سلامی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ما افزود: پادگان لشگر ۷۷ دارای ۳۵ هکتار فضای سبز جنگلی است که اغلب گونه ها کاج، اقاقیا، زبان گنجشگ، عرعرو توت می‌باشند.

وی ادامه داد: در سالهای قبل بخش قابل ملاحضه ای از درختان خودرو؛ نابجا و با توجه به تراکم جنگلی دارای رشد غیر طبیعی، تنه جوش و پاجوش های فراوان؛شاخه های سرگیر و غیره بوده و هستند.

وی توضیح داد: در بدو ورود به پادگان با توجه به رشد فراوان علف‌های هرز در بستر جنگلی که با گرمی هوا خشک و خطر آتش سوزی را در پی داشتند با بکارگیری روزانه ۳۰۰ کارگر باغبان و ماشین آلات متعدد سبک و سنگین و ابراز باغبانی، نسبت به حذف سریع علف های هرز و همچنین تنه جوش و پاجوش و سرشاخه های خشک اقدام گردید.

سلامی خاطر نشان کرد: حجم زیاد شاخه های خشک، کنده های باقی مانده از قبل و بعضا درختان خشکی که در محل سایت وجود داشتند، ضمن ایجاد خطر، کانونی برای آفات و بیماریهای گیاهی نیز ایجاد کرده بود.

وی با اشاره به اینکه در ادامه فضاهای خصوصی داخل پادگان، به‌زودی در اختیار عموم شهروندان قرار می گیرد، گفت: از همین جهت برابر استانداردهای فضای سبز عمومی نسبت به هرس درختان به‌خصوص شاخه های سرگیر و در ارتفاع کم اقدام گردید. براساس نظر کارشناسان وجود تراکم بسیار بالای درختان و عدم رسیدگی به آنان باعث عدم نفوذ کافی نور و رقابت بین درختان برای جذب مواد غذایی و رطوبت و در نتیجه عدم رشد مناسب درختان نیز شده بود که هرس اصولی یکی از نیازهای به‌سازی فضای سبز آن بود.

مشاور اجرایی معاون خدمات و محیط زیست شهری عنوان کرد: با توجه به اینکه برابر نقشه های مصوب شورای عالی معماری و شهر سازی، برخی از معابر کلیدی می‌بایست در اراضی تحویلی بازگشایی می گشت پس از طراحی مشاوران و جلسات متعدد فیمابین متخصصین فضای سبز شهرداری مشهد و مشاوران مذکور؛ با در نظر گرفتن حداکثر عرض آیلند وسط و پیاده رو های اطراف و قوس های متعدد معابر؛به جهت حفظ حداکثری درختان در مسیر، طرح معابر درون پادگان مصوب گردید و در طراحی؛ معابر و عرض آیلند برای حفظ حداکثر تعداد درختان طراحی شد.

سلامی افزود: در ادامه جهت انتقال درختان،از متد روت بال استفاده گردید و به جهت حفظ و مانایی حداکثری درختان، از اراضی فاقد درخت تحویلی پادگان که دارای کاربری فضای سبز بوده اند جهت کاشت درختان روت بال فوق الذکر استفاده گردید تا با کاهش زمان انتقال، شانس رشد مجدد درختان افزایش یابد.

وی گفت: تعداد معدودی از درختان در مسیر معابر اصلی (براساس طرح شورای عالی معماری شهرسازی) که غالبا از گونه های مهاجم عر عر و غیر قابل انتقال بوده اند به ناچار و پس از اخذ مجوز های کمیسیون ماده ۷ جمع آوری گردیده اند. ضمنا عملیات به زراعی و آبیاری پادگان از زمان تحویل اراضی به شهرداری روزانه و به طور مرتب در حال انجام می‌باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن